Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie

    Dobrý deň pani doktorka!
    Chcela by som sa Vás opýtať na Váš názor na nepovinné očkovania. Moja dcérka je narodená predčasne v 36. týždni, teraz má 10 mesiacov. je očkovaná riadne podľa scémy, plus som ju dala zatiaľ zaočkovať 2 dávkami rotarixu, pre dôvody, ktoré tu teraz nebudem rozpisovať dostane 1.dávku Prevenar-u až v roku, ale dostane ju a ešte som mala v pláne ju dať zaočkovať Varilix-om. Náš pediater nám ešte odporúča ju dať zaočkovať Havrix-om-2 dávky a Neisvac-om 1 dávku. Moja otázka: Nie je to príliš veľká záťaž pre detský organizmus? To by znamenalo takmer každý mesiac očkovať, do toho ešte príde povinné v roku a v 15. mesiacoch. Bojím sa nejakých následkov pre moje dieťa. A ešte jedna otázka: je u nás Varilix už dostupný? lebo som čítala, že áno, no náš doktor tvrdí, že si ho musíme ísť kúpiť do Rakúska. Ďakujem za Vašu odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    O príliš veľkej záťaži pre organizmus, tak ako ste položiili otázku sa nedá hovoriť, ale očkovania sa dajú rôzne načasovať tak, aby sa to spravilo čo najlepšie aj s ohľadom na záťaž / aj aplikácie očkovacích látok/ pre dieťa. Po očkovaní Prevenarom v roku by som počkala do 15teho mesiaca a môžete ju dať zaočkovať Priorixom tetra, kde v jednej očkovacej dávke dostane antigény mumpsu, ružienky, osýpok aj ovčích kiahní / je možné po šiestich týždňoch až šiestich mesiacoch preočkovať Varilrixom na zvýšenie účinnosti očkovania, je u nás dostupný na mimoriadny dovoz, dá sa cez lekáreň objednať/. Havrix odporúčam po skončení tohoto základného očkovania, samozrejme v odporučených intervaloch medzi jednotlivými očkovaniami a nakoniec Neisvac.