ovsene vlocky
, Autor: Registrovaný používateľDobry den prosim vas mohli by ste mi napisat v akej forma a s cim je najlepsie podavat ovsene vlocky pre 8 mesacne dievcatko? DAkujem.
Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobry den prosim vas mohli by ste mi napisat v akej forma a s cim je najlepsie podavat ovsene vlocky pre 8 mesacne dievcatko? DAkujem.
Osemzrnná kaša od nestlé, myslím, že sú tam aj ovsené vločky alebo kvalitné ovsené vločky, urobiť kašu do formulyˇ/umelé mlieko/ a rozmixovať. Aj babylove kaša v siti obchodov DM obsahuje tri druhy obilnín, neviem či aj ovsené vločky. neviem prečo sa práve na tie pýtate / dajú sa inak urobiť aj s vodu/ pretože v tomto veku dávame bežné oblininy ale nemusí to byť práve ovsené vločky.
Dobrý deň rada by som sa spýtala či je v poriadku ak má 13 mesačná dcéra mäso 6x týždenne na obed a jeden x vajíčko.
Polievku zeleninovu si dá zopár lyžíc ale nadšená z toho není tak že by sa z toho najedla , za to mäso + príloha a zelenina má veľmi rada. Len sa bojím, či to není záťaž na organizmus(obličky) nakoľko bielkoviny denne prijme aj napr z bieleho jogurtu, ovsené vločky..
Ešte dodatočná otázka lyžicu drží hraje sa v miske s ňou aj oblizne ale nič nenaberie, to pokladám za normálne avšak jedlo napr banán, kúsky chleba ochotne podá mne do rúk a otvorí ústa nech ju krmim. Neskúša to vôbec sama. Každý kúsok aj keď ju nechám podáva mne do rúk a čaká .. Je toto veliký problém?. Ak jej držím napr banán pekne hryzie, s kúskami jedla nemá problém Ďakujem...
Určite spôsob kŕmenia ako ho udávate nie je problém, proste takto s vami komunikuje pri jedle.
Mäsko v tomto veku dávať 5x týždenne, má spapať za týždeň 200 až 250 gramov mäsa.
Dobrý deň,
moja dcérka má 6 mesiacov a 9 dní, je dojčená. Lekárka nám kázala zavádzať príkrmy od ukončeného 5 mesiaca, tak odvtedy prikrmujeme. Chcem sa spýtať, či jej jedálniček je v poriadku.
Ráno - mliečko (pije chvíľu)
Desiata - ovocie, spapá len pár lyžičiek (moc jej nechutí) zväčša jej uvarím jablko (neuvarené ju napínalo) alebo hrušku, prípadne do uvareného jablka pridám kúsok banánu, skúšala som aj kupované výživy a bez úspechu. Po chvíli ju nadojčím.
Obed - mäsovozeleninový príkrm. Príkrmy varím + do nich pridávam tesne pred podaním mäsko od Hippu (tam mám väčšiu istotu nezávadnosti), mäsko striedam po dvoch dňoch - morčacie, kuracie, hovädzie - pridám vždy cca 40 g. Celkovo spapá cca 150 - 170 g príkrmu. Veľmi jej chutí. Na obed už nedojčím, len jej dám pár lyžičiek odstriekaného mliečka alebo prevarenej dojčenskej vody
olovrant - mlieko
večera -Prvá ryžová kaša od nestlé od ukončeného 4. mesiaca, zarábaná s vodou. Tú zväčša zje celú 150 ml vody + 50 g kaše. Občas sa pri nej jeduje.
Pred spaním ju ešte nadojčím.
Obedy zväčša varím podľa receptov zo stránky prikrmy.sk. Napr. hokkaido + batát, olivový olej cca malá lyžička oleja, Cvikla-batát-olej, karfiol-zemiak, brokolica-mrkva-zemiak... hrášok+batát, zvyknem pridávať aj čerstvý fenikel. Samozrejme, vždy pridám mäsko od Hippu. Chcem sa spýtať či postupujem správne. Lepok zavádzam postupne. Teraz som jej 3 dni pridávala do ovocného príkrmu uvarené ovsené vločky a dnes namiesto vločiek, dám do mäsovozeleninového príkrmu 2 lyžičky trojzrnnej kaše z DM, ktorú ste tu radila maminám. Neviem ale ako dlho mám ten lepok pridávať... Zároveň by ma zaujímalo, aká by bola najvhodnejšia večerná kaša pre 6 mesačné bäbätko. Kedy by som mala pridať ryžu a cestoviny k obedňajším jedlám a kedy pridať polievku?
