jedalnicek
, Autor: Registrovaný používateľDobry den pami doktorka.Chcela by som sa spytat na jedalnicek 11mesacneho chlapceka???Co ma obsahovar jeho jedalnicek a ake mnozstvo???Dakujem za odpoved...S pozdravom Adka
Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobry den pami doktorka.Chcela by som sa spytat na jedalnicek 11mesacneho chlapceka???Co ma obsahovar jeho jedalnicek a ake mnozstvo???Dakujem za odpoved...S pozdravom Adka
Jedálníček v tomt veku je ešte rovnaký ako jedálníček v celom prvom roku života. Ráno mlieko, dopodludnia ovocie, na obed mäsovozeleninový príkrm, odpoludnia jogurt alebo mlieko, niekedy tiež ovocie, večer mliečna obilninová alebo zemiaková kaša. Jeho strava má dvakrát týždenne obsahovať polovicu žltka, jogurt, šošovicu, červenú, lúpanú. Môže už dostávať biele pečivo alebo chlieb, po rannom mliekču, zatial bez nátierky. Po roku dieťa prejde na rodinnú stravu s určitými obmedzeniami.
Dobry den, prosim vas ako by mal vyzerat jedalnicek 3 roceho dietata? Aj s mnozstvom, ktore by malo zjest? Rano este pije mliecko, chce tak okolo 150l, o hodinku na to ma ranajky, 20g vlociek, trosku ovocia, oriesky s mliekom alebo prazenicu s chlebikom z 2 vajec alebo krajec chlebika so zeleninou. Po ranajkach jogurt alebo ovocie. Obed polievka a hlavne jedlo rozne. Poobede si pyta este ovocie alebo jogurt a vecera chlebik s lucinou a zelenina. Pred spanim ma este 150ml mlieka. Chcem sa opytat je dobre dat dietatu este poobede ovocie/jogurt? Alebo cim to nahradit? Zaujimaju ma hlavne mnozstva ake by malo dieta zjest za cely den, lebo nase je toho asi dost vela. Dakujem
Množstvo si dieťa určuje samo, netreba ho nútiť do jedla. bežná porcia je cca 250 ml kaše, ako dávate 150 ml mlieka, Po raňajkách už nepotrebuje jogurt, ak ho nemá na raňajky, dopoludnia len ovocie. Obed ako dostáva a po obednom spánku jogurt, puding ovocie čo si praje. Večera ako udávate, večerné mliečko je tiež v poriadku. Mal by mať 200 až 250 gramov mäsa týždenne, teda 5x 50 gramov.
Dobrý deň, moja dcérka 8.októbra oslávila prvé narodeniny. Chcem sa opýtať na Váš názor ohľadom pitia UM v noci. Od narodenia bola dcerka dojčená no po polroku sme kvôli kovidu museli prejšt na umelé mlieko. Dodnes si v noci žiada porciu, keď jej dám čaj prípadne vodu odmietne a sama si slovne pýta mliečko. Vypije 130ml a spí do rána. Večierku máme 19:30 a budí sa medzi 6:15 až 07:00 ráno.Ráno jej pripravujem striedavo kašu, prípadne dostane 130ml až 150 ml mlieka a pečivo s maslom a pod. Doobeda jogurt alebo ovocie, zeleninu. Obed má polievku a druhé jedlo vždy doma pripravené a vždy to obmieňame. Olovrant dostáva podľa desiaty, ak nemala ovocie tak to alebo jogurt, domáci muffin, bábovku občas. Večer pripravujem kašu keďže z toho je najviac sýta a pred spaním 150ml mlieka. Dcérka je veľký jedák, zje väčšinou všetko, iba trochu vymýšľa pri surovej zelenine. Celý deň je ale v pohybe, od 10m chodí bez problémov. Má 75cm a 10,3kg. Je to v poriadku? Aj s nočným mliekom?
Hmotnosť aj jedálníčke je v poriadku. Určite sú obmedzenia: do troch rokov žiadne údeniny / ani detská šunka detské párky!/, nič z nepasterizovaného mlieka, žiadna bryndza, kozie mlieko,kozie syry a podobne. Žiadne konzervy typu paštika a podobne. Do dvoch rokov nedávať tavené syry. Do šiestich rokov, ideálne do desiatich žiadne huby.
Mlieko by už v noci nemala piť. Mlieko včítane syrov, mliečnej kaše, mlieka v strave by nemalo presiahnuť 350 maximálne 500 ml denne! V noci jej dajte vodu, dve tri noci bude uplakaná a potom sa prestane budiť. Povedzte jej, že v noci kravičky mliečko nedávajú......
Dobry den pani doktorka. Rada by som sa informovala,ci postupujem spravne pri zavadzani prikrmov. Moja dcerka bude mat o necely tyzden uz 9 mesiacov a zaujimalo by ma, ake nove potraviny by som jej mohla zaviest do jej jedalnicka. Nas jedalnicek pozostava :
Ranajky cca 200 az 250 ml mliecka.
