Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,355 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Umelé mlieko

  , Autor:

  Dobrý deň
  Chcem sa opýtať dav.nutrilon chlapček ma 1 mesiac lekár mi povedal že by mal mať čosi viac ako.povodbe váži.
  Cez deň mu dávam každé 2 hodiny robím ku 90ml vypije koľko si pýta keď menej tak ostane.v noci mu dávam každé 2-3 hodiny vypije celých 90ml ako ktorú hodinu.som smutná s trápi ma to že robím všetko preto a nemá tak ako by n
  Mal mať. Zoberú mu krv či nemá malo železa,keďže ja mám.
  Poradíte mi v čom môže byť problém?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neporadím lebo treba bábätko vyšetriť, keďže tak rozhodol lekár. iste má na to dôvod.

Podobné otázky

 • Rastlinné mlieka pre 13mesačné dieťa

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať na používanie rastlinných mliek/nápojov (ryžové, ovsené, sojové) do pudingu alebo krupicovej kaše pre 13 mes. dieťa. Je to v poriadku, alebo radšej nepoužívať? Dieťa je na UM.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite dieťa potrebuje mlieko živočíšne, teda samozrejme kravské. Rastlinné mlieko môže byť len ako doplnok výživy, sojové by som nedávala, býva to často alergén, ryžové môže spôsobiť zápchu, tak tiež opatrne.
  Mlieko ako mliečnu porciu by dieťa malo mať do troch rokov umelé mlieko, formulu. Kašu, puding do dvoch rokov do formuly, potom môže aj bežné mlieko z potravín, nie nízko tučné a nie trvanlivé. Mlieka má dieťa za deň skonzumovať asi 330 ml je v tom už aj mliečny výrobok / syry, jogurty, mlieko v strave/, maximálne 500 ml.

 • Stravovanie batoľaťa

  , Autor:

  Dobrý deň,
  Dcéra má takmer 20 mesiacov, dojčená je už iba z jedného prsníka cca 5x za deň (druhý odmieta od 9. mesiaca). Mlieka mám už veľmi málo. Chcem sa Vás opýtať, či jej stravovanie počas dňa dokáže pokryť všetky výživové potreby dieťaťa v tomto veku.
  Raňajky: MM, 150g bieleho jogurtu pomiešaného so 100g ovocnou výživou bez cukru (jogurt dávame na raňajky, keďže v inom čase ho odmieta, ovocie obmieňame), za tým dostane eše zopár ryžových alebo kukuričných chrumiek, prípadne piškóty
  Obed: Dnes mala zemiakovú kašu so zeleninovou omáčkou (pór, mrkva, petržlen, cuketa) s kuracím mäsom, dokopy asi 250g; po hlavnom jedle dávam ešte cca 100g ovocia na lepšie vstrebanie železa z mäsa vďaka vitamínu C; pred spánkom MM
  Olovrant: MM, dnes hustý kurací vývar s cestovinou, mäsom, mrkvou a petržlenom (cca 0,25l), neskôr ešte ovocie (dnes jablko), MM
  Večera: chlieb s maslom a mozarellou/chlieb s maslom a dusenou šunkou bez éčiek/chlieb vo vajíčku/chlieb s lučinou/zemiaky s cottage cheese/cestoviny so strúhanou mozarellou/výnimočne špaldová krupica
  Po večeri ešte banán, prípadne ak nevie zaspať, dáme ešte aj mliečny tvarohovo smotanový dezert. Pred spánkom MM.

  Umelé mlieko, puding, detské kaše domáce aj instantné odmieta, surová zelenina taktiež nechutí, aj keď sa ju snažím motivovať. Nahrádzam to teda vačším množstvom ovocia, ktoré jej naopak chutí, no obávam sa, že má v strave priveľa sacharidov.

