24. týždeň tehotenstva

24. týždeň tehotenstva
24.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 24. týždeň od poslednej menštruácie a 22. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod meria 30cm a váži 500g.

Hranica 500g sa pokladá za hranicu životaschopnosti. Aj keď plod je životaschopný, je potrebné predchádzať predčasnému pôrodu, pretože porodiť v tomto týždni je z hľadiska plodu veľmi rizikové obdobie. S veľkou pravdepodobnosťou môžeme očakávať menej závažné ale aj veľmi závažne trvalé následky.

Plod je dostatočne veľký, jeho pohyby sú výraznejšie, ale má aj obdobia spánku, ktoré sú dostatočne dlhé. Dieťa je plne vyvinuté, pokračuje už len vývoj mozgu, dieťa sa zväčšuje, rastie. Je stále pokryté lanugom, koža je tenká, podkožný tuk ešte chýba.

Dochádza k zreniu pľúc, pľúca sa napĺňajú tekutinou, tvorí sa v nich surfaktant. Je to látka, ktorá je potrebná na normálne dýchanie. U predčasne narodených detí, keď tejto látky nie je ešte dostatok, môže viesť k ochoreniu RDS. Viac Syndróm dychovej tiesne

Telesné zmeny u ženy

Okrem priberania nie sú väčšie telesné zmeny. Začínajú sa zvýrazňovať problémy so spánkom kvôli zväčšujúcemu sa brušku. Ako náhle si zvyknete na spánok v polohe na boku, tieto problémy vymiznú. Môžete mať problém s kŕčmi v lýtkach. Vhodné je kalcium a magnézium, u niektorých žien sa kŕče minimalizujú po užití pyridoxinu - je to vitamín s zo skupiny B.

Sexuálne návyky nemusíte meniť, avšak je potrebné vyhýbať sa prudkým pohybom a zvoliť polohu, ktorá neohrozí plod.

Životospráva tehotnej ženy

V životospráve naďalej je potrebné udržiavať si hmotnosť.
Taktiež je potrebné dodržiavať pravidelný pohyb, starať sa o pokožku, používať krémy, ktoré zabránia alebo aspoň zmiernia výskyt strií.

Je potrebný dostatočný ale bezpečný pohyb, nepreceňovať svoje sily. Je vhodná tehotenská gymnastika, prechádzky.
je potrebné sledovať stav dolných končatín ,prípadné opuchy konzultovať s gynekológom.
V prípade krvácania, výtoku alebo tvrdnutia bruška- kontrakcie, je potrebné informovať svojho lekára.

Vyšetrenia v poradni

24. týždeň tehotenstva je obdobie, kedy ba Vám mal gynekológ urobiť test na gestačný diabetes. Je to istý typ cukrovky, síce prechodnej, ale pri nepoznaní, môže ohroziť bábätko. Viac Tehotenská cukrovka

Vyšetrenie je jednoduché, žena dostane vypiť roztok cukru a následne sa vyšetruje hladina cukru. Pri zvýšených hodnotách sa gynekológ rozhodne či bude potrebná diéta alebo inzulín na zníženie hladín cukru. Pri dobre kompenzovanej cukrovke dieťa zvyčajne nie je ohrozené.

Odoberá sa krv na vyšetrenie krvného obrazu, robia sa bežné vyšetrenia ako v každej poradni.