Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Streptokok a tehotenstvo

  , Autor: Michaelita

  Dobrý deň, pán doktor,
  chcem sa spýtať ohľadom streptokoka v tehotenstve. Už niekoľko mesiacov mi streptokok spôsobuje problémy. Zakaždým mi doktorka predpísala nejaké čapíky alebo macmiror. Keďže som otehotnela, tak som to riešila len probiotikami. Sama doktorka mi povedala, že v prvom trimestri mi nemôže nič predpísať a odporučila mi Gynophilus probiotiká. Niekedy je môj stav lepší, inokedy zasa horší. Som 10+1tt. Na internete som sa však dočítala, že streptokok môže spôsobiť potrat v takomto skorom štádiu alebo neskôr predčasný pôrod. Je to pravda? Mám sa obávať, že sa mi môže začať skracovať krcok? Doktorka mi na poslednej poradni 13.6.23 krcok nevyšetrila a ďalšiu poradňu mám až 6.7.23.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je najväčšou chybou brať kultivácie z pošvy a vyvodzovať z nich nejaké dôsledky. Streptokok je samozrejme normálna pošvová flora a vo väčšine prípadov nerobí žiadne problémy. Opakované antibiotiká a rôzne dezinfekcie do pošvy kompletne rozbijú imunitu pošvy a potom nastanú problémy.
  Probiotiká sú dobrý nápad, užívajte ich dlhodobo, snáď sa Vám pošvová flóra obnoví a budete bez obtiaží.