13. týždeň tehotenstva

13. týždeň tehotenstva
13.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 13. týždeň od poslednej menštruácie, 11. týždeň od oplodnenia

Je to posledný týždeň prvého trimestra.

Vývoj plodu

Plod meria 7-8cm a približne 24 g.

Orgány sú vyvinuté, začína ich rast a buduje sa ich funkcia. Až do 24. týždňa tehotenstva plod rastie veľmi rýchlo. Je to obdobie najrýchlejšieho rastu nielen počas tehotenstva. Plod začína hýbať rukami, začínajú mu rásť hlasivky, mrví sa, ale pohyby  ešte žena necíti. Ušká, ktoré sú bližšie ku krku, vystupujú hore. Rovnako oči, pôvodne uložené viac na stranu sa začínajú približovať ku koreňu nosa. Pohybuje perami. Začína sa tvoriť základ zubov.  Začína fungovať pečeň.

Telesné zmeny u ženy

Prsia sú stále napäté, bradavky tmavnú, výraznejšie sú žily na prsiach. Bruško je už viditeľné.

Začínajú sa vyskytovať kŕče dolných končatín. Je to v dôsledku nepomeru vápnia a horčíka. Vápnik a horčík je potrebný pre zdravý vývoj plodu.

V tomto období je potrebné mať za sebou aj gynekologické aj ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom sa určuje hlavne vek bábätka.
V prípade Rh negatívnej skupiny u matky je potrebné už aj prvé vyšetrenie Rh protilátok.

Celý prvý trimester nie je vhodné prijímať syntetický vitamín A. Po ukončení tohto týždňa tehotenstva môžete prijímať vitamín A aj v tabletovej forme, aj keď uprednostňujeme v prirodzenej forme.

Životospráva ženy

V stravovaní nie sú žiadne zmeny. Je potrebné jesť primerané množstvo, neprejedať sa, minimalizovať príjem sladkosti, vylúčiť kávu a kofeínové prípravky. Lieky užívať len po porade s lekárom. Viac Lieky v tehotenstve
Potrebná je telesná aktivita. Rizikové športy a aktivity s prílišným používaním brušného lisu nie sú vhodne. Viac  Šport v tehotenstve.