Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • protilatky od matky?

    Dobry den, pani doktorka. Chcela by som sa spytat, ako je to s protilatkami od matky, konkretne pri ockovani MMR, ked ja ako matka (rocnik 1973) som ako 1-rocna prekonala osypky. Nase dietatko ma 15 mesiacov a stale je dojcene. Ak by sa teraz vykonalo ockovanie, nebranili by spravnej imunitnej odpovedi dietata pripadne protilatky od matky? Dakujem velmi pekne za Vasu odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Práve preto sa očkuje až po dvanástom mesiaci veku dieťatka, že by mohli od matky prenesené protilátky brániť v reakcii imunitného systému dieťatka vytvoriť vlastné protilátky, Po dovŕšení roka je už hladina materských protilátok taká, že neovplyvní produkciu protilátok navodenú očkovaním. dojčenie s hladinou proitlátok nesúvisí.