4 zásady, ako predchádzať vysušovaniu pokožky u bábätka
Pokožka bábätiek je jemná a veľmi citlivá. Starostlivosť o ňu tkvie hlavne v používaní kozmetiky na prírodnej báze. Aké ďalšie kroky sú dôležité, aby pokožka dieťatka netrpela?
1. Teplota vody pri kúpeli je dôležitá
Aby ste svojmu bábätku zbytočne nevysušovali jeho citlivú pokožku, dbajte, aby voda pri kúpeli nebola príliš teplá. Ak milujete kúpeľ v horúcej vode, bude sa vám možno zdať voda s teplotou okolo 36 - 37 °C trochu studená, no pre malé bábätko je to vhodná teplota. Naviac, dbajte, aby kúpeľ netrval dlhšie než päť minút.
2. Dennodenné kúpanie nie je potrebné
Detskí lekári väčšinou neodporúčajú kúpanie najmenších bábätiek každý deň, stačí len párkrát do týždňa. Treba však pravidelne umývať a čistiť kožné záhyby a oblasť zadočka i genitálií.
3. Pozor na detskú kozmetiku, ktorú používate
Zväčša si vystačíte s detským mydlom alebo neparfumovanou umývacou prísadou do kúpeľa, určenou pre najmenšie bábätká a krémom na zaparenú pokožku v plienkovej oblasti, prípadne sa vám zíde aj prírodný olivový alebo mandľový olej z lekárne. Detské mydlo či prípravok na umývanie dieťatka sa tiež neodporúča používať pri každom kúpeli a mnohí pediatri radia mamičkám spoľahnúť sa čo najviac len na čistú vodu.
4. Používajte pracie prostriedky určené pre citlivú pokožku detí
Aby ste jemnú detskú pokožku zbytočne nedráždili, je spočiatku dôležité používať čo najšetrnejšie pracie prostriedky určené priamo pre deti. Aviváž sa neodporúča, nakoľko býva často zdrojom podráždenia a alergických reakcií, pričom na čistotu bielizne nemá žiadny vplyv.
Pozrite si tiež:
Kúpanie vo vedierku
Prvé kúpanie