Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • odmietanie prikrmov

    , Autor: mirka321

    Dobry den, mam 9-mesacnu dcerku, ktora odmieta jest cokolvek, okrem materskeho mlieka. Uz som skusila vsetko mozne, rozne casy podavania jedla, roznu konzistenciu, jedlo varene doma aj kupovane roznych znaciek, moja dcerka odmieta vsetko. Ak sa mi aj podari jej mimovolne dostat do pusy jedlo, ked sa zasmeje a pod., vsetko vypluje. Inak na lyzicku vobec neotvori usta a ak jej dam nieco do ruky, do ust si to sice vlozi, ale hned aj vypluje. Jedine, co zje, je instantna kukuricna krupica rozrobena v matesrkom mlieku, ale aj toho zje na veceru tak dve kavove lyzicky. Inak sa cely den iba dojci, ovocie na desiatu nezje, zeleninu a maso na obed nezje. Zda sa mi, ze 9-mesacne dieta by z hladiska vyzivy uz nemali "zit" iba na materskom mlieku, nehovoriac o tom, ze je to pre mna velka zataz, pretoze dcerka je pohybovo velmi sikovna, uz chodi s oporou a potrebuje mnozstvo energie, v dosledku coho vyzaduje kazdu chvilu mlieko. Je komplikovane niekam s nou ist a tam kazdu chvilu dojcit a doma ju tym padom velmi nemozem s nikym nechat. Je v poriadku, ze dieta tomto veku nic okrem mlieka neje? (Ani starsi syn nechcel spociatku jest, do prikrmu som mu musela primiesavat materske mlieko, ale v konecnom dosledku jedol). Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nie, že by bolo niečo nenormálne na tom, že dieta vyžaduje len materské mlieko, je to prirodzené, napapá sa rýchlo, mliečko jej chutí. Faktom však je, že materské mlieko už nie je dostatočná výživa pre takto staré dieta! Potrebuje z roznych dovodov aj iné zložky stravy - imunologickcýh / zvyknút si na nové zložky stravy/ výživových / potrebuje maso, kvli žlezu, ovocie kvoli vláknine, obilniny ako zdroj energie/. Otázka je, že keďže je taká aktívna, či nie je velmi unavená a vypit mlieko je naozaj najmenej namáhavé. Okrem toho može byt chudokrvná, takže je nervozna, unavitelná a preto sa jej vlastne nechce jest, zase to mlieko vypit je najjednoduchšie. A je to potom taký bludnýá kruh. Vystúit z neho sa dá len vyšetrením príčny, takže sa poraďte s lekárkou.