5 spôsobov, ako rozvíjať mozog dieťaťa

Marika Koscelníková | 2. marec 2022
5 spôsobov, ako rozvíjať mozog dieťaťa

V prvom roku prejde dieťatko od absolútnej závislosti na vás, cez bľabotanie, pohyb až po samostatné kŕmenie. To je všetko aj vďaka vášmu mentoringu! Podporte rast dieťaťa aj týmito aktivitami.

1. Položte dieťatko na bruško 

V polohe na brušku majú bábätká možnosť precvičovať dvíhanie hlavičky, otáčanie sa zo strany na stranu, dvíhanie na rúčkach a pohyb nôh. Posilňujú tak svaly krku, hlavy, pliec a trupu, ktoré sú dôležité pre správny vývoj motoriky. Ak je dieťatko na začiatku nepokojné, uložte si ho na hruď, kým ležíte na podlahe. Keď je už na brušku, položte pred neho hračku, ktorú môže pozorovať a neskôr sa po ňu natiahnuť. Polohujte deti na bruško už od narodenia. Začnite pomaly s dvoma až piatimi minútami niekoľkokrát denne. Do roka by mali zvládnuť až 30 minút rozdelených počas dňa.

2. Čítajte, listujte, hrajte sa s knihami 

Čítanie vystavuje vaše dieťa novým slovám a zvukom. („Auto ide vrrr! Aký zvuk vydáva auto? Vrrr!“) Ukazujte mu obrázky a meňte svoj hlas. Leporelá aj knihy, ktoré šuštia alebo vydávajú nejaký zvuk, sú skvelé pre malé bábätká. Vo veku 6 až 12 mesiacov sa im budú páčiť knihy s obrázkami tvárí, tvarov alebo zvierat.

3. Rozprávajte sa s bábätkom

Čím viac slov vaše dieťa počuje, tým ľahšie sa naučí vytvárať zvuky potrebné pre jazyk. Rozhovor s dieťaťom tiež učí o dynamike rozhovoru. („Máme si obliecť ponožky?“ „Gah!“ „Áno, mali by sme!“) Komentujte, čo robíte pri denných rutinách („Teraz je čas na kúpanie!“). Napodobňujte zvuky svojho dieťaťa a povzbudzujte ho, aby napodobňovalo vaše. 

4. Buďte dieťaťu nablízku

Ukázalo sa, že bábätká s bezpečnou väzbou sa vyvíjajú vhodnejším tempom, pretože sú ochotnejšie byť nezávislé, neboja sa, že vás stratia, lebo vedia, že ste tu. Stabilné spoločné rutiny počas dňa (ako kúpanie každý večer o 18:00, po ktorých nasleduje pyžamko a rozprávka) môžu tiež pomôcť pri raste tejto pripútanosti, pretože vaše dieťa môže predvídať, čo sa stane.

5. Učte dieťa hrou 

Hra pomáha bábätku dozvedieť sa o svojom prostredí, pochopiť príčinu a následok (niečo zdvihne a pustí) a uvidí, ako veci fungujú (zdvihnutím ruky zahrká hrkálka v nej). Pokojne im dajte nové veci - ako šálku - a uvidíte, či sa z nej pokúsi napiť a priložiť ju k ústam. Jednoduché učenie sa o nových veciach pomáha ich mozgu vytvárať dôležité spojenia.

Zdroj: www.parents.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: