• Žlčníkové kamene a antikoncepcia

    , Autor: M_ariana

    Dobrý deň pán doktor, bol mi zistený žlčníkový kameň vo veľkosti asi 15 mm. Môžem aj naďalej užívať antikoncepciu? Momentálne užívam Nuvaring. Niekde som totiž čítala, že hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko vzniku žlčníkový kameňov. Ďakujem pekne za odpoveď.

    Dobrý deň, je pravdou, že za vznikom žlčníkových kameňov stojí pravdepodobne aj estrogén, takže hormonálna antikoncepcia môže zvýšiť riziko žlčníkových kameňov. Určite by som pravidelne sledoval žlčníkové kamene a časom pouvažoval o nehormonálnej forme antikoncepcie.