Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Vírus

    , Autor: kaatarinaa

    Dobrý deň, mam 10 týždnového syna, u ktorého pretrvavajú silné koliky od cca 3.týždna. Máva stále zelené stolice, vodnaté, niekedy spenené, par krát sa vyskytlo maličko krvi v stolici. PO navšteve gastroenterologie nam zistili v stolici adenovirus, sono bruška zvýšený meteorizmus, a reflux 1.st. Nakoľko syna kojím, nebola nam predpísana žiadna špecialna liečba. Užívame probiotiká a o 2 tt ideme na kontrolu stolice. Malý kaká 3 x denne, niekedy za pomoci rektálnej, avšak aj po použití rúrky je nekľudný.Chcem sa spýtať, čo sú vlastne adenovirusy, a je proti nim nejaká liečba, ak by nam to neprešlo. Malinky je stále nekľudný, plačlivý, inak pekne priberá. dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nie je dôvod dávať dieťaťu rektálnu rúrku, aby kakal, ak bude potrebovať vyprázdnenie, vykaká sa. Niekedy sú naozaj detičky veľmi mrzuté, uplakané a dôvo môže byť aj to, že si nevedia začať kakanie, ke´´d mu však pomáhať rúrkou, naučia sa to o to neskôr.
    Adenovírus je jeden z vírusou, ktoré spôsobujú hnačku, ale pravdepodobne vzhľadom na to, že kojíte, nebol klinický priebeh ochorenie taký závažný, aby napríklad vyžadoval hospitalizáciu. Je to podobný vírus ako rotavírus, ten však spôsobuje ochorenie aj so zvracaním a horúčkou, zväčša malé deti musia byť liečené v rámci hospitalizácie. Probiotiká je vhodné podávať pri ťažkostiacgm, ktoré udávate, najlepšie dlhodobo niekolko mesiacov.
    Ak dobre priberá, pravdepodobne okrem režimu antirefluxového / nehojdať, nenatriasať, hlavne po nakojení, uložiť do zvýšenej polohy s hlavičkou uloženou vyššie/ nevyžaduje žiadnu liečbu. Ak sa vyskytla v stolici krv, vždy na mesiac odporúčam mamičke úplnú bez mliečnu diétu / je ťažké ju držať, ale stojí to zato!/, pretože krv v stolici môže byť dôsldkom alergie na bielkovinu kravského mlieka prenesenú cez matku / keˇˇdže ona konzumuje kravské mlieko / Nie je potrebné nič vyšetrovať, len spraviť tzv. eliminačnú diétu, matka nebude konzumovať nič, čo obsahuje mlieko.