Vdýchnutie potravy: Prvá pomoc
foto: istockphoto.com
Čo robiť, ak dieťa vdýchne malý kus jedla? Ako mu pomôcť?
Prvá pomoc pri vdýchnutí potravy
Deti v období novorodeneckom a mladšom dojčenskom často ublinkávajú a "zakuckavajú" sa, preto sa niekedy môže stáť, že dieťa vdýchne potravu. Nebezpečenstvo je vyššie, ak je dieťa zahlienené a je kŕmené pri plnom nošteku. Pred kŕmením je vždy potrebné uvoľniť dýchanie nosom buď odsávaním alebo aj nosovými kvapkami.
Prejavy vdýchnutia potravy
- Silný kašeľ
- Prešednutie tváre
Prvá pomoc
Ak pri kašli dieťa vdýchnuté potravu nevykašle, postupujeme nasledovné.
- Chytíme dieťa za členky, polohou dole hlavou, alebo ho položíme na kolená tak, aby bruško bolo otočené k podlahe a zadoček malo vyššie ako hlavu.
- Udrieme ho 5x do chrbta v strede medzi lopatkami.
- Ak sa podarí dostať potravu z dýchacích ciest a dieťa voľne dýcha, aj tak navštívime lekára, pretože malé čiastočky potravy tam mohli zostať a môžu spôsobiť zápal pľúc.
- Ak sa nepodarí dostať potravu u dýchacích ciest, dieťa je dýchavičné, obrátime ho na kolenách na chrbátik, tak aby hlava bola nižšie ako zadok. Stlačíme dvoma prstami 5x hrudnú kosť v jej dolnej časti, skontrolujeme dutinu ústnu.
- Odstránime cudzí obsah, uvoľníme dýchacie cesty záklonom hlavy a zdvihnutím bradičky, alebo predsunutím dolnej čeľuste.
- Ak dieťa dýcha, udržiavame ho v tejto polohe, a privoláme pomoc.
- Ak nedýcha skúsime 5 umelých vdychov. Ak sa dvihne pri umelom vdychu hrudníkom bol účinný. Pokračujeme až do príchodu lekárskej služby prvej pomoci