Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Reflux u 3 mesač. babetka

    , Autor: steva

    Dobry večer chcem sa opytať na vaš nazor: Mame 3 mes. dcerku ktora ma pravdepobne reflux. Mlieko sa jej vracia prudom, už som zufala neviem čo robiť, od 4.9 sme boli hospit. na detskom odd. pre bronchopneumoniu aspon tak znie diagnoza, ale virusove parametre boli negativne, zapalova aktivita nizka, skončili sme tam preto lebo moja lek. mala v tom čase dovolenku tak nas poslali do nem. lebo nas trapil dusivy kašeľ, boli sme na antibiotikach pichanych, a teraz sme na sirupe zinnat a ambrobene sirupe, moja lek. tvrdi že vdychla mliečko lebo ma reflux a z toho dostala ten zapal, od pondelka sme doma na sirupe ale ten vlhky kašeľ neprechadza neviem čo robiť kolko može ten kašeľ trvať? Dokonca mala mi odmieta piť mlieko ked jej dam fľašu do ust, je mrzuta, ma až krče na brušku, a mlieko znej až strieľa. Poradte čo robiť či zmeniť mlieko, alebo čo davame jej po každom piti gastrotuss sirup ale niekedy, z nej vyjde niekedy nie. Čo robiť aby sa nam tolko mliečko nevracalo a aby ten kašeľ ustupil. Bojim sa aby sa jej niečo nestalo aby sa nezačala dusiť. Dok.prezerala prepusť. spravu z nemocnice všetko bolo ok. vraj to nebolo ani viruosve že je to z refluxu. Ako to mu zabraniť pomocť maličkej a ako dlho ešte može ten kašeľ trvať. A ešte mala mi kašle len počas dna ked nespi ked spi tak kašeľ nema. Ďakujem velmi pekne.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Tu je rada naozaj ťažká. Kašeľ môže trvať týždeň aj desať dní. Závisí na tom, či ustupuje, ako súävisí s jedlom / či sa po ňom zhoršuje/ či vás poučili o základe liečby gastroesofageálneho refluxu - teda po papní dieťa nehojdať, nenatriasať, nemanipovuať s ním, len ho chvíľu podržať vo zvýšenej polohe a potom ho do zvýšenej polohy aj uložiť, teda hlavička vyššie, čo získate tak, že podložite predné nohy postieľky a dieťa leží asi v tridsať stupňovom uhle. Neviem, či je kojená alebo krmení umelo, ale keďže papá z fľašky tak asi umelo, mohli by ste jej podávať AR mlieko, teda antirefluxové Základom však je sledovať, či dieťa priberá, má dostatok mokrých pleinok, je čulé, správne sa vyvíja. Celá situácia môže byť ešte komplikovaná aj alergiou na bielkovinu kravského mlieka, / ktorá je základom aj umelých mliek/ a poto je potrebné riešiť aj túto situáciu.