Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Odmieta jesť

    , Autor: Bobui

    Dobrý deň chcem sa spýtať syn má 1rok ale odmieta mi všetko jesť už dlho asi 2mesiave alebo 3nechce jesť vôbec nič odmieta hlavu pije on matérske mlieko nič iné a džús ovocný nezje ani ovocie no proste. Nič zistila mu dr. Ze má anemiu stredne ťažkú má lieky vitamín B,C pirodxin a železo kyselinu listovú

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    To, že je chudokrvný môže byť príčina, že zle papá ale môže to byť aj dôsledok toho, že zle papá, len sa kojí a nemá prísun živín, potrebných na tvorbu červených krviniek a dostatočný zdroj železa. Býva to zväčša vtedy, keď mamičky neskoro začnú podávať bez mliečne príkrmy/ mali by sa začať najneskôr pred ukončením šiesteho mesiaca!!!!/ a hlavne nepodávajú mäso!
    podávajte lieky, hlavne správne, nesmie ich zapiť ani šťavou ani čajom a hlavne nie mliekom, železo zapiť len vodou a ideálne aspom hodinu pred a po nepiť mlieko.
    Ponúkajte mu 5x denne jedlo, tak ako to je bežné raňajky, desiata obed olovrant večera. Vždy len malé množstvo ale na úkor toho, že nechce jesť mu neponúknite prsník! Len vodu v tom čase!
    Je to ťažké, ale trpezlivosťou sa to dá prekonať. Ak nebude papať, neostáva iné ako znova navštíviť lekára, pripadne pošlem dieťa na hospitalizáciu.
    Dôležité je sledovať, či dieťa normálne priberá a hlavne nesmie strácať na hmotnosti, chudnúť!