zemiaky
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň, s mojou polročnou dcérkou začíname s prvými príkrmami a chcela by som sa spýtať, či sú vhodnejšie v tomto období minuloročné (staré) alebo tohtoročné (nové) zemiaky pre prípravu príkrmov pre ňu.
Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň, s mojou polročnou dcérkou začíname s prvými príkrmami a chcela by som sa spýtať, či sú vhodnejšie v tomto období minuloročné (staré) alebo tohtoročné (nové) zemiaky pre prípravu príkrmov pre ňu.
Určite nové!
Dobrý deň pani doktorka,
chcel by som Vás za všetkých rodičov poprosiť o radu a inštrukcie, ktoré podľa mňa na internete aj knihách o príkrmoch chýbajú. Mám 9-mesačnú dcérku a snažím sa, aby mala príkrmy pestré a vyvážené, k čomu hľadám fundované názory. Dopredu hovorím, že nechcem z príkrmov robiť matematiku ani nemám OCD, ale po niekoľkých týždňoch hľadania som už unavený z toho, že nikto poriadne neuvádza pomery surovín v receptoch, len "trochu toho, trochu toho, zje koľko chce a hlavne nezabudnite mäso". Keď aj niekto naznačí pomery, nie je jasné či počíta v surovom stave, ak nie tak koľko vody má vo varenom stave, či počíta hmotnostné diely alebo objemové (čo je mega rozdiel napr. pri vločkách), ani akú váhu dieťaťa myslí keď uvedie "pre deti od 7-12 mesiacov", kedy sa váha môže zdvojnásobiť. Príde mi voči dcérke nezodpovedné variť odhadom alebo takýmito chalupárskymi mierkami. Zvlášť keď je plný internet fitnes blogov, kde sú recepty pre dospelých rozoberané na desiatky nutrientov a milióny dospelých sa kŕmi presne prepočítanými krabičkami. Aj preto neverím, že je to pre deti nemožné alebo pritiahnuté za vlasy. Ak sa nemýlim, dojča má obličky stále vo vývoji a dať mu od oka 3x viac bielkovín než treba alebo naopak dať mu pre vývoj mozgu tretinu tukov než treba je podľa mňa brutálne (a to hovoríme o gramoch).
Takže rád by som poznal lekársky pohľad resp. aspoň orientačne vedel ako zostavovať recepty.
Úrad verejného zdravotníctva vydal tento rok tabuľky odporúčaných výživových dávok https://www.uvzsr.sk/docs/info/hv/OVD_pre_SR_tabulky.pdf okrem iného aj pre deti od narodenia. Približne rovnaké čísla vydalo predtým aj WHO, na ktoré autori v metodike viackrát odkazovali. Aby som závery ÚVZ/WHO zjednodušil, odporúčajú aby podiel hlavných troch nutrientov bol u dojčiat približne takýto:
- podiel na energii: bielkoviny 9%, sacharidy 45%, tuky 46%
- podiel na sušine (bez vody a vlákniny): bielkoviny 12%, sacharidy 60%, tuky 28%
Roky sa amatérsky zaoberám výživou a tak som si pre srandu urobil profil v príkrmoch, ktoré dcérke varím podľa všeobecných rád z kníh a internetu. Zistil som, že aj keby som mäso v recepte úplne vynechal, tak stále prekračujem odporúčaný podiel bielkovín podľa ÚVZ/WHO, keďže v príkrme je dosť bielkovín z obilnín. Limit je nízky a napr. všetky celozrnné obilniny majú už len samotné vyšší % podiel bielkovín než má byť celý jedálníček dojčaťa. Viem o hémovom železe a živočíšnych esenciálnych aminokyselinách, preto chcem pridať živočíšne bielkoviny na úkor rastlinných, čím ale nutne klesne energia pod odporúčaný limit a ostáva ju dohnať na tukoch. Počítam pritom priemer za 14 dní pri príkrmoch pestrého zloženia (4 druhy mäsa, 4 druhy strukovín, 8 druhov obilnín, 8 druhov zeleniny, 4 druhy olejov, bylinky). Výsledky sú rovnaké s/bez MM/UM, takže beriem ich, že sú samostatne vyvážené, a teda stačí riešiť % podiely v príkrmoch izolovane a jedálniček ostane podobne vyvážený.
Plynie z toho odvážny záver, že ÚVZ/WHO vôbec neodporúča do príkrmov mäso, inak by bolo ich odporúčanie k % podielu bielkovín neaplikovateľné. Ak chcem nájsť kompromis, pridať mäso a zároveň sa držať odporúčaní ÚVZ/WHO aspoň ako-tak približne, vychádza mi nasledovný ideálny recept na obedový príkrm:
- 10 hmotnostných dielov zeleniny
- 3 hmotnostné diely obilnín
- 1 hmotnostný diel mäsa
- 1 hmotnostný diel oleja
- voda podľa potreby
Výsledný % podiel B:S:T na sušine je takto 19:53:28, čo je po desiatkach kombinácií najbližšie k odporúčaným 12:60:28 od ÚVZ/WHO ako sa len dalo. Všetko v surovom stave. Výsledné množstvá sa prispôsobia odporúčanému kalorickému príjmu podľa váhy a veku (80-120 kcal na 1kg). Samozrejmosťou sú odchýlky pre raňajky, ovocie, jogurt, vajce, zemiaky, strukoviny, avokádo atď., ktoré majú extra zloženie, no nechcem to tu naťahovať - stačí tento úplne základný príkrm na odrazenie.
Mohli by ste mi prosím z Vášho lekárskeho pohľadu okomentovať odporúčanie ÚVZ/WHO, ich názor k mäsu a skorigovať môj záver? Vopred veľmi ďakujem.
Ludenberg
Som lekárkou 40 rokov. Mám pre mamičky vypracovaný systém podávanie bez mliečnych príkrmov, kde je samozrejme napísané aj koľko gramov mäsa a akého má byť / 30-50 gramov do roka denne, kuracie, králičie, morčacie alebo teľacie, aj hydinu od kosti, červenšie mäso/ je dané koľko mlieka má vypiť / 120 ml na 1 kg hmotnosti na 24 hodín/. doplnené zeleninou, obilninou a ovocím podľa chuti dieťaťa. Väčšina detí, okrem tých , ktoré sa nakoniec ukážu ako problemtické aj v inom ako v príjme potravy, na tejto diéte dobre prospievajú a nemajú nedostatok ani prebytok žiadnych živín. Do roka samozrejme nesolíme.
Vaše otázky a celý príspevok je plný zbytočností , týmto sa zaoberajú ľudia , ktorí si z výživy a stravy robia modlu. To je ani moji klienti nie sme. Zdravý sedliacky rozum ešte nikomu neublížil!
Dobrý deň,
Dcéra má takmer 20 mesiacov, dojčená je už iba z jedného prsníka cca 5x za deň (druhý odmieta od 9. mesiaca). Mlieka mám už veľmi málo. Chcem sa Vás opýtať, či jej stravovanie počas dňa dokáže pokryť všetky výživové potreby dieťaťa v tomto veku.
Raňajky: MM, 150g bieleho jogurtu pomiešaného so 100g ovocnou výživou bez cukru (jogurt dávame na raňajky, keďže v inom čase ho odmieta, ovocie obmieňame), za tým dostane eše zopár ryžových alebo kukuričných chrumiek, prípadne piškóty
Obed: Dnes mala zemiakovú kašu so zeleninovou omáčkou (pór, mrkva, petržlen, cuketa) s kuracím mäsom, dokopy asi 250g; po hlavnom jedle dávam ešte cca 100g ovocia na lepšie vstrebanie železa z mäsa vďaka vitamínu C; pred spánkom MM
Olovrant: MM, dnes hustý kurací vývar s cestovinou, mäsom, mrkvou a petržlenom (cca 0,25l), neskôr ešte ovocie (dnes jablko), MM
Večera: chlieb s maslom a mozarellou/chlieb s maslom a dusenou šunkou bez éčiek/chlieb vo vajíčku/chlieb s lučinou/zemiaky s cottage cheese/cestoviny so strúhanou mozarellou/výnimočne špaldová krupica
Po večeri ešte banán, prípadne ak nevie zaspať, dáme ešte aj mliečny tvarohovo smotanový dezert. Pred spánkom MM.
Umelé mlieko, puding, detské kaše domáce aj instantné odmieta, surová zelenina taktiež nechutí, aj keď sa ju snažím motivovať. Nahrádzam to teda vačším množstvom ovocia, ktoré jej naopak chutí, no obávam sa, že má v strave priveľa sacharidov.
Ďakujem.
Nemyslím, že má priveľa sacharidov.
