Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Prváčik a vyučovanie

Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o odpovede.
Máme prváčika a čo ma prekvapilo je, že v utorok má šesť hodín - zdá sa mi to pre prváčika moc :*-(  Ide o to, že tá šiesta hodina je Etika ... keď majú ostatné deti náboženstvo - tretia hodina, deti ktoré chodia na etiku - v triede nášho drobca sú dvaja čakajú na chodbe s učiteľkou - majú voľnú hodinu Zaráža ma to, že cez túto voľnú hodinu  sú s etikárkou - ale etiku ich neodučí lebo vraj nebude učiť len dve deti  :-o tak etikári majú etiku na druhý deň šiestu hodinu - sú tam zmiešané ročníky. Viete, tej pani učiteľke etikárke predsa tú voľnú hodinu musia zaplatiť tak, či tak, keď je s deťmi, tak prečo by ich nemohla tú etiku odučiť. Nerozumiem tomu a štve ma to, pretože šesť hodín pre prváka sa mi zdá naozaj veľa :tdown:  Bolo nám povedané, že keď sa nám nepáči má préjsť na náboženstvo. A o to ide - viem od iných rodičov, že s týmto boli problémy aj po iné roky - jednoducho sme na dedine a deti, ktoré sú etikári a nechodia do kostola sú "iné" Minulý rok napríklad dali etiku na nultú hodinu - deťom sa nechcelo vstávať - tak prešli na náboženstvo - jednoducho dosiahli to čo chceli. Zdá sa mi to neférové :-S
Preto by som chcela vedieť, či náhodou neviete - hlavne ak sú tu nejaké pani učiteľky, či môže mať prváčik až 6.hodín. Totižto som niekde na nete čítala, že nemôže, lebo prvák sa ešte tak dlho nevie sústrediť - ale teraz to neviem nájsť. Ďakujem za odpovede.

A ešte jedna otázka - aj Vaši prváčikovia majú nové - povinné predmety - dramatická výchova, regionálna výchova a tvorivá komunikácia???? :roll:
Či aj to je len výmysel našej školy. Budem Vám vďačná za odpovede ;-)

- ešte jedna taká poznámka - napríklad, keď sme drobca prihlasovali na etiku, bolo nám povedané, že na etiku chodia len cigáni - to akože čo :?:  :?:   :?:  Našťastie aj ten druhý chlapec, čo chodí s drobcom z jeho triedy na etiku je "biely" - ako to blbo znie  (puke) lebo nie som rasistka - tak neviem, či nás tým chceli akože odradiť  :-o

 • levicaiva
  13.09.2010, 11:29

  :shock: :shock: :shock: :shock: Zda sa mi chore, aby prvak mal 6hodin!! no bohuzial je to realita!!! Predmety ako uvadzas nepoznam... zvlastne... Na tvojom mieste by som sa opytala na min. skolstva ohladne tych hodin. Inak neviem pomoct.

  Etika: :shock: :shock: :?: :?: cigani?? Preco? Aj ja som chodila na etiku. Jednoducho nasa rodina nieje pobozna. A aj keby bola...naco dam dieta na nabozenstvo, ked tam nechce chodit! Nie? Nemate niede inu skolu? Este nieje neskoro dat dieta do inej skoly.

 • anonym
  13.09.2010, 11:39

  Ahoj, tie tri hodiny, ako píšeš, (inak sú štyri, ale tú štvrtú majú asi matematiku alebo čítane a preto si si to nevšimla) si Vaša škola zostavuje sama v rámci školského vzdelávacieho programu. Takže náplň 4 vyučovacích hodín do týždňa sa môže v školách líšiť. Naši majú 2 hodiny anglického jazyka, tvorivé čítanie a plávanie.

