31. týždeň tehotenstva

Ako rastie dieťatko

Váži okolo 1400g - 1700g a meria približne 40cm.

V nasledujúcich ôsmich týždňoch bude dieťatko priberať nepomerne rýchlejšie na hmotnosti, ako rásť do výšky. Jeho týždenný prírastok bude cca 250 g. Čím bude väčšie, tým ťažšie ho bude „vidno“ na UZV a ťažšie bude merateľná jeho dĺžka a hmotnosť. Najpokojnejšie býva bábätko pri vašej chôdzi. Vtedy sa pohojdáva a kolíše. Keď si sadnete alebo ľahnete, zvyčajne sa prebudí. 

Mozog produkuje stovky miliónov nervových buniek. Pľúca sú jedným z hlavným orgánov, ktorého vývin ešte stále nie je ukončený. Dieťatku pribúdajú vlásky na hlavičke a ubúda ochlpenie zvané lanugo.

Spevňujú sa kosti, ukladaním vápnika a fosforu. Rovnako sa začína ukladať železo do zásob. Preto deti, ktoré sa narodia v tomto veku, majú takmer vždy anémiu a jedným z dôvodov sú aj nedostatočné zásoby železa. 

Je dôležité sledovať pohyby bábätka. Ak sa vám zdá, že menej hýbe, je potrebné sledovať pohyby. Normálne by ste mali pocítiť vo fáze aktivity najmenej 10 pohybov za 2 hodiny. Ak je ich menej a stav trvá 24 hodín, je potrebné kontaktovať gynekológa.

Čo sa deje s mamičkou

V 3. trimestri budete potrebovať väčšie množstvo železa, aby ste pomohli urobiť vášmu dieťaťu kyslíkové zásoby. Najlepším zdrojom je tmavozelená listová zelenina (špenát, brokolica), podobne chudé červené mäso, fazuľa a sušené ovocie.

Tiež je dôležité piť dostatočné množstvo tekutín. Minimálne osem pohárov tekutiny, vody alebo bylinkového čaju každý deň. Tekutina je dôležitá na vybudovanie nových buniek, na udržiavanie zvýšeného množstva krvi v tele a (verte či nie) znižovanie zadržiavania vody v tele a opuchov. Pri bylinkových čajoch siahnite po takých, ktoré sú vhodné pre tehuľky. 

Niektoré ženy pociťujú nepríjemné tŕpnutie v rukách. Ide o tzv. syndróm karpálneho tunela (ext. zdroj karpálny tunel), ktorý sa nachádza na prednej časti zápästia. Prechádza ním nerv riadiaci citlivosť a pohyblivosť celej ruky a ovláda šľachy a svaly spájajúce ruku s pažou a predlaktím. Stlačenie tohto nervu sa prejavuje ako bolesť v zápästí a tŕpnutie, mravčenie ruky šíriace sa na všetky prsty okrem malíčka. Ak je vám tento pocit nepríjemný, informujte lekára. Syndróm vymizne po pár dňoch po pôrode.

Výraznejšie sú aj opuchy dolných končatín. Ak ustúpia po vyložení nôh, alebo sa menia v priebehu dňa, príčinou je pravdepodobne tlak na žily v podbrušku. Avšak môžu byť aj prvým príznakom gestózy. 

Problémom rastúceho bruška môžu byť aj ťažkosti so zaspávaním. K tomu prispievajú aj výraznejšie pohyby plodu hlavne v kľude. V tomto a ďalšom období tehotenstva môžete pocítiť mierne nebolestivé kontrakcie, ktoré trvajú krátko. Je to normálny stav. Ak však začínajú byť pravidelné, interval medzi jednotlivými kontrakciami sa skracuje, kontrakcie sú bolestivé, je potrebné urgentne vyhľadať lekára.
Pomaly si robte zoznam vecí, ktoré potrebuje urobiť pred pôrodom, ale aj vecí, ktoré potrebujete do pôrodnice. 

Vyšetrenia v poradni 

V tomto týždni vás nečakajú žiadne mimoriadne vyšetrenia.

Tip MAMA a ja

Keďže sa pôrod nezadržateľne blíži a vás v súvislosti s narodením bábätka čaká množstvo nových úloha povinností, vybavte si niektoré dôležité veci ešte pred pôrodom. K takým patrí napríklad i výber dobrého pediatra. Ak už máte staršie dieťa, pravdepodobne túto záležitosť riešiť nebudete. Ak nie, zistite si referencie od mamičiek a vyberajte podľa odporúčaní. Požiadajte niekoho, aby vám pred príchodom z pôrodnice prišiel upratať, prípadne i navariť. Čerstvej mamičke príde takáto pomoc vždy vhod. Ak máte staršie dieťa, zabezpečte mu opatrovanie na čas, kým budete v nemocnici. Trvácne potraviny si nakúpte do zásoby, aby ste nemuseli hneď na druhý deň po príchode domov bežať na nákup. Začnite si baliť tašku do pôrodnice.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: