Dojčenie počas virózy: čo na to odborníčka?

Redakcia | 8. marec 2019
Dojčenie počas virózy: čo na to odborníčka?

Je vhodné dojčiť dieťatko, ak má mamička chrípku, horúčku, nádchu, či virózu?

Vaša otázka:
Prišlo obdobie chrípok a prechladnutí. Mám 3-mesačnú dcérku, ktorú dojčím. Rada by som vedela, či môžem piť bylinkové čaje (lipa, baza, agát...) s medom (domáci, nie z obchodu), ktorý je zároveň liekom i alergénom? Keď už som prechladnutá, mám nádchu a škriabe ma v hrdle, čo mi pomôže? Lieky sa bojím brať, aby som neuškodila dieťatku.

Vyhnite sa potravinám, na ktoré máte alergiu

Na vašu otázku odpovedá MUDr. Katarína Vicianová, I. detská klinika DFNsP a LFUK: Na vašu jednoduchú otázku nebolo ľahké nájsť jednoznačnú odpoveď.

Medzi moderné civilizačné ochorenia patria i poruchy imunitného systému. Z nich sa najčastejšie stretávame s alergickými ochoreniami vyskytujúcimi sa približne až u 30 % dospelých. Potravinová alergia sa vyskytuje približne u 6 – 8 % detí do 3 rokov života.

Donedávna sa kládol dôraz na primárnu prevenciu, ktorá odporúčala eliminačnú výživu u tehotných a dojčiacich mamičiek. Podľa tohto postupu by sa mali tehotné a dojčiace ženy vyhýbať hlavne vaječnému bielku, morským živočíchom, sóji, orechom, arašidom, kakau a exotickému ovociu (citrusy, kivi).

Podľa niektorých autorov sa dnes ukazuje, že eliminovať tieto potraviny by mali iba mamičky s atopiou alebo potravinovou alergiou.

Mamička má okrem spomenutého vynechať i tie potraviny, na ktoré má alergiu ona sama. Materské mlieko ako imunomodulátor zabezpečuje pasívnu (prenesenú), ale i aktívnu imunitu. IgA sekrétorické protilátky sú špecificky namierené proti mikróbom z matkinho prostredia, ako aj potravinovým antigénom, ktoré matka konzumuje.

Teda pôsobia i proti vzniku potravinovej alergie. Mlieko mamičiek – alergičiek má vyššie množstvo ochranných faktorov proti alergii (akoby sa príroda sama chránila pred genetickým rizikom alergie).

Aké čaje sú vhodné pre dojčiacu matku?

Ako vidíte, lipový, bazový, ba ani agátový čaj sa nikdy nezaraďovali medzi tzv. „zakázané“ potraviny. Mali by ste však vždy piť jednozložkový čaj, aby ste poprípade vedeli, o aký čaj ide, ak by vaše dieťatko reagovalo napr. vyrážkou.

Ako liečiť virózu počas dojčenia?

Med nepatrí do jedálnička dieťaťa do ukončeného 1. roku života. No na liečbu prechladnutia u dojčiacej mamičky je určite lepší ako syntetické výrobky.

V nevyhnutnom prípade si môžete vykloktať hrdlo soľným roztokom (ako to robili aj naše babičky). V lekárni vám určite odporučia vitamíny či kloktadlo s možnosťou použitia i počas dojčenia.

Ak by ste náhodou prechladli či dostali chrípku, rozhodne neprestaňte svojho synčeka dojčiť. Dajte si na tvár počas dojčenia masku, pite veľa tekutín, umývajte si poriadne ruky a veľa vetrajte. No dojčite, lebo vaše mlieko je dcérkin najlepší protiinfekčný liek.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: