• Vyšetrenie krčka

    Prosím vás ako často sa doporučuje vyšetrenie krčka palpacne v tehotenstve?? Naposledy mi zastupujúca lekárka veľmi silno a bolestivo vysetrovala krčka už 3 dní po vyšetrení cítim diskonfort...v predchádzajúcom tehu som sa predčasne otvárala rodila som v 40tt...prosím nemôže mi takým agresívnym vyšetrením narušiť krčka?? Ďakujem

    Dobrý deň,
    vyšetrenie pohmatom je odporučené počas všetkých pravideľných poradní, niekedy sa dá nahradiť ultrazvukovým meraním dlžky krčka.
    V minulej gravidite ste sa predčasne neotvárala, lebo ste porodila v termíne pôrodu, takéto strašenie rodičiek je pomerne časté a často sa zbytočne odporúča kľudový režim, potom sa divíme, že máme toľko obéznych rodičiek a gestačných cukroviek. Preto sa odporúča sledovanie dlžky krčka ultrazvukom a ak je nad 25 mm, nie je zvýšené riziko predčasného pôrodu.
    Vyšetrením sa krčok narušiť nedá ani neviem, prečo by to niekto skúšal. Bolesti pri vyšetrení môžu byť spôsobené tým, že krčok je veľmi vzadu uložený a je problematické ho nahmatať a posúdiť.