Ja neodporúčam špaldové, pohánkové prosové kaše, v špalde je napríklad veľa lepku. Dávajte jej bežnú kašu krupicovú, ovsenú, ryžovú kukuričnú.
Určite do troch rokov neodporúčam žiadne údeniny, ani detskú šunku ani detské párky ani šunku bez éčok. Je tam vždy veľa soli, dieťa to nepotrebuje. Za týždeň má skonzumovať asi 200 až 250 gramov mäsa, takže údeniny isto nepotrebuje.Podobne ako huby do šesť ideálne do desať rokovo nie sú vhodné.
Inak má jedálníček dobrý, ale na olovrant by som nepodávala akoby druhý obed, nie je to potrebné. Netrápte sa, že nechce surovú zeleninu, postupne sa to naučí. Ovocia má dostatok, čo je správne. Piškóty alebo domáci koláčik, bábovku odporúčam na olovrant, chrumky určite neodporúčam vôbec, sú to prázdne kalórie.
Dobrý deň pani doktorka.
Mám 16 mesačnú dcérku (ešte dojcim) a chcela by som sa poradiť ohľadne stravovania.
Pravdu povediac nemám nápady na raňajky a večere.
Dosť mi odmieta jesť. Väčšinou to skončí pri kasach. (Ryzová, kukuričná, Pšeničná , pohánkova, ovsena,) alebo pri komerčných typu Sunarek- banánová, krupica medová... Aj to mi zvykne zjesť len niekoľko lyžičiek. Niekedy jej dám do toho ovocie. Inokedy skúšam chlebík, často ho vypluva. S raňajkami je najväčší boj, pričom viem aké sú dôležité.
Chcela by som sa opýtať
1. čo iné by som jej mohla skúsiť dať na raňajky a večeru.
2.Aký mate názor na uvedené komerčné kaše
3. Je pravda že na večeru by sa nemala dávať krupicova kaša, resp je pre dieťa ťažšie stráviteľné ak dám na večeru do kaše aj ovocie?
4. Po akom časovom odstupe od večere by mala ísť spať?
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Kopec nesprávnych vecí:
určite by som dieťaťu ani večer ani ráno nedávala pohánkovú, špaldovú, prosovú kašu. Sú to doplnkové potraviny, niektoré hlavne pre celiatikov a poznám veľa nežiaducich účinkov po ich konzumcii, patria naozaj k výnimočnému obohateniu výživy.
Pokojne môžete dať večer inú kašu: krupicovú, ovsenú, ryžovú /ak dobre kaká/, kukuričnú, aj v kombinácii s ovocím. Niekedy deti radi spapajú aj kašu so zeleninkou, veľmi vhodné sú zemiaky, prípadne zamiaková kaša. Pokojne môžete večer ponúknuť jedlo od obeda. Ráno je veľmi vhodný jogurt.
Odporúčam večeru pred kúpaním alebo sprchovaním , teda večernou toaletou, potom už len umyť zúbky.
Dobry den,
Chcela by som sa opytat, ake priblizne mnozstva prikrmov za den by mal jest 10 mesacny syn (stale kojeny).
Posledny mesiac je kazde jedlo boj, musim ho zabavat s hrackou a len ked sa jeho pozornost odputa, otvara usta pre lyzicku. Preferuje sladke jedla (ovocie, ovocne kase spolu s obilninou) a vzdy ked mu ponukam masove jedlo, zje maximalne 5-10 lyziciek. Ako tak toleruje jogurt a zemiaky spolu s nejakou zeleninou. Je mozne ze uz ma v tak nizkom veku chutovu preferenciu (odmietanie masa)?
Dalsia otazka je, V akom veku by mal byt schopny zjest vacsie kusky jedla? Stale toleruje len kasicky, drobne hrudky mu nerobia problemy, ale z vacsich kuskov ho nadrapuje. Roztek ma rad, ale nedavam mu ho casto kedze obsahuje sol.
Dakujem pekne.
Rožtek naozaj do roka nie je dobré dávať, hlavne kvôisoli.
Konzistenciu stravy si dieťa určí samo, Aby sa dobre napaplo, netreba ho nútiť konzumovať včšie kúsky, ak to ešte nevie. Zväčša po roku, keď už prechádza postupne na dva cody, necháme prvý chod, mäsovozeleinovú plievku skôr mixovanú, popučenú a druhý chod sú malé, mäkké, kúsky,ktoré dieťa môže konzumovať ručičkami.
