Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,355 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Otázky o prikrmoch

  , Autor:

  Dobey deň pani dr. Chcem sa opýtať. Mam 5mesacneho +1tt chlapčeka, zatiaľ plne dojceneho, o jedlo zatiaľ záujem nejaví. Kojim cca 9x za 24 hodín, prospieva, na poradni ach krásne priberá. Je podľa Vašich skúsenosti ôk keby kojim výlučne 6mes? Lebo moja pani dr už mi odporučila prikrmy od teraz. A ďalšia otázka ako je to s divinou? Od kedy by mohol? Svokor je vášnivý poľovník, mäso je vždy skontrolovane a je naozaj krásne červené, takže preto sa pýtam. Ďalej sa chcem opýtať ohľadom ovocia teraz nie je sezóna ničoho. Stačí keď mu dám základ jablko hruška banán a ostatné až v lete v sezóne?
  Ďalej ohľadom lepku. Treba dávať každý deň? Zavedie krupicu, potom prejdem na večerné kaše, ale musí mať každý deň lepok? Alebo nie (ryžová kaša, ovsena atď s tým ze na obed by som nedala krupicu).
  Vodu môžem začať ponúkať tých 200ml hneď od začiatku?
  A ryby môžem kedy dat? Od ktorého mesiaca?
  Ďakujem krasne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ryby dávam až po roku.
  Divinu ak je úplne bezchybná môžete dávať zo srnky a králika, diviaka až po roku.
  Bez mliečne príkrmy zavádzame po piatom mesiaci. ide o to, aby do skončené siedmeho mesiaca mal už zavedené všetky potraviny: zeleninu, mäso, ovocie, lepok aj kravské mlieko / to samozrejme vo forme umelého, detského mlieka formuly, nie bežné kravské mlieko z obchodu/. Dá sa to stihnúť, aj keď začnete až okolo šiesteho mesiaca. Bežne to robím tak, že po skončení piateho mesiaca začíname zemiakom, o trištyri dni pridáme mäso / 30 gramov kuracie, morčacie, teľacie, králičie/ mäso dávame denne do roka. Potom pridáme lepoko vo forme krupice / tú zavaríme/ alebo bezmliečnej obilninovej kaše / tú pridáme do hotového príkrmu/. Ovocie / len to ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu/ zavádzame až po šiestom mesiaci / vždy zavádzame najprv mäsovozeleninový príkrm až potom ovocie/. Potom pridáme mliečnu kašu / odporúčam bez príchutí!/Oba prkrmy môžete podávať aj vo forme komerčne vyrábaných príkrmov / hipp. hami/.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: