Ryby
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň p. doktorka, môžem 7 mes. synovi dávať do prikrmu aj ryby ako zubac, sumec....ak nie, od koľkých mesiacov môžeme zaviest? Ďakujem
Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň p. doktorka, môžem 7 mes. synovi dávať do prikrmu aj ryby ako zubac, sumec....ak nie, od koľkých mesiacov môžeme zaviest? Ďakujem
Všeobecne u nás zavádzame ryby až p jednom roku. Samozrejme v prímorských krajinách alebo kde je ryba najčastejšíou podávanupotravinou sa môže podávať aj deťom po deviatom mesiaci života. Určite by som však nepodávala morské ryby, u sladkovodných pozor na jemné kostičky.
Dobey deň pani dr. Chcem sa opýtať. Mam 5mesacneho +1tt chlapčeka, zatiaľ plne dojceneho, o jedlo zatiaľ záujem nejaví. Kojim cca 9x za 24 hodín, prospieva, na poradni ach krásne priberá. Je podľa Vašich skúsenosti ôk keby kojim výlučne 6mes? Lebo moja pani dr už mi odporučila prikrmy od teraz. A ďalšia otázka ako je to s divinou? Od kedy by mohol? Svokor je vášnivý poľovník, mäso je vždy skontrolovane a je naozaj krásne červené, takže preto sa pýtam. Ďalej sa chcem opýtať ohľadom ovocia teraz nie je sezóna ničoho. Stačí keď mu dám základ jablko hruška banán a ostatné až v lete v sezóne?
Ďalej ohľadom lepku. Treba dávať každý deň? Zavedie krupicu, potom prejdem na večerné kaše, ale musí mať každý deň lepok? Alebo nie (ryžová kaša, ovsena atď s tým ze na obed by som nedala krupicu).
Vodu môžem začať ponúkať tých 200ml hneď od začiatku?
A ryby môžem kedy dat? Od ktorého mesiaca?
Ďakujem krasne za odpoveď.
Ryby dávam až po roku.
Divinu ak je úplne bezchybná môžete dávať zo srnky a králika, diviaka až po roku.
Bez mliečne príkrmy zavádzame po piatom mesiaci. ide o to, aby do skončené siedmeho mesiaca mal už zavedené všetky potraviny: zeleninu, mäso, ovocie, lepok aj kravské mlieko / to samozrejme vo forme umelého, detského mlieka formuly, nie bežné kravské mlieko z obchodu/. Dá sa to stihnúť, aj keď začnete až okolo šiesteho mesiaca. Bežne to robím tak, že po skončení piateho mesiaca začíname zemiakom, o trištyri dni pridáme mäso / 30 gramov kuracie, morčacie, teľacie, králičie/ mäso dávame denne do roka. Potom pridáme lepoko vo forme krupice / tú zavaríme/ alebo bezmliečnej obilninovej kaše / tú pridáme do hotového príkrmu/. Ovocie / len to ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu/ zavádzame až po šiestom mesiaci / vždy zavádzame najprv mäsovozeleninový príkrm až potom ovocie/. Potom pridáme mliečnu kašu / odporúčam bez príchutí!/Oba prkrmy môžete podávať aj vo forme komerčne vyrábaných príkrmov / hipp. hami/.
Dobry den,chcela by som,sa spytat mam 5mesacneho syna,kojim ho len,v noci zvycajne okolo 2:30 a potom rano okolo 6 - 6:30..potom uz dostava um.otazku by som mala ohladom mojho stravovania..odkedy si mozem dat stiplave jedlo alebo klobasku,kukuricu aby malemu neublizili..cize tie jedla ktore su zakazane pocas kojenia..dakujem.
Pokiaľ kojíte mali by ste stravu risôsobiť potrebám dieťaťa. Keďže je to už menej a dieťatko samé začína konzumovať aj bez mliečnu stravu napríklad kukuricu by ste mohli skúsiť, ale určite sa vyhýbajte alkoholu, pálivým jedlám, ani kávu neodporúčam. Taktiež huby a morské ryby.
Dobry den pani doktorka,
chcela by som sa Vas spytat ako pokracovat so stravou po prvom roku. Syncek bude mat za 2 tyzdne rok. V poslednej dobe mu jest velmi chuti. Nas jedalnicek je takyto:
rano po zobudeni-kojenie
ranajky s nami-chlebik s maslom a uhorka (papa sam, nakrajam mu to na kocky)
desiata - ovocie (pomixovane)
obed-maso, zelenina a priloha (zemiaky/ryza/cestoviny). Tiez papa sam rukami
Pred poobednym spankom-jogurt
Po poobednom spanku- kojenie a potom si pyta este papat, vacsinou trochu keksiku (hipp)
Vecer pred kupanim-kasa mliecna
V noci si cucka aj 4-6x. Idu mu dalsie zuby, pri kojeni zaspi tak to mame skor na ukludnenie a zaspanie.
Chcela by som sa spytat na viacero veci:
1. kolko mliecnych porcii by mal denne mat, ci do toho pocitat aj vecernu kasu a jogurt
2. od akeho veku moze kravske mlieko a do kedy davat umele mlieko (pomaly by sme chceli prejst na UM)? Ako je to s acidkom?
3. ktore potraviny uz moze a s ktorymi pockat? Kedy a ake syri a sunky moze?
4. ake maso moze? Zatial mame kuracie, kralicie, morcacie a skusali sme lososa (alergiu nemal). Telacie sa mi nepodarilo zohnat
5. pijeme zatial len vodu. Mame davat obcas uz aj caj? Aky?
6. ake bylinky, prip.koreniny mozem pouzit?
Dakujem Vam velmi pekne za Vas cas, pekny den
Po roku dieťa môže papať to, čo varíme pre rodinu, tzv. familly food, samozrejme s určitými obmedzeniami. Taktiež nie je vhodné , aby deti vo vývoji mali vegetariánsku a vegánsku stravu a samozrejme žiadne fast food stravovanie.
Po roku môžeme mierne soliť. Koreniny a bylinky len tie, ktoré nie sú pálivé a nie sú veľmi aromatické, taktiež na ne dieťa nereaguje alergickými prejavmi / hlavne na koži/ a používať v malej miere.
Platí, že všetky nové druhy potravy zavádzame tak, že počkáme do zavedenia novej stravy cca 4 dní a sledujme prípadnú reakciu.
Po roku by mal mať dve až tri mliečne porcie, kam samozrejme patrí aj večerná mliečna kaša, jogurt a mlieko / kojenie/. To nočno kojenie by som nepočítala, to je pravdepodobne na upokojnie a od smädu.
Od smädu ponúkajte bezchybnú vodu, už nemusí byť prevarená. )Caje neodporúčam. Vyhýbajte sa detským nápojom typu jupík a podobne. Taktiež ovocné šťavy nie sú od smädu, je to ovocný príkrm. Ak by dieťa odmietalo čistú vodu, môžete ju zriediť s kavlitnou ovocnou šťavou / čerstvá alebo hipp/ ale nemalo by vypiť šťavy vaic ako 50 až 120 ml /deň. Vody celkovo môže vypiť cca 200 ml. /deň.
Kravské mlieko z bežnej siete potravín odporúčam najskôr po treťom roku života, aj mliečnu kašu odporúčam do dvoch rokov robiť z umelého mlieka alebo podávať bezmliečnu kašu rozrobenú s vodou. Keď však varíte niečo s mliekom alebo smotanou, do váry môžete použiť bežné mlieko a smotanu, ako pre rodinu je bežné. Aj po treťom roku podávame čerstvé mlieko, žiadne trvanlivé mlieka a nízkotučné mlieka. Acidko môže podobne ako jogurty. Tiež už môžete postupne dávať aj ovocné. Po roku môže aj pribináčik a termix ale obmedzene, bávajú veľmi sladké. po roku môže jedlá na báze tvarohu: tvaroh, mozarella, rockota, cottaege cheese, lučina, eidam neädený. Čerstvé malso na chlebík.
Do dvoch rokov nepodávajte tavené syry. Dodovoch rokov / ideálne až do piatich/ nepodávajte celozrnné výroby, dieťa môže konzumovať obmedzené množstvo vlákniny a okrem toho po šupkami sú rôzne aflatoxiny, fytotoxiny a nie je to pre dieťa vhodná konzumácia. Do troch rokov nepodávame žiadne údeniny / ani detské párky a šunku/, osahujú mäsiarsku soľ, čo zaťažuje organizmus dieťaťa. Do troch rokov žiadne konzervy / tuniak, paštéta/ , nič čo obsahuje glutaman sodný/ vegeta, masoxosová kocka do polievky/. Do troch rokov žiadne jedlá a mlieka nepasterizované / kozie, ovčie, korbáčiky/ ani zo salaša. Do šiestich rokov žiadne huby ani zrejúce syry. Do troch rokov neodporúčam ani čerstvú cibuľu a cesnak, v jedle môže.
Môže už po roku všetky bežné druhy ovocia, sledujte reakciu.
Mäso môže všetky druhy, aj raby, žraloky, mečúne by nemal konzumovať deti do 16 rokov. Lososa cca 2x týždenne max. Ryby sladkovodné bežne. Mäsa má mať asi 200 až 250 gramov na týždeň. Môžete ho uvariť v polievke a popučiť , rozmixovať, nakrájať na malé kúsky, podávať v konzistencii, ktorú je dieťa ochotné prijímať. Základnom obeda by mala byť kvalitná polievka / varená pre rodinu/ a druhý chod je jedlo, ktoré tiež je pripravené pre rodinu, s uvedenými obmedzeniami malé, mäkké, kúsky.
Po roku môže celé vajce, najprv v jedle, potom aj samostane, vždy dobre tepelne upravené.
Deti po roku veľa nejdeia, lebo ani veľa nepriberú. V tomto veku sa im hlavne rozvíja poznanie , reč, kongnitívne funkcie, poznanie. Deti v tomto veku veku neradi prijímajú nové jedlá, hovoríme tomu neofóbia, netreba sa toho obávať, neskôr sa to zlomí.
Deti v tomto veku nemajú byť preťažované, majú sa prevážať v kočiarku, nosiči, autom a na bezpečnom mietste môžu behať ako a koľko chcú. Nemajú chodiť pešo na dlhú tútu, oni to zvládnu ale sú potom enormne unvaené, potom hyperkinetické ale paradoxne nevedia zaspať a potom ani nechcú jesť. Často potom jedlo nahrázdajú vypitím mlieka, čo nie je dostatočná výživa pre dieťa v tomto veku. Dieťa má mať pravidelný režim, aby dobre spinkalo a jedlo.
Dobrý deň,
moja dcéra má 9 mesiacov a máme už od začiatku problém s jedením. Posledný mesiac už konečne pekne zje na desiatu ovocný príkrm, večer kašu, ale s obedom-mäsovo-zeleninovým príkrmom sme sa nikde nepohli. Ak vôbec niečo zje, tak len 5-10 lyžičiek, častovšak len jednu a koniec. Varím jej kuracinu, teľacinu..nemixujem to, lebo to odmietala úplne, krájam jej to na drobno. To ju chvíľu "baví", ale po pár kúskoch už nechce. Žĺtok odmieta tiež. Príkrmy sme začali zeleninou, mäsom, až potom ovocím, aby sa nenaučila hneď na sladkú chuť, ale aj tak nepomohlo. Však zo začiatku jedla aj ovocia málo, preto som rada aspoň tým desiadam a večeriam, že ich teraz spapá, ale mäso a zelenina sú dôležité tiež. Skúšala som aj kupovaný príkrm, ani to nechcela. Zmení sa to? Mám niečo zmeniť ja, aby jej viac chutilo? Nesolím, nedochucujem. Mám skúsiť ryby? Ak áno, ktoré sú najvodnejšie? Môžem ich spraviť na masle? Momentálne náš jedálniček spočíva len z desiaty /jablko, banán, hruška, marhuľa. môžem ešte niečo pridať?/ a večere-len mliečna ovocná kača od nestlé, iné odmieta. medzitým dojčenie. Obed nerátam...Mám ešte niečo pridať? Niekedy jej dám kúsok rožteka alebo chlebíka, aj to len trošku a len ráno, niekedy poobede má pár nesolených ryžových, kukuričných či pohánkových chrumiek. Aj to len pre to, že viem, že kašu zje, inak by som jej ich nedala. Takto vyzerá celý náš deň:
7:00 - kojenie
9:00 - ovocný príkrm cca 150 ml
12:00-13:00 - obed, tomu moc nedá, potom ju teda kojím,
15:00- 16:00- kojenie,
18:00 - večera, mliečna kaša, len jeden druh...,
19:30 - kojenie a uspávanie,
o ôsmej vždy zaspí a po pol hodine je hore, aby si "cucla" a spí ďalej. Potom sa zobudí okolo 23:00 a budí sa tak haždú hodinu-dve až do rána.
