Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • stravovanie

    , Autor: renat

    Dobry den MUDr. Spanikova. Som mamina 10 a pol mesacneho chlapceka. Dojcim svoje dietatko rano, na obed pred spanim, vecer a v noci 2-3 krat. Vydatne pije len vecer, ostatne razy da sa povedat, ze cucka. Vo Vasich odpovediach kladiete doraz na MM a aj v tomto veku by ho malo mat dietatko dostatok. Ale co je vlastne dostatok, ked sa to neda zmeriat? Uz to nie je take vydatne pitie ako ked bol novorodenec. Mam pocit, ze je to len doplnok stravy. Nas jedalnicek pozostava: Ked sa zobudi MM, ranajky - biely jogurt ( v nom nastruhane ovocie + sunarka piskoty) obed - masovozeleninovy prikrm 200 az 250 ml ( rozne druhy zeleniny, olovrant - ovocny ( jablka, hrusky, slivky..) vecer - mliecna kasa rozna a dojcenie. Ziadne chrumky mu nepodavam, niekedy mu dam chlebik s masielkom alebo lucinou. Vareny zltok raz tyzdenne a davam aj cervenu sosovicu raz tyzdenne. Ovocne stavy ( v odstavovaci odstavim cviklu, mrkvu a jablko ) alebo cajik ( sunarka) podavam lyzickou cca denne takto vypije 3-4 dcl tekutin. Je to pre dietatko postacujuce tolko tekutin kedze dojcenie uz nie je take vydatne? Pani doktorka je potrebne stale sledovat a ratat mokre plienky? Kedze jeho jedalnicek uz pozostava aj z tuhej stravy? Jeden den som si dala namahu a odsledovala plienky..pocet plienok bol 5 a cca pocikanych v gramoch 670...je to dostatok? Nerada by som nieco zanedbala. Podotykam, ze viac tekutin jednoducho do synceka neviem dostat. S mojou pediatrickou som to riesila ( nakolko podla vasich tabuliek je potrebne prijat 120 az 150 ml na kg hmotnosti) syncek ma 10,5 kg. Takze podla tych tabuliek by mal prijat vyse jedneho litra k comu my vobec nespejeme. Nasa pediatricka nevidi ziadny problem, nakolko dietatko krasne od zaciatku prospieva a nejavi ziadne znamky dehydratacie. Rada by som vedela aj vas nazor. A ak niekde robim chybu myslim v stravovani, prosim o doplnenie vasich rad. Dakujem vam zo srdca.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Tekutiny má dostatok, pre dieťa v tomto veku je postčujúcich 180 ml vody na deň. Odporúčam naozaj obyčajnú vodu / do roka prevárať, ochladiť/ a nie čaje a šťavy.
    V tomto veku ešte nepotrebuje maslo, ale to nie je problém, keď mu ho dávate. Určite by som však nepodávalao do roka lučina, tvaroh ani iné syry. Sú to koncentráty bielkovín, veľká záťaž anitigénna aj záťaž bielkovinami pre obličky.
    Neirešte koľko máte materského mlieka. Dieťa má krásny jedálníček, dobre papá, prospieva, tak kojte ako doposiaľ , všetko je v poriadku.