Chuťovú preferenciu určite má, deti nemajú radi kyslé chute, preferujú sladké. teba im však trpezlivo ponúkať aj mäsosozelninový príkrm, ajkeď spapjú len niekoľko lyžičiek, do jedla nikdy nenútime a nriešime to zauhjatím dieťaťa niečím iným, len aby paplo. Môžeme mu niečo rozprávať, spievať ale ked odmieta pokračovať, viac ho ani za cenu nejakého zaujatia, nenúkame.
Mäso práve preto ponäka,e sop zeleninou, hlavne mrkvou, že tá je sladká a robí tým vhodnú chuť celého príkrmu.
Dobry den. Potrebovala by som poradit kedze nas o tom pediater poriadne neinformoval len podal brozurku a povedal zacnite prikrmovat.je to moje prve tak mam vela otaznikov aby bolo vsetko dobre ;) takze mala ma polroka a pred dvoma tyzdnami nam kazal dr.uz prikrmovat tak sme pomaly zacali s mrkovou zemiakom dalej batat spenat cuketa brokolica a kombinacie. No len ja by som chcela vediet ked dcerka ide doobedu spat od 9.00-10.30 ze kedy jej podat ten prikrm. Hned ked sa zobudi a potom dokojim? Alebo ju nakojim ked sa zobudi a prikrm podam o hodinu.teda 11.30? Lebo o 12.30 ide opät bubkat a zaspava na prsniku. Pretoze o pol11 sa mi zda na obed priskoro. Tiez sa chcem opytat ci uz mozem zacat podavat mäsko, ryzu ? A po akej dobe mam zacat a v akom najlepsom case s desiatou alebo olovrantom? Kedze teraz ma rezim vstava o 7.00. Od 9.00-10.30 spi. Od 12.30-14.00 spi znova a potom.este od 16.00-16.45. Viem ze sa toto este zmeni alebo dat prikrm az o 14.00 a toto bude obed? Jedno sa mi zda skoro jedno neskoro
Príkrm podávajte okolo obeda, pokojne aj okolo jedenástej alebo keď sa potom vyspinká. Jej režim sa bude meniť a presný čas obeda tiež.
Začíname mäsosozeleninovým príkrmom, môžetedávať najskôr zemiak, potom pridaťmrkvu ale bolo možné začať hneď zemiakom, mrkvou a mäsom. Ostatné druhy zeleniny budete pridávať postupne, v podstate všetkú zeleninu, ktorá sa varí, okrem cibule, póru acesnaku do roka. Vždy podajte len jeden nový druh a čakajte cca 4 dní ako dieťa zareaguje. Kaleráb, karfiol, brokolicu a kel najprv uvarte v inej vode a pridajte k príkrmu uvarené.
Takže začíname mäsosozeloninovým prkrmom / teľacie, kuracie, králičie alebo morčacie mäso/ cca 40 gramov na jeden deň. Môžete si príkrm uvariť na dva dni : dva kúsky mäsa, dve mrkvy, dva zemiaky, neskôr inú zeleninu, uvaríte do mäkka, rozmixujete, pridáte 4 až 5 kvapiek olivového alebo slnenčnivcového oleja a podávať po lyžičkách, spočiatku prvých cca 5 dní len 5 lyžičiek, neskôr koľko si dieťa praje. Nikdy do jedla nenútime. Spočiatku ešte dieťatko dokojíme, asi po troch týždňoch zväčša spapá toľko, žekojenie nepotrebuje. Asi po dvoch týždňoch začneme do príkrmu pridávať lepok: buď namočíme cca 2 káv. lyžičky krupice do vody a na konci varenia zavaríme do príkrmu alebo pridáme do hotového príkrmu dve kávové lyžičky bezmliečnej obilninovej kaše babylove z DM . Keď si dieťatko zvykne aj na lepok, cca o 10 dní začneme podávať ovocie: len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu. Spočiatku ho oľúpeme, nakrájame, udusíme a rozmxujeme , keď si dieťatko zvykne, cca po 5tich dňoch môžeme podávať surové, nastrúhané na sklenenom alebo umelo hmotnom strúhadle, ovocie nesmie byť kyslé. Asi o 10 dní podávame mliečnu kašu pred večerným kúpaním: mliečne kaše dostať podľa veku, rozrábajú sa s vodou, len hľadajte takú, ktorá nemá príchute, pretožetie môžu alergizovať, poznám len babylove gries. v DM.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: