Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Prikrmovanie

    , Autor: Nita88

    Dobry den, mam 5 mesacnu dcerku. Bola kojena 3 plne mesiace,potom dokrmovana a potom uz len umele mliecko. Zacala som uz s prikrmovanim. Prva mrkva,potom zemiacik k tomu uz aj kuracie masko. Inu zeleninku som eate neskusala,kedze som zaviedla na desiatu uz aj podusene jablcko a chcem pockat par dni ci nema reakciu a mrkvu by som na obed vymenila npr.za brokolicu. Moze byt takto? Chcem pridat uz aj lepok,napr.krupicu do masovo zeleninoveho prikrmu a vecer kasu. Ale tu nastava moja otazka akou kasou zacat u babatka,ktore je na umelom mliecku. Popr.konkretnu znacku ktoru odporucate. Som spokojna s mlieckom hipp,tak som zvazovala kasicky od tejto znacky. Poprosim konkretne ako postupovat dalej so zavadzanim. A ci masovozeleninovy prikrm by mal obsahovat vzdy mrkvicku,alebo nemusi. Velmi pekne dakujem ❤

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Mäsovozelneinový príkrm nemusí vždy obsahovať mrkvu, brokolicu by som dala neskôr, určite uvariť v inej vode a k príkrmu pridať uvarenú.
    Mäso denne 30_50 gramov ale nie len kuracie, to obsahuje málo železa, trebaaj teľacie, morčacie alebo králičie.
    Lepok treba zaviesť. Ovocie zavádzam až po šiestom mesiaci.
    Kašu mliečnu, ale podľa možnosti bez prísad / sú rôzne, podľa mňa úplne nevhodné/ alebo ak je na HIPP mlieku, môžete ho zahustiť na kašu bez mliečnou kašou baby love gries, krupica alebo trojzrnná.