Zároveň sa chcem poradiť ohľadom nočného dojčenia. Malá mi papá každé dve hodiny v noci. Chodí spávať okolo 19.30-20.30 a odvtedy každé dve hodiny pije mliečko (tak to máme cca od 3 mesiaca). Vstáva okolo 7-8 ráno. Váži 7650 a meria cca 68 cm. Mám ešte niečo do jedálnička doplniť, alebo urobiť niečo inak? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.
jedálníček je v zásade dobrý, len niekoľko poznámok.
Kojenie aj v noci ako udávate je v tomto veku bežné, postupne sa môžu inteval spánku predlžovať.
dieťa až do roka papá na obed mäsovozeleninový príkrm, nie je potrebný dvojchodový obed, teda s polievkou / aj keď v podstate príkrm je polievka/ sa netrápte. Nepodávala by som fenikel, môže nafukovať a dráždiť. Aj kaleráb, brokolicu, karfiol uvarte v inej vode a pridajte hotové k príkrmu. Mäso má mať denne. Batát občas. Ako závarku, keď nemá zápchu môže mať občas aj ryžu, samozrejme bielu. Základom obedného príkrmu je mäso, zelenina, 4 až 5 kvapiek kvalitného slnečnicového alebo olivového oleja, jedlo len varíme, nesolíme. Lepok vo forme kae podávame denne. Ovos lepok v zásade neobsahuje, môžete ho dávať ale nie je to pridanie lepku. Lepok môžete podávať aj vofmou mliečnej obilninovej kaše, snažte sa nájsť takú, ktorá nemá príchute, poznám len jednu babylove z dm.
Ovocie opatrne, hlavne nesmie byť kyslé!!! Pokojen aj dusené.
Po ôsmom mesiaci podávame dvakrát týždenne polovicu vareného žĺtka, nevynechávame mäso. Po deviatom mesiaci biely jogurt s probiotickou flóou, v žiadnom prípade nič čo obsahuje tvaroh / ten až po roku!/ Od desiateho mesiaca môžete pridať červenú, lúpanú šošovicu. Niektoré mamičky od jedenásteho mesiaca pridajú avokado - je to ovocie, takže napr. S jabĺčkom. Ponúkajte vodu, prevaenú, ochladenú, nie veľa, max 200 ml denne. V obednom príkrme je vždy nejaká závarka: zemiak, ako som písala žĺtok, ryža občas, krupica.
Dobry vecer pani doktorka. Velmi Vas prosim o radu nakolko som uz zufala. Mojej dcerke bude za par dni osem mesiacov. Vo stvrtom mesiaci jej zistili alergiu na vajicko,kravske mlieko,soju a psenicu (alergologicka z krvnych testov nakolko mala na celom tele hrozny az mokvajuci ekzem). Od narodenia ju len kojim. Dcerke bolo predpisane neocate ale s tym je problem nakolko dcerka nechce ani flasku ani cumlik po denno dennych snazeniach. Som teda na striktnej diete ja kedze kojim. Ekzem sa jej behom mesiaca velmi pekne upravil. Ma len par fliackov a nozkach a ruckach. S tvarickou je to horsie,niekedy ma ekzem niekedy nie aj napriek dodrziavanej diete. Prikrmy som zacala zavadzat po siestom mesiaci. Vyskusali sme zeleninku,ovocie,masko,akurat skusam lepok. Nakolko sa mi pri tak striktnej diete straca mliecko a moj zdravotny stav po diete uz nie je dobry,chystam sa ju do mesiaca prestat kojit a chtiac nechtiac nastavit dcerku na neocate (uz sa naucila pit z flasky). Neocate skusam kazdy den ale stale odmieta,na radu Dr. sme skusili uz pridat glukopur,ovocnu stavu aby prerazila horku chut ale dcerku napina a vsetko vypluva. Dcerka ma nizsiu vahu okolo 7,5 kg ale je velmi dlha a nie je moc velky jedak. Mam velky strach ze nedostava dostatok vitaminov zo stravy a mnozstvo nezodpovedanych otazok. Preto Vas upenlivo prosim o radu.
