Do cudziny s deťmi? Na čo si dávať pozor?

Do cudziny s deťmi? Na čo si dávať pozor?
9.8.2019 v kategórii Bábätko, autor Dagmar Baluchová, foto: istockphoto.com

Odborníci na cestovateľskú medicínu neodporúčajú cestovanie do krajín tretieho sveta deťom najmenej do 2 rokov, ideálne do 5 rokov.

„Nenechajte si ujsť exkluzívnu ponuku zájazdov s možnosťou až 2 detí zadarmo alebo za cenu ubytovania...“ Takéto a podobné slogany na nás vyskakujú z ponúk cestovných kancelárií, na internete, či na bilbordoch. Kto by odolal? Jedna rodinka sa práve kvôli tomu vybrala na dovolenku do Turecka, pretože ich najmenší syn mal v auguste 2. narodeniny, tak to chceli v júli ešte rýchlo využiť.

Deti do 1. roka nemusia cestovať kvôli zážitkom

Odborníci však na to majú jasný názor. Deti do 1. roku by nemali cestovať do vzdialených destinácií, dokonca ani v rámci Európy,“ konštatuje pediatrička a pokračuje: „Cesta autom je pre dieťa do roka záťaž. Všeličo sa môže stať a dieťa tak vystavujeme riziku. Už vôbec nie je vhodný krátkodobý pobyt napríklad v Chorvátsku, dieťa sa ani nestačí aklimatizovať a už ide preč. Ak sa už rodina rozhodne, že cestuje aj s dieťaťom do roka, pobyt by mal trvať najmenej tri týždne, potom má z neho zdravotný benefit aj dieťa. Inak to buď len zvládne alebo aj nezvládne bez ujmy na zdraví. Zvyčajne si prinajmenšom rozhodí režim.“

 

Cestovanie mimo Európy predstavuje riziko

Osobitnou kapitolou je cestovanie mimo Európu. Ani odborníci na cestovateľskú medicínu neodporúčajú cestovanie do krajín tretieho sveta deťom najmenej do 2 rokov, ideálne do 5  rokov. Rizík je dosť, viac než sme si ochotní pripustiť.

Cesta je dlhá, v lietadle a letiskových halách hrozí dieťaťu prehriatie, nedostatok tekutín, možnosť kontaktu s infekčným ochorením, v samotných orientálnych destináciách iná strava, iná voda. Pediatri opakovane informujú o tom, ako sa im do ambulancií vracajú po dovolenkách deti so stopami po poštípaní hmyzom, ktoré sa často veľmi ťažko diagnostikujú a ešte zložitejšie liečia.