Príbeh Eriky z Košíc: Lepšie som sa rozhodnúť nemohla

PR | 20. máj 2019
Príbeh Eriky z Košíc: Lepšie som sa rozhodnúť nemohla
foto: PR

Okolie si ju pamätá ako šťastnú slobodnú ženu bez záväzkov, ktorej nič nechýba. Až do chvíle, kým nezistila, čo je skutočné šťastie. Dnes je Erika mamou krásnej a zdravej dcérky, hoci si v tehotenstve prešla ťažkým obdobím.

Žila som život asi ako väčšina dnešných žien. V práci som sa zdržiavala dlhšie ako kolegovia, domov som chodievala väčšinou prespávať a víkendy som si užívala s priateľmi. Nechápte ma zle, nie som žena, ktorá by netúžila po rodine, ale skrátka nikdy na to nebol správny čas, chlap, priestor a ďalšie „dôvody“. A hoci som už mala po tridsiatke, moje biologické hodiny netikali.

Otehotnela som s tým nepravým

Potom sa to však stalo. V mojich 35 rokoch som otehotnela s chlapom, ktorého som nemilovala. Nevedela som, čo robiť, pretože budúcnosť s týmto chlapom som si teda nepredstavovala, nie to ešte vychovávať dieťa. Po vzájomnej dohode sme sa rozhodli, že pôjdeme od seba a vtedy sa vo mne niečo zlomilo.

Uvedomila som si, že teraz mám asi poslednú šancu stať sa mamou. Bolo teda rozhodnuté. Priority sa mi značne zmenili a môj nový „stav“ som si začala užívať so všetkým, čo k tomu patrí. Nákupy detskej výbavičky, hračiek a ďalších baby doplnkov.

Onedlho prišlo vytriezvenie

Moju radosť však zo dňa na deň vystriedali obavy. Jedného dňa mi zavolal môj gynekológ, ktorý ma upozornil na to, že sa mi môže narodiť postihnuté dieťa. V tej chvíli som asi aj prestala dýchať. Veľmi ma táto správa vydesila, ale nemohla som to nechať len tak.

Na odporúčanie môjho gynekológa som sa rozhodla pre Trisomy test, ktorý dokáže rýchlo a bezbolestne z krvi tehotnej ženy vylúčiť najčastejšie genetické poruchy, tzv. trizómie chromozómov plodu 21, 18 a 13, ktoré sú príčinou Downovho, Edwardsovho a Patauovho syndrómu. Navyše, možnosť vyhnúť sa amniocentéze, ktorá predstavuje pre matku i dieťa riziko, bolo pre mňa jedným z dôvodov, prečo som trvala na tomto teste.

Jedna skúmavka krvi to rozlúskla

Nasledujúci týždeň som už sedela u svojho gynekológa. Skutočne stačila jediná skúmavka mojej krvi a výsledky som mala k dispozícii v priebehu 5 dní. Keď som sa dozvedela, že môjmu zázraku nič nehrozí, rozplakala som sa. V tej chvíli som už nič iné nepotrebovala počuť. Zhluk mojich emócií pomaly prerušil doktor vetou: „Chcete vedieť pohlavie?“ Vtedy som sa rozplakala po druhýkrát.

Dnes, keď píšem môj príbeh, lesklú sa mi oči. Hoci som na dieťatko sama, nikdy nebudem ľutovať, že som sa stala mamou. Šťastnou mamou zdravej Kamilky, ktorej sa zmenil celý svet. Aj vďaka Trisomy testu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: