Poradňa gynekológa MUDr. Záhumenského.

Poradňa gynekológa MUDr. Záhumenského.
16,885 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa gynekologických problémov odpovedal MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., vedúci lekár pôrodníckej časti Gynekologicko-pôrodoníckej kliniky FN Na Bulovce.

Všetky zadané otázky ako aj odpovede Dr. Záhumenského vám pre veľký záujem prinášame v podobe archívu, zadávanie nových otázok nie je možné.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Je dojčenie dostatočne spolahlivé?

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, pán doktor, mám 37 rokov a momentálne som tri týždne po treťom pôrode. Doteraz sme antikoncepciu príliš neriešili, brali sme sa krátko pred tridsiatkou a nechali sme nech si deti chodia ako oni chcú :D. Teraz však začínam mať pocit, že stačilo. Zatiaľ plne dojčím a dúfam, že nejaký čas ešte budem. Je dojčenie dostatočnou ochranou? Čo mám robiť, keď hormonálnu antikoncepciu proste neznášam? Vraciam, chudnem, nefungujem. To si pri troch deťoch jednoducho nemôžem dovoliť. Akú antikoncepciu by ste mi odporučili?

  Odpovedá: doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.

  Dobrý deň,
  dojčenie je veľmi účinná antikoncepcia, v rozvojovom svete najúčinnejšia. U nás máme však dostatok výživy tak, že nemusí byť úplne potlačená ovulácia aj pri plnom dojčení. Až 2% žien pri kojení otehotnejú, preto je vhodné chrániť sa aj inak, okrem hormonálnej antikoncepcie pre dojčiace ženy je vhodné vnútromaternicové teliesko, hlavne u viacrodičiek.