Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • MMR

    , Autor: edusko

    Dobrý deň pani doktorka,
    syn má 15 mesiacov a čaká ho očkovanie MMR. Nakoľko je chorý, očkovanie sa presunulo. Syn má už 9 dní vysoké teploty. Lekár mu po 7 dňoch nasadil ATB Amoksiklav. No teploty stále pretrvávajú....a ja mám obavy kedy bude bezpečné syna očkovať. O tri týždne odchádzame do Grécka na dovolenku. Nepočkať s očkovaním až po dovolenke? Pani doktorka, veľmi si vážim Vaše názory a preto sa Vám priznám, že z tohto očkovania mám veľke obavy...všetky tie nežiaduce účinky a komplikácie, o ktorých sa píše. No chápem, že neočkovať nie je šťastná voľba. Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Najprv je potrebné doeiršiť synovo ochorenie. Keď vyzdravie, počkala by som najmenej dva až tri týždne obldobie rekonvalescencie / mala aby trvať tak dlho, ako dlho trvá ochorenie/ a až potom očkovať. Očkujeme u nás zdravé deti, pretože sa nemusíme ochorenia obávať, práve vďaka tomu, že deitičky sú ochorené a ochorenia sa u nás nevyskytujú ani nešíria. Faktom je, že cestovanie môže ohrozenie ochorením / aj osýpkami/ zvýšiť, pretože napr. v Bulharsku, Francúzsku a iných európskych krajinách sa osýpky znova častejšie vyskytujú /zase práve pretok, že sa tami odmieta očkovanie/. Takže moja odpoveď je čisto teoretická, všetko závisí od toho, kedy sa synček uzdraví. Očkovanie MMR je úplne legitímne možné až do ukončeného 18 mesiaca.