8.00 VSTAVA materske mlieko (netusim kolko vypije ale uz ho moc nemam a odsavat mi nejde)
10.00 PRED SPANKOM ryzova krupica s varenym ovocim (jablka,hrusky) alebo pridam trosku presnidavky. materske mlieko
12.00 VSTAVA materske mlieko
14.00 PRED SPANKOM masko zatial len kuracie,zeleninka,zemiak,trosku spenatu,olivovy olej par kvapiek. Materske mlieko
15.00 VSTAVA materske mlieko
17.00 PRED SPANKOM vacsinou to co mala na obed. Materske mlieko
18.00 VSTAVA materske mlieko
20.00 PRED VECERNYM SPANKOM bud kasu sinlac,ryzovu krupicu,kukuricnu krupicu,skusam prepasirovane ovsene vlocky koli lepku. Materske mlieko. Vzdy pred spanim vyzaduje materske mlieko
inac mi nechce zaspat. Cely harmonogram mi pride chaoticky. Obavam sa ze dcerka nedostava dostatok vitaminov zo stravy. Som z celej tej alergie zufala preto Vas upenlivo prosim o radu.
Ako mam nastavit kojenie a prikrmovanie pred spankom a pri vstavani???
Ako spestrit stravu pri takej alergii?
Nemoze predsa ani vajicko,psenicnu krupicu,piskoty,jogurtu,mlieko. Vlastne skoro nic. Vopred Vam posielam jedno velke DAKUJEM.
To je ťažké takto na diaľku odpovedať. Vo veku štyri mesiace predsa ešte nič nepapala, takže alergologické vyšetrenie len ukázalo alergiu / neviem, či určite, nevidela som výsledky/ na jedlá prenesené cez vaše materské mlieko. Takmer každá potravinová alergia zistená v tomto veku je dočasná.
Liečba je najprv vyradiť alergén zo stravy / zatiaľ teda len z vašej/ je to eliminačná diéta a po určitom čase cca 2 -4-6 mesiacov, skúsiť expozičný test : teda znova dieťatku zaviesť pôvodný alergén. Malo by sa to robiť buď v spolupráci s alergológom alebo aspoň pod kontrolou vášho detského lekára a samozrejme postupne.
Treba sledovať samozrejme kožu, ale aj vracanie, svrbenie, hnačku aj správanie.
Naozaj nemôžem radiť, keď som dieťa nevidela. V každom prípade jej nestačí kuracie mäso, musí mať aj teľacie, králičie, morčacie, ak je z dobrého zdroja aj hovädzie.
Zeleninku papá, to je dobre.
Skonzultovala by som to s lekárom, ktorý dieťa pozná , ale existuje aj iná forma mlieka pre alergiu na BKM, je to allergy care, ale naozaj to treba skonzultovať, či by ste mohli dieťatku ponúknuť toto mlieko.
Pokojne by som najprv do vašej stravy zaviedla pšenicu a podľa reakcie dieťatka cca po dvoch týždňoch aj do stravy dieťaťa vo forme závarky do mäsovozeleninového príkrmu / krupica alebo babylove trojzrnná alebo ovsená, neskôr aj gries kaša - bezmliečna/. Bezmliečnu kašu, ryžovú a potom aj obilninovú môže robiť s vodou a podávať s ovocím, je to veľmi dobré a deti to radi papajú.
Ak má dieťa hodnotnú stravu, tak mlieko ani mliečne výrobky konzumovať nemusí. Takže ráno : kašu s ovocím, dopoludnia ovocie, na obed mäsosozelninový príkrm / od desiateho mesiaca môžete 2x týždenne dať šošovicu, červenú, lúpanú/ , odpoludnia znova ovocie alebo ovocie s kašou a večer pokojne zemiakovú kašu, môže byť vymiešaná s pár kvapkami olivového alebo kvalitného slnečnicového oleja. Aj kým ešte kojíte, by som do vašej stravy zaviedla po pšenici aj vajce, spočiatku žĺtok a keď nebude reakcie, neskôr aj bielok. Dieťaťu stačí vajce postupne zavádzať po roku.
Toto sú len teoretické predpoklady ako by sa to dalo skúsiť, v každom prípade by mal postupné zavádzanie potravín riadiť lekár, ktorý dieťa pozná.
Dobry den. Pani doktorka chcem sa spytat ze co mam uz robit lebo moju 8 mesacnu dcerku vacsinou stale zapeka. Pijeme slivkove stavy, kamilkovy caj, papa vela ovocia zacala som davat aj biogaju, ale nic nepomaha. Papame prikrmi uz skoro vsetku zeleninku, popri tom je este kojena. Ale z coho ju moze stale tak zapekat netusim, neviem nato prist. Mrkvu varenu neje ani nic z ryze, tak uz neviem. Dakujem za radu.