  Aj náš má v stredu 6 hodín, ale je to tým, že sú športová škola a 6. hodinu má futbalovú prípravku, ktorá však nie je povinná. Inak dosť nechápem prístup učiteľky etiky, veď si povedzme na rovinu, čo je to za predmet, takže aké vyučovanie? Naši sa na etike spoznávajú, hrajú rôzne hry zamerané na slušné správanie, empatiu atď. Keďže sme však v meste, je to vo väčšine škôl naopak. Poobede býva náboženská výchova. Naši prváci to majú tak, že 5. hodina je aj etika aj náboženstvo.

 • anonym
  13.09.2010, 12:27

  My sme tiez na dedine a je to presne ako uvadzas, nabozenstvo vacsina, etika vacsinou len cigani...
  My sme syna dali na nabozenstvo napriek tomu, ze nie sme pobozni ani nechodime do kostola, ani krsteni nie sme, proste nic. Ale beriem to ako kazdy iny predmet v skole, ved preco by nemohol poznat aj tuto oblast? Nemam strach, zeby zatuzil chodit do kostola, a ak ano, nech ide - s babkou alebo inak...
  Proste sa na to nedivam ako na balamutenie oveciek ale ako na vzdelavanie v oblasti biblie a cirkvi. Neuskodi mu to, ja som vzdy chcela mat prestudovanu bibliu aj ked som neveriaca :-) Mimochodom, syn ma stale otazky o bohu, dusi, smrti, anjeloch atd., tak mu to v skole aspon vysvetlia. A potom mozme doma o tom diskutovat, ako to vidime my, rodicia. Skor ci neskor sa dieta s nabozenstvom v zivote stretne, aspon bude mat prehlad a vlastny nazor (na nieco s cim sa stretol a co pozna, nielen z pocutia).

  A etika mi pride ako nevyhnutna somarina ako alternativa k nabozenstvu. Tomu sa predsa dieta nauci aj v rodine a blizkom okoli. Aspon myslim, mozno sa mylim.

  Tie nove predmety, pripomina mi to alternativne skoly. Ludia to chvalia, tieto novinky, tak mozno to neni na skodu zaviest aj do statnych skol. Ved uvidis casom. Akurat neviem - je to na ukor tych beznych predmetov, ci maju viac vyucovacich hodin?

 • sandras
  13.09.2010, 17:36  nemusia ... možno to robí dobrovolne, alebo jej za to davaju len nejakú kompenzáciu - par eur na osobnom, hodinu náhradného volna alebo niečo také.

  Bohužial je to tak, že ak je detí málo, tak sa spoja do 1 skupiny a musia to mať v termíne, kedy môžu všetci. Existuje niečo ako minimálne počty detí v skupine (tuším 12) a ak je ich menej, musela by škola na ta vybavovať výnimku, a tú dostať samozrejme nemusí - všetko je to o peniazoch. pani etikárka by nemala potom 1 hodinu spoločnú, ale napríklad 4 v každej triede zvlášť a museli by jej to zaplatiť normálne v rámci úväzku.

  PS: tvoje dieťa nemá 6 hodín, ono ma 5 hodín + jednu volnú a tá sa neráta. Ja by som len tlačila na to, aby tu volnú hodinu mohli stráviť napr. v školskom klube a nie prestáť na chodbe.

  A ešte, aké hodiny maju v ten den? Lebo nie je hodina ako hodina a myslím, že práve výchovy su skor také "oddychové", takže v 1 den síce dieťa ma 5 hodín + volnú hodinu, no ak ma vtedy akurát napr. hudobnú, telesnú alebo výtvarnú výchovu, je to možno menej náročné ako 4 hodiny, ale náročné (matematika, SJ, čítanie, písanie)

   

 • anonym
  13.09.2010, 18:52

  Syn má 6.hodín v kuse - bez  voľnej hodiny a má: čítanie+písanie, matematika, čítanie+písanie, prírodoveda, dramatická výchova a etika.
  Voľnú hodinu má na druhý deň, keď ostatné deti majú náboženstvo.
  A práve som si našla vo výhláške, že prvák môže mať maximálne 5.hodím 3x do týždňa. Takže tú 6. hodinu mu musia zrušiť.

+ -
Príspevkov: 5