Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie hexavakcínou

    Dobrý deň
    moja dcéra sa narodila v januári 2005. Vtedy sme si doplatili za Infanrix hexa vakcínu aby nemusela byť pichaná viackrát.
    Očkovanie prebehlo 7/2005, 8/2005 a posledná dávka 3/2006 hexavakcínou, lebo s tou Infanrix boli nejaké problémy.
    V marci 2008 ju preočkovali vakcínou - čo je v karte označené ako D.T.P.a
    Chcem sa spýtať čo je to za očkovanie a či náhodou jej nebola pichnutá dávka, ktorá sa dávala len deťom čo neboli očkované hexavakcínami? Ak je to pichli navyše, mohlo jej to spôsobiť nejaké zdravotné problémy?
    Teraz mala dcéra v januári 5.rokov a volajú nás na ďalšie preočkovanie, no podľa očkovacieho kalendára by mala ísť v 6 roku života. Nevadí to, nemali by sme s tým počkať?

    Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je to normálna dávka vakcíny, ktorá sa v tom čase podávala v treťom roku života a keďže je tam na konci a, predpokladám, že to bola očkovacia látka s nebunkovou zložkou čierneho kašľa. Očkovanie bolo prevedené podľa očkovacieho kalendára a v žiadnom prípade nemohlo dieťaťu uškodiť.
    Podľa očkovacieho kalendára má byť zaočkovaná medzi piatym a šiesrym rokom, teda po dovršení piateho roka veku živoata. Takže znova očkovanie prebehne presne podľa očkovacieho kalendára v šiestom roku života.