Často pozorujeme, že deti po zavedené bezmliečnych príkrmov kakajú menej často, mávajú aj tvrdú stolicu. Kamilkový čaj by som nepodávala, slivkovú šťavu len od HIPP ovocné šťavy a je to v podstate ovocná porcia. Ovocie raz maximálne 2x denne v primeranej dávke. Odporúčam podávať probiotika, tak ako to robíte, môžete ich zmeniť napríklad na Swiss. Nedávajte banán. Môžete podávať prevarenú, ochladenú vodu, cca 50 ml denne.
Odporúčam navečer ovsenú kašu, ideálne baby love bezmliečna hofer, zarobiť do umelého mlieka. Taktiež môžete do mäsovozelninového príkrmu dať ako závarku len krátko povarené ovsené vločky. Ak by bolo vyprázdňovanie stále problematické, je potrebné konzultovať lekára.
Dobry den pani doktorka. Mam 15 mesacnu dcerku. Vysmiatu, chvalabohu zdravu, vaha aj vyska v norme. Je dojcena. Citala som mnozstvo vasich odporucani, ale predsa len mam aj ja otazky. Nasa strava vyzera takto: vstaneme o 7. Jedine co mi rano zje je stvrtina zo sucheho rozka (obycajny, grahamovy, spaldovy),kukuricny alebo ryzovy chleba (ja to volam polistiren), suche ovsene vlocky. Po pol hodinke si vypyta mliecko. Ide spat. Zaspava v podstate na prsniku takze nieco aj popije. Ked vstane ( je cca 12hodin) dostane masovo zeleninovy, zeleninovy, zeleninovo rybaci prikrm ( v podstate vsetko co sa da kupit od roznych znaciek). Zje vsak max.80g. Potom ide cca o 16tej spat opat v podstate na prsniku takze znovu ma trochu mlieka. Ked sa zobudi po nejakom case cca o 18tej sa jej snazim dat jogurt, cerstve ovocie, zeleninu proste hocico co mi napadne (ale nikdy mi to nezje, ani neskusi aj ked sa snazim pocas dna, aj za stolom nic nechce. Ine deti co poznam skacu rodicom do taniera a nasa ani za nic). Vecer o 20tej dostane kasu a o 22 sa ide spat. V noci sa 3xzobudi na dojcenie. Pocas dna sa snazim davat aspon ovocnu vyzivu, ale z toho ma asi 5lyziciek a dost. Viac nezje. A teraz tie otazky. Kedze ja maso nepapam skoro vobec tak ho ma mala vsetko v tych kupovanych prikrmoch. U nas sa velmi casto jedia cestoviny, salaty, omacky, ale mala mi z toho nic nechce. Mximalne 2 lyzicky a koniec. Ja ju do jedla nenutim. Aky mate nazor na to, ze je vsetko kupovane kedze cerstve ani za nic. A kedze zje tak malo tak 50g masa tam nema ani nahodou. Ako to nahradit? Aj prikrmy, aj ovocne pyre aj kasu kupujem. Dalsia otazka kase je lepsie striedat ci stale tu istu? Ja striedam asi 3. Ryzovu, krupicovu, viaczrnnu. Co sa tyka pitia, tak len cistu vodu. Mam jej skusit ovocie nahradit odstavenym ovocim? Aby mala aspon nejake vitaminy? Ak ano, v akom pomere? Dakujem vam valmi pekne za vas cas a cenne rady. Ste poklad
Dieťa nemá zlú stravu, veď tie hotové detské výživy sú pre deti špeciálne pripravené a pre ne robené. Mala by však jesť tie, ktoré sú od jedného roka. V zásade má však dieťa jesť rodinnú stravu, ak ste vegetariáni musí mať mäso, cca 250 gramov za týždeń. Ráno, keď vstane, iste je nakojená, tak jej dajte bežný svetlý alebo tmavý chclebík alebo pečivo, môže byť s maslom, prípadne medom, džemom, lučinou. Dopoludnia by mal byť ešte čas aj na ovocnú desiatu, alebo ovocnú šťavu /cca 50 ml je dostatočná dávka, nie je to od smädu, je to ovocná porcia, veľmi dobre deti pijú šťavy od HIPP, určite nie sladené ovocné nápoje/.
ponúkajte je vždy z vášho rodinného jedla, to čo môže papť / údeniny asi nekonzumujete, lebo tie nemôže, taktiež jej do troch rokov nedávajte kozie, ovčie výrobky, hlavne nie zo salaša/ a aj ke´d spapá len tie dve lyžičky, je to v poriadku. Jedného dňa spapá viac. Hlavne do jedla nenútiť, podávať potraviny vhodné pre deti.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: