Aký olej používať do dojčenských príkrmov?
Aké oleje máme podávať dojčatám? Je skutočne vhodný olivový alebo radšej zvoliť iný, napr. slnečnicový či repkový?
A prečo sa do niektorých príkrmov majú pridávať 2 – 3 kvapky olivového oleja? Čo radí lekárka – neonatologička MUDr. Katarína Vicianová?
Prečítajte si: Zavádzame príkrmy, ako a čím začať?
Prečo je príjem tukov pre detský organizmus dôležitý?
Príjem tukov je pre náš organizmus rovnako dôležitý ako príjem bielkovín a sacharidov. Tiež patria medzi základné živiny. Zdravé tuky vo výžive prispievajú k lepšiemu rastu svalov, lepšej produkcii hormónov (napr. testosterón), lebo sú ich stavebnou zložkou.
Tiež prispievajú k pocitu zasýtenia, spomaľujú metabolizmus cukrov a ich trávenie, spevňujú kosti, zlepšujú imunitný systém a srdcovo-cievne funkcie a tiež podporujú zdravú pečeň a priaznivý vývoj mozgu.
Pomáhajú udržať telesnú teplotu, chránia orgány pred mechanickým poškodením a dôležité sú i pri využití vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K).
Naša strava obsahuje rôzne typy tukov. Niektoré sú potenciálne škodlivé – najmä, ak sa konzumujú v nadmernom množstve, iné sú zdraviu prospešné. Preto je dôležité, aby sme sa v tukoch vyznali.
Tuky sa v tráviacom trakte štiepia pomocou enzýmov a žlče na menšie zložky, ktoré sa následne vstrebávajú, vstúpia do metabolizmu a slúžia ako zdroj energie.
Časť, ktorá sa nevyužije na krytie metabolických a energetických potrieb organizmu, sa ukladá na určitých miestach organizmu, vo vnútri tukových buniek – adipocytov.
Tuk uložený v tukovom tkanive je výnimočný systém energetickej zásoby. Za normálnych podmienok existuje rovnováha medzi tukovými zásobami a energetickými požiadavkami organizmu.
Ak ju narušíme v prospech tukov, výsledkom je obezita. Veľa počujeme o mastných kyselinách. Mastné kyseliny sú základnou zložkou tukov. Delia sa podľa viacerých faktorov, a to podľa nasýtenia alebo dĺžky reťazca.
Repkový, slnečnicový, olivový olej...
Nasýtené mastné kyseliny – sú prevažne zo živočíšnych zdrojov. Patrí sem napr. tuk v mäse, maslo, palmový a kokosový olej. Ich nadmerné množstvo zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy a srdcovo-cievnych ochorení.
U nás sa najčastejšie používa repkový, slnečnicový a olivový olej.
Prečítajte si: Rastlinné oleje: premastime sa zvnútra!
Repkový olej v dojčenskej strave?
Repkový olej by si zaslúžil viac pozornosti. Netreba sa ho báť ani pri malých deťoch. Je cennou zložkou stravy tehotných žien a malých detí, môže sa podávať aj dojčatám, a to už od šiesteho mesiaca.
Už Hippokrates nazýval repkový olej „tekutým zlatom“ a jeho hodnota pre zdravie sa uvádza i v rímskych knihách o viac ako 2 000 rokov skôr. Repkový olej je slovenský „nevlastný brat“ olivového oleja.
Patrí u nás k najbežnejšie používaným kuchynským olejom, ale ešte stále čaká na svoje docenenie. Svojím zložením a zdravotnými účinkami sú si oba oleje veľmi blízke.
Repkový olej zo semien repky olejnej má tiež vysoké zastúpenie priaznivej kyseliny olejovej, a teda veľmi málo nasýtených mastných kyselín. Vzhľadom na to i na vysoký obsah vitamínu E je dokonca lepší ako olivový olej.
Rastlinný repkový olej neobsahuje cholesterol, ale môže sa pochváliť vitamínom E – tokoferolom, ktorý pôsobí ako antioxidant.
Repkový olej je cenným zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré sa v ňom nachádzajú v dokonalom pomere 1 : 2, podobne ako v prípade lososa, sleďa, makrely alebo vlašských orechov.
Repkový olej obsahuje 10-krát viac omega-3 mastných kyselín ako olivový olej. Dôležité je tiež, že práve repkový olej obsahuje najmenej škodlivých nasýtených mastných kyselín (ich obsah je dvakrát nižší ako v olivovom alebo slnečnicovom oleji).
Kvalitný repkový olej môže pozdvihnúť chuť mnohých jedál a nájde výborné uplatnenie pre neobvykle vysoký tzv. bod rozkladu (cca 200 až 240 °C), čo je teplota, pri ktorej zahrievaný olej začína dymiť.
Odporúčame preto siahnuť po repkovom oleji, ktorý je vhodný na varenie i pečenie, či do šalátov. Je ideálny na prípravu rôznych nátierok, marinád, plniek a má dlhú trvanlivosť. Je teda univerzálny.
A to vďaka tomu, že jeho rafinovaná verzia je bez chuti a zápachu. Okrem toho, vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči teplotným zmenám v priebehu vyprážania, dobrou stabilitou a v porovnaní s ostatnými tukmi – jedlá na ňom pripravené sa vyznačujú o 5 až 10 % nižšou energetickou hodnotou v dôsledku ľahkého odtečenia oleja z vyprážaných potravín.
Ako je to s olejom slnečnicovým a olivovým vo výžive detí a dojčiat, aj aké sú pravidlá zloženia tukov v jedálničku detí i dospelých sa dočítate v júnovom vydaní MAMA a ja.
Predplatné na: https://mamaaja.sk/predplatne
Prečítajte si: Očami odborníčky: Maslo alebo margarín?