  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemyslím, že má priveľa sacharidov.
  Ja neodporúčam špaldové, pohánkové prosové kaše, v špalde je napríklad veľa lepku. Dávajte jej bežnú kašu krupicovú, ovsenú, ryžovú kukuričnú.
  Určite do troch rokov neodporúčam žiadne údeniny, ani detskú šunku ani detské párky ani šunku bez éčok. Je tam vždy veľa soli, dieťa to nepotrebuje. Za týždeň má skonzumovať asi 200 až 250 gramov mäsa, takže údeniny isto nepotrebuje.Podobne ako huby do šesť ideálne do desať rokovo nie sú vhodné.
  Inak má jedálníček dobrý, ale na olovrant by som nepodávala akoby druhý obed, nie je to potrebné. Netrápte sa, že nechce surovú zeleninu, postupne sa to naučí. Ovocia má dostatok, čo je správne. Piškóty alebo domáci koláčik, bábovku odporúčam na olovrant, chrumky určite neodporúčam vôbec, sú to prázdne kalórie.

 • Ako začať s prikrmovaním

  , Autor:

  Dobrý deň p. Doktorka. Mám 5-mesačného synčeka. Naša pediatrička mi už schválila prikrmovanie ale mám v tom trochu chaos a mala by som pár otázok.
  Začnem so zeleninou: mrkva + zemiak
  petržlen
  hrášok
  tekvica, cuket, brokolica karfiol
  - zeleninu každý druh skúšam tak 3-4 dni a sledujem ak by náhohou bola nejaká reakcia, po pár lyžičkách
  Po 14-tich dňoch pridám do zeleniny aj maso.
  Potom začnem dávať aj ovocný príkrm a kaše. Moje otázky teda sú:
  1. Keď začínam dávať ovocie, tak to dávam na olovrant a zároveň na obed dávam aj zeleninu?
  2. Kedy začínam dávať kaše? Hneď od začiatku, kedy aj zeleninu? A z čoho má byť kaša (kukuričná, ryžová, pšeničná, ovsená) je to dôležité?
  3. Takže už na konci prvého mesiaca prikrmovania, dostáva na olovrant ovocie, obed zeleninu s masom a večeru kašu?
  4. Čo sa týka lepku. Pridať 2 lyžičku múky do zeleniny alebo 2 piškóty do ovocia a dávať stále?
  Ďakujem pekne za odpoveď, Zuzana

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  ovocie radšej dávam dopoludnia, samozrejme zároveň môže aj zeleninu v obednom príkrme mäsosozeleninovom , každý deň má mať mäsko.
  U kaše je dôležitá tá obilnina a samozrejme umelé mlieko alebo kaša mliečna , ktorá sa zarobí s vodu. Len pozor, mnohé majú rôzne príchute a tie môžu alergizovať, snažte sa nájsť bez príchute!!! A neodporúčam žiadne moderné a "desne zdravé" kaše typu proso, špalda, pohánka. Ja ich do jedálníčka deti do roka ale ani neskôr nezaraďujem. Kašu zavádzame najneskôr do ukončeného siedmeho mesiaca. Ovocie ideálne až po šiestom mesiaci.
  Áno, ak pekne prijíma stravu bez mliečnu , tak v priebehu mesiaca môže prejsť na tieto porcie
  Lepok dostane hlavne vo forme mliečnej kaše ale najskôr samozrejme jednu potom dve kávové lyžičky do mäsosozelneinového príkrmu. Piškóty do roka zväčša vôbec neodporúčam, ke´d tak po siedmom mesiaci bábätkovské keksíky / hami, nestlé a pod/