Desiata ovocna vyziva znacky hipp ( bez pridaneho cukru) s podrvenymi keksami Hami
Obed masko ( kuracie,kralicie, telacie..vyskusali sme uz aj lososa) so zeleninkou( cuketa,brokolica batat,maslova tekvica,petrzelen,atd...)
Olovrant - najprv som davala mliecko a na vecer kasu,ale mala som pocit,ze jej je na noc z kase dost tazko, takze sme to prehodili
-olovrant kasu ( krupicovu, mliecnu,nemliecnu,ryzovu)
Vecera mliecko opat 200 az 250ml
No a v noci sa mi este zobudi okolo 2:00 a opat vypije cez 200ml mliecka.
Pocas dna pije vodicku,alebo cajik tiez od hipp.
Moja otazka je,ci postupujeme spravne,co nove by som mohla zaviest,ci uz moze na desiatu popr.aj chlebik s rastlinnym masielkom ( zubky este nemame)alebo biely jogurt od hipp..
Ci uz mozem zacat aj so strukovinami.
Vopred velmi pekne dakujem za usmernenie a radu. Pekny den prajem
Chlieb ANI PEčIVO deťom do roka nedávam, obsahuje soľ.
Môže detské keksíky v rámci olovrantu alebo desiatej.
Určite nie rastlinné maslo. Do mäsovozelneinového príkrmu dávam kvalitný olivový alebo slnečnicový olej. Mliečneho tuku má dosť v mlieku, takže do roka ani maslo nie je dôvod dávať.
Od ôsmeho mesiaca podávam pol žĺtka jeden dvakrát týždenne v mäsovozeleninovom príkrme, mäso nevynechávať. Ak dobre žĺtok znáša okolo desiateho mesiaca pridávam bielok. Po deviatom emesiaci biely jogurt s probiotickou florou. Od desiateho mesiaca aj červenú šošovicu.
Od smädu len vodu, prevarenú, ochladenú, čaje neodporúčam.
Dobrý deň
Chcela by som sa uistiť, či stravovanie 14 mes.bábätka je v norme. Je stále dojčený, počas dňa 2-3 krát, v noci tiež, aj napriek tomu, že papá pomerne pekne.
Raňajky - po zobudení trochu mlieka, neskôr ovsená/ryžová/pšeničná kaša mliečna alebo nemliečna s bielym jogurtom a ovocím ( asi 100-150g)
Desiata-piškóty, kúsok banánu a pod.
Obed-( asi 250g) mäsovozeleninový príkrm s prílohou- zemiaky/ryža/cestoviny, občas už aj 2 chodový obed s polievkou..
po obede ešte kúsok varenej zeleniny al. Čerstvá uhorka
1x týždenne strukoviny+ namiesto mäska vajíčko ( väčšinou červená šošovica)
Olovrant-ovocné pyré alebo syr/mozarella, vajíčko/kúsok pečiva
Večera- kaše s ovocím alebo zeleninovým pyré (krupicová, trojzrnná, ryžová, ovsená)
Ďakujem za odpoveď.
Jedálníček je dobrý, len dopoludnia by som podávala len ovocie, aby nebol k obedu veľmi zasýtený, na olovrant jogurt, syr, domáci koláčik. Mäso má mať 4-5 x týždenne cca 50 gramov, lebo má skonzumovať za týždeň asi 250 gramov. mäsa.
Dobrý deň, chcem sa spýtať do akého veku sú vhodne kupované prikrmy od 12.ukončeneho mesiaca ? Syn ma 22 mesiacov zo stravovaním mame problémy väčšinu jedla odmieta niekedy zje aspoň s tých kupovaných a domáce len mixované . Z našej stravy len ochutna pár lyžičiek ale že by sa s toho najedol to nie . Odmieta väčšie kusy čiže jedáva len mixované jedlo a občas s tých kupovaných. Ma 11,5 kg a zachvíľku 2 roky čiže je veľmi slabý jedák. Na raňajky ma umelé mlieko 180 ml niekedy menej, za hodinku skusame pečivo s nátierkou alebo maslom to len pár krát hryzne, za ďalšiu hodinu dostane ovocnu kapsicku, pred spánkom krémovú polievku. Po zobudeni ma hlavne jedlo bud cestoviny, ryžu alebo zemiak s masom väčšinou je to na stave aby sa to dalo rozmixovať, alebo teda ten kupovaný prikrm. na olovrant ma mlieko s kašou a na večeru čo na obed alebo krupicovu kasu s trochou granka a minimum cukru. Je jeho jedálniček postačujúci ?
dá sa povedať, že je postačujúci. Treba, aby obsahoval obilninu / chlieb, cestovinu/ ovocie, zeleninu, mäso cca 250 gramov týždenne, tekutiny len čistú vodu cca 200 ml denne, mlieko,mliečne výrobky, vajce 2x týždenne, strukoviny.
Deti jedia rôzne porcie, aj rôznu konzistenciu jedla.
Kupované príkrmy preferujem hlavne pri cestovaní, je to vždy správnejšie ako fast food typu mekdonald alebo kfc.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: