Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • reakcia na očkovanie

    Dobrý deň, dala som zaočkovať syna proti kiahnam. Aká je šanca že kiahne dostane ako reakciu na očkovanie? Ak áno tak aká je tu inkubačná doba? je to tiež tých 14 dni od očkovania a dva dni pred tým je tiež infekčný? Pýtam sa lebo som tehotná a nemala som ešte kiahne a syna mám už druhý mesiac doma zo školky čo tam tie kiahne stále niekto nosí. Ďakujem Lenka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Reakcia na očkovanie proti kiahňam sa objavuje na štvrtý deň po očkovaní, zväčša niekolkými typickými vyrážkami, tie sú za určitých okolností zdrojom vírusu, ktorý by sa mohol preniesť na inú osobu, ale popisuje sa len prenos na osoby s vážnou poruchou imunitného systému / onkologické ochorenie, liečba potláčajúca imunitu/. Dieťa nie je infekčné, ak je reakcia len vo forme zvýšenej teploty a neprejaví sa typickými vyrážkami.