Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • komplikacie

    moja dcéra po očkovaní TBC mala zväčšené uzlinky pod ramienkom.Navštevovali sme 9 mesiacov pľucne oddelenie v Košiciach.Brala lieky Benemicin a Nitrazid.Uzlinky jej ostali do velkosti 1 až 2 cm. Povedali, že už také ostanú.Teraz ma ísť na povinné očkovanie Hexavakcinou do nožičiek, rada by som vedela či jej to nespôsobí nejaké važnejšie komplikacie hlavne tie zdravotné.Môžu sa jej tie uzlinky zväčšiť.Dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie hexavakcínou a očkovanie proti pneumokokovej infekcii, ktoré následuje po zhojení očkovania proti tbc môže byť následované teplotou, začervenaním v mieste vpichu, eventuálne nepokojom dieťatka. Sú to bežne pozorované reakcie po očkovaní. Vo vašom prípade je rozhodujúce, či ošetrujúci lekár určil, že dieťa už môže pokračovať v očkovaní. Zväčšenie lymfatických uzlín v okolí miesta vpiechu po týchto očkovaniach nepozorujeme.