Ďakujem Vám vopred za vaše rady.
Každé dieťa je iné. Dôležité je neurobiť žiadnu chybu, určite by som sa vyhla aj tým chrumkám. Nieje potrebné dieťa do žiadneho jedla nútiť! Na obed jej však vždy mäsosozelninový príkrm ponúknite a nech spapá koľko chce. Môžete ho rôzne obmieňať, zásada je, že je to vždy zelenina, mäso, pár kvapiek oleja a rôzna závarka/ zemiak, ryža ak dobre kaká, krupica, bezvaječná cestovina, môžete pridať aj lúpanú červenú šošovicu/. Podávajte v konzistencii akú dieťa akceptuje, teda mixované alebo popučené / mäso môžete rozpučiť na cesnakovom lise/. Ryby nezvykneme do roka podávať ale môžete skúsiť sladkovodné. Pozor na kosti! Odpoludnia môžete na olovrant už dávať jogurt, biely, s probiotickou florou, môžete do neho dať čerstvé ovocie. V žiadnom prípade niepribináčik, termix a iné na báze tvarohu. Ovocie môžete pridať aj broskyňu.
Hlavne: ponúkať ale nenútiť!!!!
Dobrý deň. Pani doktorka, chcela by som Vás poprosiť o odpovede na pár otázok ohľadom stravy ročného dieťaťa... V čom je zásadný rozdiel oproti doterajšiemu stravovaniu? (ráno kaša nemliečna,desiata ovocie, obed masovozeleninovy prikrm, olovrant biely jogurt s ovocím, večer kaša mliečna, dojčenie 1x za noc a 1 x za den)
Chcela by som vedieť, ktoré potraviny by sa ešte ani v tomto veku nemali podávať a ktoré už môžeme začať? Narýchlo ma napádajú potraviny ako vaječný bielok, tofu, citrusy, ovocie ako jahody maliny, čučoriedky..., tvaroh, strukoviny (zatiaľ ma len červenú šošovicu), pecivo, syry, zo zeleniny papa klasiku...ale napr. baklazan, cesnak, paradajky, kapusta atď...
Aké porcie aspoň cca by mal spapat? Bo on zje vždy všetko, nesolime, nekorenime, snažíme sa vyberať produkty nesladene
Koľko tekutín...dávame čistú vodu, doteraz tých 200 ml.
Ďakujem vopred za odpovede, pekný deň.
Tekutiny stále čistú vodu cca 200 ml. Po roku dieťa môže rodinnú stravu, teda to, čo varíte pre celú rodinu. Môže už celé vajce, aj bielok, samozrejme najprv vo varenej strave. Môže biely a čierny chlieb a pečivo / celozrnné pečivo a chlieb až po druhom, idálne až piatom roku/, na chlebík maslo. Môže jedlá na báze tvarohu: tvaroh, lučina, cottage chees, rickota, mozarella, tvrdy syr, neúdený. po roku môžeme mierne soliť, nedávame samozrejme pálivé jedlá. Taktiež nie surovú cibuľu a cesnak. Ostatné druhy zeleniny postupne podávame, deti však neradi prijímajú nové druhy potravín, tak z toho netreba robiť paniku, postupne sa naučia papať aj to. Sladkosti netreba podávať medzi jedlami ale ako súčasť niektorej porcie/ olovrant, po obede/ je možné podať domáci koláč, kvalitné pečivo . po roku až do troch rokov podávame mlieko ako samostatnú porciu vo forme umeléhomlieka, formuly. Do varenia môžete použiť bežné konzumné mlieko alebo smotanu.
Do dvoch rokov nepodávame tavené syry, do troch rokov nedávame údeniny / ani detské párky a detskú šunku!/, vegetu, masoxové kocky, konzervy / paštéta, tuniak a podobne/a žiadne mlieko ani syry / ovčie, kozie a podobne/ hlavne nie zosalaša.. nepasterizovaného mlieka. Do šiestich rokov žiadne huby a zrejúce syry typu niva, camemberts. ryby môžeme podávať ale nie žraloky a mečúne.
Nepodávame sladké nápoje.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: