Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie proti hepatitide

    Pani doktorka, mozem sa s vami poradit, aj ked sa nejedna o dieta ale o mna? Mam 26 rokov, bola som pred 5 a pol rokmi ockovana proti hepatitide A a B /myslim, ze sa to volalo Twirnix alebo tak nejako/. Boli mi podane 3 vakciny - druha po mesiaci a tretia po pol roku,co bolo pred tymi 5 rokmi ako som spominala. A teraz neviem, ci sa treba dat aj preockovat a kedy by to bolo vhodne, aby som aj nadalej ostala odolna voci tymto ochoreniam. Vopred dakujem za odpoved. Linda

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Podľa súčasných informácií je pôvodne predpokladané preočkovanie po piatich rokoch neaktuálne, pretože aj po piatich rokoch je hladina protilátok proti očkovaným ochoreniam dostatočná / podľa mojich priebežných vyšetrení protilátok u niektorých očkovancov to môžem potvrdiť/ . Predpokladá sa, že preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky bude potrebné po desiatich až pätnástich rokoch, niektoré práce udávajú, že u jedincov očkovaných do pätnástich rokov veku bude ochrana celoživotná.