Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie proti hepatitide A+B

    Dobry den,
    chcela by som sa opytat 19.4. planujeme cestu na Bali (indonezia), odporucane ockovania su hepat.A+B a brusny tyfus + tetanus. To tretie ma netrapi to mam. Ale podstata mojej otazky je do 27.2. som mala chripku a este stale pokasliavam a mam jemne upchaty nos.Buduci tyzden by som chcela is na prve ockovanie ci to nebude problem? A ci vobec si stihnem vytvorit protilatky kedze druhe ockovanie by bolo potom asi 10dni pred odchodom na dovolenku.Ci je lepsie sa aj tak zaockovat alebo to radsej risknut bez ockovania. Kedy je najvhodnejsie ockovat brusny tyfus pri sucasnom ockovani hepatitidy? A este mam poslednu otazku ci neni problem ked chodim na lymfodrenaz a zaroven pojdem na ockovanie. Vopred velmi pekne dakujem za Vasu odpoved na moje otazky.
    Silvia

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Lymfodrenáž nie je kontraindikácia očkovania. Možno by ste ju nemali absolvovať v ten istý deň a deň potom..
    Očkovanie proti žltačke typu A a B môžete absolvovať podľa vášho plánu, nádcha a pokašliavanie nie je problém. po druhej dávke sa už solídne protilátky tvoria. Týfus je odporučený pre všetkých cestovateľov, môže sa podať v ten istý deň ako žltačky, do inej končatiny. Zvážte podľa toho kam idete a čo tam budete robiť, či nie je potrebné preventívne užívať antimalarika..