29. týždeň tehotenstva

Ako rastie bábätko

Meria približne 40cm a váži okolo 1200kg.

V posledných šiestich týždňoch počulo vaše dieťa váš hlas, ako i hlas vášho partnera, súrodencov. Hovoriť už v brušku s nenarodeným dieťatkom je nielen súčasťou prenatálneho spojenia a vytvorenia emocionálneho vzťahu, ale môže formovať základy jazykového vývoja a rozvíjať činnosti mozgu. Bábätká, ktorým sa prihováralo už v maternici, spoznávajú hlasy rodinných príslušníkov okamžite po narodení. 

Dieťatko sa často oprie o brušnú stenu hlavičkou alebo končatinou a vy to môžete na brušku pozorovať ako vypuklinu. Dieťatko v tých týždňoch rastie, priberá na váhe, zvyšuje sa mu podkožná tuková vrstva. Všetko sa dolaďuje a pomaly pripravuje na život mimo maternice.

Mozog intenzívne pracuje, usmerňuje dýchací proces. Dieťatko môže mať omotaný pupočník okolo krku. Nie je dôvod na obavy, krvný prietok to neovplyvňuje. Bábätko je už v tomto vývinovom štádiu natoľko vnímavé, že dokáže reagovať na zmenu svetla, zvuku i chute a vôní. 

Čo sa deje s mamičkou

Vaše telo sa pomaly pripravuje na pôrod, čo je sprevádzané rôznymi biochemickými reakciami. Môžete mať zvláštne pocity, či občasné tvrdnutie bruška. To sú tzv. „poslíčkovia“ (falošné sťahy maternice). Pocity podobné sťahom však môžu byť spôsobené i tlakom rýchlo rastúceho dieťaťa na maternicu a brušnú stenu. Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti, či zvláštne pocity, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.

Váš hmotnostný prírastok od začiatku tehotenstva byť mal byť do 10 kilogramov. Za tento siedmy mesiac tehotenstva priberiete približne 1 - 2 kilá. Vzhľadom na časté problémy so zápchou je potrebné zvýšiť prívod vlákniny. Nezabúdajte aj na zvýšený príjem potravín obsahujúcich železo

Je i čas na vypracovanie vášho pôrodného plánu (ext. zdroj pôrodný plán). Zapíšete si doň vaše predstavy o pôrode, o tom, ako chcete svoje dieťatko priviesť na svet, kto by mal byť pri vás a všetky ostatné očakávania a požiadavky.

Prekonzultujte ho so svojím pôrodníkom a nezabudnite, že ho až do pôrodu môžete meniť a upravovať.

Pokúste sa vnímať príchod dieťatka na svet ako niečo obdivuhodné, niečo, čo príroda do detailov premyslela. Ak si však myslíte, že vaše obavy z pôrodu sú neprirodzene prehnané a že strach nadobúda veľké rozmery, obráťte sa na odborníka. Nemusíte sa za to hanbiť. 

Tip MAMA a ja

Hrádza je tkanivo medzi vaginálnym a análnym otvorom. Pri pôrode dieťatka dochádza k veľkej záťaži na túto oblasť. Lekári často, s cieľom vyhnúť sa veľkým poraneniam, pristupujú k nástrihu hrádze. Posilniť tkanivo a predísť tak nástrihu je možné masážou. Základom je dodržanie prísnej hygieny. Starostlivo si umyte ruky a použite prírodný olej. Vložte palec do vagíny a jemným stláčaním rozťahujte vaginálny otvor. Smerom ku konečníku i do strán. V závere ešte stláčajte tkanivo medzi palcom a ukazovákom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: