Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • bacil

    , Autor: maryah

    Dobrý deň pani doktorka, mám na Vás pár otázok. Mám 8 týždňového synčeka, ktorému najskôr pani doktorka zistila baktériu zvanú klepsila. Synček máva niekedy bolesti bruška a riedku stolicu. Boli sme na kontrolný výter z konečníka a táto baktéria mu zmizla no zistili mu druhú - pseudomonas. Povedala, že nie je nebezpečná a že mám mu podávať len probiotiká. Je pravda, že ten bacil nie je nebezpečný a stačia mu len tie probiotiká. Kedy zmizne ten bacil. Ako alebo kde sa nakazil pseudomonasom keď ho nemal, doma? A ako mu zmizol bacil klepsila? Zabudla som napísať, že synček je len kojený. Ďakujem Vám ýa odpoveď, Marika.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Bacile, baktérie k nim patria žijú všade okolo nás a aj v nás. Dve menované sú súčasťou zažívacieho traktu. Považujeme ich za potencionálne patogény, niekedy, keď sa dostanú kam nemajú alebo je organizmus oslabený chorobou, tak sa uplatnia a môžu byť príčinou problémov. V zásade však zdravé dieťa nie je potrebné ani vyšetrovať a už vôbec takéto nálezy , ak je dieťa zdravé nie je potrebné riešiť. medzi baktériami prebieha neustály boj o miesto / aj v ľudskom tele/ a tak jedna zlikviduje druhú alebo si s nimi poradí organizmus sám / tak ako sa to stalo klebsiele/. Kojené deti sú na tom aj v tomto prípade lepšie, lebo materské mlieko chráni sliznicu ich zažívacieho traktu pred "nepriateľmi".