4 zásady, ako predchádzať vysušovaniu pokožky u bábätka

redakcia MAMA a ja | 17. apríl 2016
4 zásady, ako predchádzať vysušovaniu pokožky u bábätka

Pokožka bábätiek je jemná a veľmi citlivá. Starostlivosť o ňu tkvie hlavne v používaní kozmetiky na prírodnej báze. Aké ďalšie kroky sú dôležité, aby pokožka dieťatka netrpela?

1. Teplota vody pri kúpeli je dôležitá

Aby ste svojmu bábätku zbytočne nevysušovali jeho citlivú pokožku, dbajte, aby voda pri kúpeli nebola príliš teplá. Ak milujete kúpeľ v horúcej vode, bude sa vám možno zdať voda s teplotou okolo 36 - 37 °C trochu studená, no pre malé bábätko je to vhodná teplota. Naviac, dbajte, aby kúpeľ netrval dlhšie než päť minút.

2. Dennodenné kúpanie nie je potrebné

Detskí lekári väčšinou neodporúčajú kúpanie najmenších bábätiek každý deň, stačí len párkrát do týždňa. Treba však pravidelne umývať a čistiť kožné záhyby a oblasť zadočka i genitálií.

3. Pozor na detskú kozmetiku, ktorú používate

Zväčša si vystačíte s detským mydlom alebo neparfumovanou umývacou prísadou do kúpeľa, určenou pre najmenšie bábätká a krémom na zaparenú pokožku v plienkovej oblasti, prípadne sa vám zíde aj prírodný olivový alebo mandľový olej z lekárne. Detské mydlo či prípravok na umývanie dieťatka sa tiež neodporúča používať pri každom kúpeli a mnohí pediatri radia mamičkám spoľahnúť sa čo najviac len na čistú vodu.

4. Používajte pracie prostriedky určené pre citlivú pokožku detí

Aby ste jemnú detskú pokožku zbytočne nedráždili, je spočiatku dôležité používať čo najšetrnejšie pracie prostriedky určené priamo pre deti. Aviváž sa neodporúča, nakoľko býva často zdrojom podráždenia a alergických reakcií, pričom na čistotu bielizne nemá žiadny vplyv.

Pozrite si tiež:

Kúpanie vo vedierku
Prvé kúpanie

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: