Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ockovanie proti kiahnam

    Dobry den,

    chcem sa opytat na ockovanie proti kiahnam v dospelosti. Mam 27 rokov, kiahne som neprekonala/potvrdili to aj testy/. Mam rocnehi syna ktoreho stale kojim. Tak za rok by som chcela zase otehotniet. Odporucali by ste mi ockovanie alebo nie? Ma to pre mna nejaky zmysel. Ak ano, je mozne aj teraz hned, ked este kojim alebo radsej neskor? Ako vedlajsiu reakciu udavate aj ľahký priebeh ochorenia, nemozem v tomto pripade nakazit svojho syna??
    Este neviem ci dam proti kiahnam zaockovat aj syna, ale ked hej tak asi az neskor.
    Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vo vašom prípade by bolo očkovanie rozumné, ak by ste totiž ochoreli počas tehotenstva, mohlo by to mať nepriaznivý vplyv na vývoj plodu,
    Môžete sa nechať očkovať aj počas kojenia, kojenie nie je dôvodom očkovanie odkladať.
    V o výsledkoch rozsiahlych štúdií sa udávajún ojediné prípady, kedy sa ako reakcia na očkovanie objavila typická vyrážka a kontakt s jej obsahom viedol k nakazeniu kontaktnej osoby. Sama som podobný prípad, ani objavenie sa typickej vyrážky nepozorovala, očkujem pomerne často už niekolko rokov.,,