Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • vas nazor na nepovinne ockovania

    rada by som dala zaockovat synceka proti rotavirusovej hnacke, ma 4 apol mesiaca. Manzel je proti, ze dieta si potrebuje tvorit imunitu samo, aby nebol chorlavy. Taktiez som rozmyslala do buducnosti zaockaovat synceka proti ovcim kiahnam, no o tom nechce muz ani pocut. Je pravda ze sa ockovamin znizuje imunita a odolnost voci inym chorobam? Aky mate na to vy nazor ? Dala by ste ockovat svoje deti ? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovaním sa imunita neznižuje, taktiež ani odolnosť proti iným chorobám. Očkovanie stimuluje imunitný systém k tomu, aby tvoril protilátky, teda ochranné látky proti danému ochoreniu. Pri styku s ochorením neochorie ten človek, ktorý má protilátky. Tie získavame prekonaním ochorenia / samozrejme nie u všetkých chorôb/ alebo očkovaním. Nerada miešam súkromie do mojej práce, ale na priamu otázku priamu odpoěď. Moje deti sú zaočkované proti všetkým u nás sa vyskytujúcim očkovaním preventabilným ochoreniam.