Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,423 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Váš názor

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,

  mám 4mesačnú dcérku, rozhodli sme sa pre Prevenar, a pediatrička nám ponúkla aj očkovanie proti rotavírusom, neviem sa však rozhodnúť, keď sme boli ešte v pôrodnici, primárka detskej JIS-ky odpovedala jednej mamičke na otázku či dať zaočkovať, že sa dnes deti očkujú už pomaly aj kvôli všiam, a vraj podľa jej názoru to má za následok alergie v neskoršom veku.Vraj každé očkovanie je záťaž pre organizmus.Nieje propagovanie všemožných vakcín len obyčajná komercia?alebo sú podľa vášho názoru naozaj potrebné tieto rôzne očkovania.Ďakujem za názor.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Keby sa dalo očkovať proti všiam bola by som rada aj ako mamička školáčky, lebo stále sa tam vyskytujú.
  Očkovacie látky, tak ako lieky sú predmetom obchodu a je v tom vždy aj komerčné hľadisko. Vývoj a výroba očkovacích látok je taká zložitá vec, že zadarmo sa to robiť určite nedá.
  Ak jedinec proti nejakému ochoreniu protilátky nemá, ocohrie ak bol ním exponovaný a jeho imunitný systém to nezvládol. Ak organizmus pritlátky proti nejakému ochoreniu má/ napriklad rotaviróze/ tak neochorie. Sama si odpovedzte, čo je lepšie.
  Pani doktorka asi nebola v škole, keď preberali imunológiu, prtože očkovanie a alergie tak ako to vysvetlila spolu nesúvisia.
  Očkovanie je záťaž pre organizmus len v tom zmysle, že ho stimuluje k tvorbe protlátok bez klinického ochorenia. Oveľa väčšia záťaž je ochorenie so všetkými príznakmi, ktoré k nemu patria. Je neskoro večer a práve som sa vrátila od malého pacienta, kde je pravdepodobne rotaviróza. Nechcela by som byť na mieste rodičov ani dieťatka, nevieme ko to dopadne a či do rána neskončí v nemocnici.

Podobné otázky

 • prevenar+hepatitída A

  , Autor: mamina24

  dobrý deň,potrebujem sa opýtať na očkovanie prevenarom/vidím že zase/,dnes sme boli na15.mesačnom očkovaní a malý bol aj preočkovaný prevenarom,narodil sa 5.8.2007,očkovania prevenarom 22.4.2008,8.7.2008,a dnes 11.11.2008,hovoril že ešte v dvoch rokoch treba preočkovať,pýtala som sa nášho pediatra či to nieje nejak vela,hovoril že je taká schéma a ďalej som nič nepočula,lebo malý reval ako tur,ešte by som rada vedela Váš názor na očkovanie proti hepatitíde A,staršieho syna/11.rokov/,som dala zaočkovať keď išiel do škôlky v 3.rokoch,ale teraz všade čítam o epidémii,tak neviem či malého mám dať zaočkovať teraz alebo stačí v 3.rokoch,ďakujem za odpoveď na moje siahodlhé otázky.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Prevenar musíte očkovať podľa tej schémy, akou sa začalo, držte sa rád svojho lekára.
  Žltačku typu A očkujem u svojich detí po skončení základného očkovania, teda po zaočkovaní v pätnástom mesiaci. Je samozrejme možné toto očkovanie posunúť do ktoréhokoľvek veku.

 • Očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka!
  Chcela by som sa Vás opýtať na Váš názor na nepovinné očkovania. Moja dcérka je narodená predčasne v 36. týždni, teraz má 10 mesiacov. je očkovaná riadne podľa scémy, plus som ju dala zatiaľ zaočkovať 2 dávkami rotarixu, pre dôvody, ktoré tu teraz nebudem rozpisovať dostane 1.dávku Prevenar-u až v roku, ale dostane ju a ešte som mala v pláne ju dať zaočkovať Varilix-om. Náš pediater nám ešte odporúča ju dať zaočkovať Havrix-om-2 dávky a Neisvac-om 1 dávku. Moja otázka: Nie je to príliš veľká záťaž pre detský organizmus? To by znamenalo takmer každý mesiac očkovať, do toho ešte príde povinné v roku a v 15. mesiacoch. Bojím sa nejakých následkov pre moje dieťa. A ešte jedna otázka: je u nás Varilix už dostupný? lebo som čítala, že áno, no náš doktor tvrdí, že si ho musíme ísť kúpiť do Rakúska. Ďakujem za Vašu odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  O príliš veľkej záťaži pre organizmus, tak ako ste položiili otázku sa nedá hovoriť, ale očkovania sa dajú rôzne načasovať tak, aby sa to spravilo čo najlepšie aj s ohľadom na záťaž / aj aplikácie očkovacích látok/ pre dieťa. Po očkovaní Prevenarom v roku by som počkala do 15teho mesiaca a môžete ju dať zaočkovať Priorixom tetra, kde v jednej očkovacej dávke dostane antigény mumpsu, ružienky, osýpok aj ovčích kiahní / je možné po šiestich týždňoch až šiestich mesiacoch preočkovať Varilrixom na zvýšenie účinnosti očkovania, je u nás dostupný na mimoriadny dovoz, dá sa cez lekáreň objednať/. Havrix odporúčam po skončení tohoto základného očkovania, samozrejme v odporučených intervaloch medzi jednotlivými očkovaniami a nakoniec Neisvac.

 • vas nazor na nepovinne ockovania

  , Autor: odbornik2

  rada by som dala zaockovat synceka proti rotavirusovej hnacke, ma 4 apol mesiaca. Manzel je proti, ze dieta si potrebuje tvorit imunitu samo, aby nebol chorlavy. Taktiez som rozmyslala do buducnosti zaockaovat synceka proti ovcim kiahnam, no o tom nechce muz ani pocut. Je pravda ze sa ockovamin znizuje imunita a odolnost voci inym chorobam? Aky mate na to vy nazor ? Dala by ste ockovat svoje deti ? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovaním sa imunita neznižuje, taktiež ani odolnosť proti iným chorobám. Očkovanie stimuluje imunitný systém k tomu, aby tvoril protilátky, teda ochranné látky proti danému ochoreniu. Pri styku s ochorením neochorie ten človek, ktorý má protilátky. Tie získavame prekonaním ochorenia / samozrejme nie u všetkých chorôb/ alebo očkovaním. Nerada miešam súkromie do mojej práce, ale na priamu otázku priamu odpoěď. Moje deti sú zaočkované proti všetkým u nás sa vyskytujúcim očkovaním preventabilným ochoreniam.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: