Ako prestať dojčiť
Odstaviť dieťa od materského mlieka je proces.
Ako prestať dojčiť
Dojčenie je najzdravší spôsob výživy pre novorodenca a dojča. Minimálna odporúčaná dĺžka dojčenia je 6 mesiacov, ideálne 12 mesiacov.
Výhody dojčenia
Výhody dojčenia pre dieťa nie je potrebné opakovať. Každá žena, ktorá dojčí, si ich iste plne uvedomuje. Nejde ani tak o pohodlie a jednoduchosť výživy dieťaťa, skôr o kvalitu stravy, o ohranný účinok materského mlieka pri vvývoji imunity a o ochranu zdravia dieťaťa pred civilizačnými ochoreniami v neskoršom veku. Je potrebné však zdôrazniť aj výhody pre matku.
Dojčenie znižuje riziko vzniku rakoviny vaječníkov, maternice, prsníka a osteoporózy u matky. Ak žena dojčí svoje dieťa do 1 roku života, znížuje sa u nej riziko rakoviny prsníka o 11%. Ak ho dojčila 2 roky, potom sa udáva zníženie rizika rakoviny prsníka až o 25%.
Kedy prestať dojčiť
Dieťa by malo byť dojčené najmenej prvý pol rok života, ideálne do konca prvého roku života. Ale ak to dieťaťu aj matke vyhovuje, môže sa dieťa dojčiť až do troch rokov života.
Sú situácie, osobné, pracovné, zdravotné, kvôli ktorým chce žena ukončiť dojčenie skôr.
Samozrejme, každá žena- matka môže ukončiť dojčenie kedy ona považuje za vhodné.
Ak žena chce ukončiť dojčenie skôr začínajú problémy ako. Niekedy už 2 mesačné, čisto dojčené dieťa odmieta cumeľ a fľašu. Nehovoriac o rok dojčenom dieťati. Najväčší problém je azda ukončiť dojčenie medzi 18. -24. mesiacom. Dieťa ešte nie je natoľko vyspelé aby chápalo dohovaránie a dosť vyspelé na to, aby sa dožadovalo toho, na čo je zvyknuté a považuje za svoje.
Čo je potrebné zvážiť pred ukončením dojčenia
- Celkový zdravotný stav dieťaťa a jeho imunitu
- Ako zvládnuť produkciu mlieka
-
Čím a ako formou nahradiť materské mlieko
1. Celkový zdravotný stav dieťaťa
Často choré dieťa, dieťa so závažnými ochoreniami (srdca, obličiek, poruchy imunity, predčasne narodené deti a deti narodené s nízkou pôrodnou hmotnosťou) je lepšie dojčiť aspoň 12 mesiacov. Materské mlieko ho chráni pred infekciami tráviaceho systému ale aj dýchacích ciest.
2. Ako zvládnuť produkciu mlieka
Tvorba mlieka v tomto období je už ustalená a prispôsobená potrebám dieťaťa. Napriek tomu pri náhlom odstavení je pravdepodobné, že prsníky sa budú plniť a bude potrebné ich vyprádzniť. Ideálne je odstriekať si mlieko a dať ho v poháriku dieťaťu. Samozrejme je potrebný aj nižší prívod tekutín. Ak prestanete pravidelne dojčiť, mlieko sa postupne stratí samo.
3. Čím a akou formou nahradiť materské mlieko
Čím? Na začiatku je vhodné odstriekaným mliekom, ak bude potreba odstriekavať. Na trhu je množstvo mliečných formúl. Ak z pokrvných príbuzných trpí niekto alergiou, je vhodné pred odstavením podať dieťaťku, samozrejme, ak má na to vek napríklad jogurt.
Ak nezareaguje alergicky je možné prejsť na mliečnu formulu. Ak je to po roku, je možné podávať mliečnú formulu, alebo aj pasterizované kravské mlieko. Umelá mliečna výživa je vhodná pre deti do 3 rokov, avšak podľa Európskej komisie pre gastroenterológiu, hepatológiu a výživu, nie je nutné zdravým deťom po 1. roku života podávať formulu. Deti, pokiaľ nie sú obézne, majú dostať plnotočné alebo aspoň polotučné mlieko. K rastu potrebujú aj tuky a vitamíny, ktoré sú v tukoch rozpustné, preto je vhodnejšie plnotučné mlieko.
Ako? U detí nad 1 rok sa neodporúča podávať mlieko ani nápoje z fľaše. Sú už dostatočne veľké na to, aby pili z pohárika. Kúpte im pekný pohár a pri každom pití ich pochváľte.
Ako prestať dojčiť
Odstavovanie je potrebné robiť šetrne s veľkým citom.
Mnohokrát to nie je jednoduchý proces a musíte byť pripravená na záchvaty hnevu a plaču.
Existuje množstvo absurdných nápadov, ako prestať dojčiť.
Ak matka otehotnie znovu počas dojčenia, dieťa odmieta prsník, pretože mlieko má zmenenú chuť. Na základe tohoto niektorí odporúčajú zmeniť chuť mlieka, napr. netierať bradavky pred dojčením zázvorom, štípľavými alebo kyslými kuchynskými prísadami. Toto je absolútne nepríjateľný spôsob, ktorý môže urobiť zle dieťaťku aj matke.
Niektoré deti prestanú vyžadovať prsník prirodzene, pomaly, bez akýchkoľvek problémov. Ale mnoho deti sa nechce zmieriť s týmto faktom a vyžadujú prsník pravidelne. Tieto deti dokážu prejavovať neskutočný hnev, ak nedostanú to, čo považujú za ich. Pri náhlom odstavení môže utrpieť ich psychika.
-
Nie je vhodné kvôli odstaveniu odísť z domu na dlhú dobu, pretože dieťa to cíti ako zradu. Nie je vhodné odstaviť dieťa ani v deň, keď nastupujete do práce a o dieťa sa stará niekto iný. Dieťa to považuje za odvrhnutie a môže byť z toho frustrované.
- Ak sa rozhodnete prestať dojčiť, je dobre si rozmyslieť či to naozaj chcete a ak sa rozhodnete, potom je potrebné byť dôsledná a vydržať. Deti po roku života zväčša majú plnú dojčenskú stravu a pijú od matky len ráno, večer, niektoré aj v noci. A to je zvyčajne najväčší problém. Počas dňa dieťa je tuhú stravu, hrá sa a pri tom aj zabudne na dojčenie. Ale v noci je to inak. Pitie v noci mimo dávok je zlozvyk. Väčšinou matka, ak sa dieťa v noci zobudí, chce ho utíšiť a zakaždým mu dá prsník. Tohto zlozvyku je potom ťažké sa zbaviť.
- Najvhodnejší a najmenej bolestivý spôsob pre dieťa sa zdá opakovaná krátkodobá neprítomnosť matky doma. Je vhodné, aby večer sa o dieťa staral otec, alebo niekto blízky, na koho je zvyknuté, okrem matky. Matka by nemal byť v dosahu, nemala by sa dieťatku ani ukázať. Jednoducho má byť preč.
- Otec by mal dieťa večer nakŕmiť, uložiť, ponúknuť mu mlieko z pohára. V noci utišiť, ukázať mu, že mama nie je na zvyčajnom mieste. Ráno po zobudení by ho mal takisto nakŕmiť a ak bude dieťa pripravené na hranie, má prísť matka. Je žiaduce, aby matka počas dňa venovala dieťaťu väčšiu pozornosť a láskavosť ako inokedy, aby si dieťa jej neprítomnosť nespájalo s nedostatkom záujmu.
- Ani tento spôsob však nemusí byť bezbolestný.