Vedci zisťovali: Vitamín D u tehuľky – aký vplyv má na vývoj dieťaťa?

Vedci zisťovali: Vitamín D u tehuľky – aký vplyv má na vývoj dieťaťa?
13.5.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

O význame kyseliny listovej v tehotenstve sa toho popísalo už veľa. Čoraz viac výskumov však vyzdvihuje ešte niečo – vitamín D. Jeho nedostatok v gravidite môže údajne súvisieť s jazykovými ťažkosťami u dieťaťa.

Fakt, že na tento vitamín akosi zabúdame, potvrdila aj štúdia uverejnená v odbornom periodiku Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, ktorá dokazuje, že až 59 % populácie má nedostatok tohto v tukoch rozpustného vitamínu.

Prečo je vitamín D dôležitý?

Jeho vplyv na reč detí zasa vyzdvihuje austrálsky žurnál Pediatrics podľa štúdie, v ktorej vedci merali 743 tehotným ženám hladinu tohto vitamínu. Po narodení sledovali u ich detí správanie, emočné a jazykové prejavy. Aj rodičia sami počas niekoľkých mesiacov zapisovali prejavy detí.

Prečítajte si: Prečo sú dôležité minerály, vitamíny...?

Štúdia zistila, že u žien s najnižším množstvom vitamínu D v krvi, zisťovaného počas 2. trimestra tehotenstva, bolo až 2-násobne vyššie riziko, že ich dieťa bude mať jazykové problémy.

Toto zistenie korelovalo so sledovaním rodičov a platilo aj v prípade, že bol vzatý do úvahy vek matky počas tehotenstva, fajčenie či podmienky, v ktorých žila. 

Dostatok vitamínu D najmä v 2. a 3. trimestri je podľa vedcov kľúčový, pretože v tomto čase sa v mozgu výrazne rozvíjajú rečové centrá plodu.

Prečítajte si: Vitamíny – áno i nie

Okrem toho sa podieľa aj pri tvorbe a mineralizácii kostí, má vplyv na centrálnu nervovú sústavu, imunitný systém (zvyšuje obranyschopnosť) ap. Denná odporúčaná dávka pre tehotné ženy je 400 IU (cca 10 mikrogramov).

Vitamín D sa nachádza v potravinách, ako sú ryby, mlieko, vaječný žĺtok, hovädzia pečeň, tvrdé syry. Tvorí sa aj v koži vplyvom slnečného UV žiarenia.
Prečítajte si: Abeceda vitamínov pre tehotnú

Prečítajte si: Životne dôležité vitamíny