 • Prvé príkrmy

  , Autor:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa prosim informovať. Mam dcérku 5mesacnu. Začali sme prikrmovať presne na 5mesiac.
  Síce je plne dojčena a len ju kojím, malo mi priberá a odporucila mi aj laktačná poradkyňa, fyzioterapeutka začať s prikrmami, lebo som nechcela dávať umelé mlieko na večer. Tak začali sme s mrkvou, batat , teraz hokaido. Jeme uz 10.den ale nezje viac ako 2 lyžičky a place pri tých príkrmoch. Mam byt prosim trpezlivá a vydržať alebo mi dáva najavo, že este nechce? Potom ju doplním MM, ale netusim či to je tým, že nechce alebo by som mala dlhšie vydržať, keď sa stále rozplače. Bolo to pri každom prikrme, len batat mi dva dni jedla normálne bez plakania.
  Kojím ju tak 6x denne a v noci asi 3x niekedy 2x.
  Neviem, či splňuje tabuľky hmotnosti váhy u dievčat. Celkovo je aktívna, ale aj velmi pohodlná.
  Prosim neviem ako začať a či vlastne som neurobila chybu, keď som jej uz dala prikrm, keď plne kojím, ale ona sa uz pozerá na mna, keď ja jem a stahuje mi sj tanier zo stola :D

  Este sa chcem opýtať kedy sa zavádzajú kase ake a kedy najlepšie. Je prosim lepšie robiť vlastne kase alebo kupovat?

  Prosim ktorá kniha so zavádzaním príkrmov je prísunom ?

  Dakujem velmi pekne za odpoved!
  Patricia

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to ťažké, neviem, či najvhodnejším príkrmom je batát a hokaido....neviem, o tom, že by sa to na Slovensku rodilo v každej záhradke. Som zástancom podávania deťom čerstvých lokálnych potravín.
  Začať s príkrmami v piatom mesiaci, tak ako ste začali je veľmi správne. Faktom je, že deti nevedia papať, takže niekedy jedlo vypľúvajú nie preto, že im nechutí ale len preto, že sa im ho nepodarilo prehltnúť, potom sa aj jedujú . Treba im dať vždy koľko akceptujú a potom dokrmiť materským mliekom. Nikedy to trvá aj mesiac, než začnú papť viac ako pár lyžičiek ale je to úplne v poriadku. Hlavne netreba dieťa nútiť ani sklzavať k šaškovaniu pri jedle, púšťaniu televízie, ipadu iphonu a podobne!!!!!!!!!!!!!!!!
  Čo je však oveľa dôležitejšie je zloženie stravy, začneme zeleninou, stačí zemiak a čo najskôr pridáme mäso: teľacie, kuracie, morčacie králičie. Ja osobne to mamičkám podrobne poviem v poradni v piatich mesiacoch a pošlem im celý postup mailom. Ak máte záujem, pošlite mi mail na martasp@vydur.sk pošlem vám celý postup.

 • Babylove- nutrilon

  , Autor:

  Dobrý deň,mám doma 5 týždňovú dcérku. Zatiaľ som ju len kojila a kojím stále,no niekedy mám menej mlieka a mala by chcela ešte papať. Preto sme skúsili pridať Nutrilon HA....cez deň sme dali len Nutrilon,no zvracala z neho a mala kŕče.... asi po týždni sme sa rozhodli,že vyskúšame mlieko z DM Babylove, viacerým vraj zabralo. Dnes som jej dala cez obed- najskor som kojila z jedného prsníka,potom dostala mala ešte 30ml babylove (mlieka)...asi po dvoch hodinách zvracala....chcem sa spýtať-keď sa dáva umelé mliecko môžem aj kojiť? Alebo jej to uškodilo,že sa pomiešali materské mlieko a umelé mliecko....už som z toho trochu zúfalá,pretože jej nemám aké mlieko potom dať,keďže ke stále hladná....mame skúšať ďalšie značky umelých mliek?
  Dakukem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite nie!!!! Ja by som žiadne umelé mlieko nedávala. To, že je po kojení nepokojnejšia alebo aj plače vôbec nemusí znamenať, že máte málo mlieko. Treba kojiť dostatočne dlho, aj hodinu a pri jednom kojení prestriedať prsníky aj dva-trikrát, nie kojiť len z jedného prsníka! Mlieko sa tvorí najviac vtedy, keď kojíte, tak keď z jedného kojíte v druhom sa tvorí nové mlieko. Chce to trpezlivosť a kľud!!! prikladať, kedy si dieťa zapýta, niekedy aj 20 krát denne. Po pár dňoch až týždni budete mať mlieka zase dosť.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: