Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,342 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Krupica

  , Autor:

  Dobrý deň synček má rok . Je krupica s kravskym plnotucnym mliekom na večeru v poriadku?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie! Do dvoch rokov odporúčam aj kašu aj puding s umelým mliekom, formulou. Samozrejme niektorí lekári už po roku odporúčajú aj bežne dostupné kravské mlieko zo siete potravín. Ale pýtate sa mňa, tak odpovedám ako si myslím, že je to správne a dobré pre dieťa.

Podobné otázky

 • Stravovanie batoľaťa

  , Autor:

  Dobrý deň,
  Dcéra má takmer 20 mesiacov, dojčená je už iba z jedného prsníka cca 5x za deň (druhý odmieta od 9. mesiaca). Mlieka mám už veľmi málo. Chcem sa Vás opýtať, či jej stravovanie počas dňa dokáže pokryť všetky výživové potreby dieťaťa v tomto veku.
  Raňajky: MM, 150g bieleho jogurtu pomiešaného so 100g ovocnou výživou bez cukru (jogurt dávame na raňajky, keďže v inom čase ho odmieta, ovocie obmieňame), za tým dostane eše zopár ryžových alebo kukuričných chrumiek, prípadne piškóty
  Obed: Dnes mala zemiakovú kašu so zeleninovou omáčkou (pór, mrkva, petržlen, cuketa) s kuracím mäsom, dokopy asi 250g; po hlavnom jedle dávam ešte cca 100g ovocia na lepšie vstrebanie železa z mäsa vďaka vitamínu C; pred spánkom MM
  Olovrant: MM, dnes hustý kurací vývar s cestovinou, mäsom, mrkvou a petržlenom (cca 0,25l), neskôr ešte ovocie (dnes jablko), MM
  Večera: chlieb s maslom a mozarellou/chlieb s maslom a dusenou šunkou bez éčiek/chlieb vo vajíčku/chlieb s lučinou/zemiaky s cottage cheese/cestoviny so strúhanou mozarellou/výnimočne špaldová krupica
  Po večeri ešte banán, prípadne ak nevie zaspať, dáme ešte aj mliečny tvarohovo smotanový dezert. Pred spánkom MM.

  Umelé mlieko, puding, detské kaše domáce aj instantné odmieta, surová zelenina taktiež nechutí, aj keď sa ju snažím motivovať. Nahrádzam to teda vačším množstvom ovocia, ktoré jej naopak chutí, no obávam sa, že má v strave priveľa sacharidov.

  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemyslím, že má priveľa sacharidov.
  Ja neodporúčam špaldové, pohánkové prosové kaše, v špalde je napríklad veľa lepku. Dávajte jej bežnú kašu krupicovú, ovsenú, ryžovú kukuričnú.
  Určite do troch rokov neodporúčam žiadne údeniny, ani detskú šunku ani detské párky ani šunku bez éčok. Je tam vždy veľa soli, dieťa to nepotrebuje. Za týždeň má skonzumovať asi 200 až 250 gramov mäsa, takže údeniny isto nepotrebuje.Podobne ako huby do šesť ideálne do desať rokovo nie sú vhodné.
  Inak má jedálníček dobrý, ale na olovrant by som nepodávala akoby druhý obed, nie je to potrebné. Netrápte sa, že nechce surovú zeleninu, postupne sa to naučí. Ovocia má dostatok, čo je správne. Piškóty alebo domáci koláčik, bábovku odporúčam na olovrant, chrumky určite neodporúčam vôbec, sú to prázdne kalórie.

 • Prikrmy

  , Autor:

  Dobrý deň, pani Doktorka. Keď synček začal 6-ty mesiac začala som ho prikrmovať, už papame skoro dva týždne zeleninovo mäsové prikrmy. Synček je plne dojceny. Chcem sa opýtať ako je to s vodou? Koľko a kedy mu mám dávať vodu, a či vôbec? Po týchto dvoch týždňoch môžem začať dávať aj kaše na večeru? Ak mám pripravený zelenivo mäsový prikrm môžem mu ho dať aj na druhý deň, alebo vždy uvariť nový? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môžete si ho uvariť na dva dni ale nemôže chladnúť bežne na šporáku. Hneď po uvarení ho ochlaďte vo vodnom kúpeli studenom a dajte do chladničky.
  Vodičku ponúkajte ale nenúťte, mala by vypiť denne max 200 ml, má byť prevarená a ochladená
  Ja by som najprv dala lepok teda jednu dve kávové lyžičky instantnej bez mliečnej kaše babylove krupica alebo trojzrnná do mäsovozelninového príkrmu najprv až potom dávam mliečnu kašu. Hľadajte takú, ktorá nemá príchute. Kaše treba robiť do umelého mieka alebo kúpiť mliečne kaše a rozrobiť s vodou.

 • Raňajky a večere batoľaťa

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka.
  Mám 16 mesačnú dcérku (ešte dojcim) a chcela by som sa poradiť ohľadne stravovania.
  Pravdu povediac nemám nápady na raňajky a večere.
  Dosť mi odmieta jesť. Väčšinou to skončí pri kasach. (Ryzová, kukuričná, Pšeničná , pohánkova, ovsena,) alebo pri komerčných typu Sunarek- banánová, krupica medová... Aj to mi zvykne zjesť len niekoľko lyžičiek. Niekedy jej dám do toho ovocie. Inokedy skúšam chlebík, často ho vypluva. S raňajkami je najväčší boj, pričom viem aké sú dôležité.
  Chcela by som sa opýtať
  1. čo iné by som jej mohla skúsiť dať na raňajky a večeru.
  2.Aký mate názor na uvedené komerčné kaše
  3. Je pravda že na večeru by sa nemala dávať krupicova kaša, resp je pre dieťa ťažšie stráviteľné ak dám na večeru do kaše aj ovocie?
  4. Po akom časovom odstupe od večere by mala ísť spať?

  Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Kopec nesprávnych vecí:
  určite by som dieťaťu ani večer ani ráno nedávala pohánkovú, špaldovú, prosovú kašu. Sú to doplnkové potraviny, niektoré hlavne pre celiatikov a poznám veľa nežiaducich účinkov po ich konzumcii, patria naozaj k výnimočnému obohateniu výživy.
  Pokojne môžete dať večer inú kašu: krupicovú, ovsenú, ryžovú /ak dobre kaká/, kukuričnú, aj v kombinácii s ovocím. Niekedy deti radi spapajú aj kašu so zeleninkou, veľmi vhodné sú zemiaky, prípadne zamiaková kaša. Pokojne môžete večer ponúknuť jedlo od obeda. Ráno je veľmi vhodný jogurt.
  Odporúčam večeru pred kúpaním alebo sprchovaním , teda večernou toaletou, potom už len umyť zúbky.

 • 7 mesačné dieťa a príkrmy

  , Autor: Katka2607

  Dobrý deň, pani doktorka, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom jedálnička 7 mesačného dieťatka. Dcéra bude mať onedlho 7 mesiacov, má 7300g (z každej poradne odchádzam už mierne zdeptaná s poznámkou, že nepriberá podľa tabuliek), je plne dojčená, ale na odporúčanie pediatričky som od ukončeného 4.mesiaca začala podávať zeleninu (a neskôr aj mäso) v čase obeda a cca od 5.mesiaca aj ovocie doobeda. So zeleninou sme sa ale zasekli na množstve cca 30g, s ovocím je to ešte horšie, to zje len pár malých lyžičiek. Od 7.mesiaca doktorka odporúča pridať aj ryžovú nemliečnu kašu na večeru, biely jogurt s ovocím na desiatu, a pridať lepok - v podobe bezvaječných cestovín a na raňajky aj drobné kúsočky chleba(čo mi príde osobne ale dosť riskantné, dcérka ešte nemá ani 1 zub). Taktiež by vraj mala vypiť 400ml čistej vody denne (momentálne vypije tak 20 ml, ktorými jej dám zapiť obed). Neviem, ako docieliť, aby jej zachutili väčšie porcie. Vyzerá zdravo a spokojne, ale naša doktorka ma straší, že problémy sa môžu dostaviť neskôr a moje mlieko jej už nutrične nestačí. Čo si o tom myslíte Vy? Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Lekárka má pravdu v otm, že vaše mlieko už nestačí na výživu dieťaťa, neobsahuje žlezo a iné potrebné výživové zložky. Okrem toho sa dieťa musí naučiť papať, prijímať všeky základné potraviny, tiež sa využíva tzv imunlogické okno a ochranný faktor kojenia, aby sa ľahšie prospôsobilo novým zložkám potrav.
  Vody potrebuje asi 200 ml denné. Ja postupujem trocha inak. Chclieb, cestoviny nedávam, lebo osahujú soľ. Zíkladom stravy okrem mlieka je mäsovozelneinový príkrm, denne cca 50 gramov mäsa a zelenina, krupica alebo bezmliečna instantná kaša na zavedenie lepku veľmi zavčasu už po piatom mesiaci. Mliečna kaša obilninová z umelého mlieka. alebo mliečna kaša, ktorá sa rozrába s vodou. Žĺtok po ôsmom mesiaci, jogurt po deviatom mesiaci, celé vajce a šošoviaca po desiatom mesiaci a po jedenástom avokado. Je jedno kľko dieťa spapá, treba mu denne takúto pestrú stravu ponúkať. Mäsopspzelenovoý príkrm vždy obohatím 4-5 kvpkami olivového alebo slnečnicoévho oleja. Strava je len varená a nesolená do roka.

 • Krupica

  , Autor: zuzanah123

  Dobrý deň pani doktorka, môžem dať 5 a pol mesačnej dcére po zeleninových príkrmoch pšeničnú detskú krupicu?
  A z mäsa môžem začať telacím ?

  Dakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem prečo by ste po zeleninovomsovom príkrme / nereba otáľať s podávaním mäsa, môže to byť reľacie, králičie, kuracie alebo morčacie/ mala dosať peničnú detskú krupicu, príkrm stačí. Ak je hladná, spočiatku treba dokŕmiť mliekom. / kojenie, umelé mlieko/.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: