Týchto ľudí si držte od tela

Marika Koscelníková | 14. marec 2022
Citoví vydierači

Až skúsenosti nás naučia, to je holá pravda, ale toto sú červené vlajky, ktoré upozorňujú na problémový typ...

1. Fňukači a sťažovači

Ja sa mám tak zle, stalo sa mi... Toto sú ľudia, ktorí vás zahltia svojimi problémami a budú od vás očakávať prudkú empatiu. Doslova ju z vás cicajú a potrebujú, aby ste ich počúvali, zaujímali sa o nich a ľutovali ich. Na takéto typy ľudí radšej pozor, nielenže vám pokazia náladu, ale ak s nimi nebudete hrať ich hru, rozohrajú ju proti vám – tá/ten mi urobili toto... Radšej odstúpiť o pár krokov dozadu a nedať sa zatiahnuť do ich problémov. Ak im vyhovuje byť v role obete, nech ju hrajú, ale bez vás. 

2.  Drama queen 

Poznáte príslovie: Urobil z komára somára? Obsadené parkovacie miesto, zlomený kvet na parapete, ohradenie sa voči ich slovám, vyjadrenie nesúhlasu či náznak konštruktívnej kritiky? To je dôvod na obviňovanie, slzy, krik, agresivitu či hystériu. Máte takú kolegyňu, kamarátku alebo svokru? Občas sa na nich síce zabavíte, ale časom vám poriadne pôjdu na nervy.

Pocit, že okolo tohto človeka sa musíte pohybovať po špičkách, aby ste ho náhodou „neofúkli“ a nespustili uragán je pomerne vyčerpávajúci. 

3.  Klebetnice

Pozor, to sa netýka len žien. Muži klebetia rovnako intenzívne ako ženy, len kratšie a stručnejšie:). Mali by ste sa držať pravidla – ak hovoríš o ostatných len v čase, keď tam nie sú, dám si na teba pozor, lebo rovnako môžeš mať v ústach mňa, keď sa ti otočím chrbtom. Býva to tak na 100%. Myslite na to v komunikácii: Je človek s ktorým sa rozprávate priateľsky naladený voči ostatným, alebo je jeho prioritou rozprávať  o iných v zlom svetle? Týchto ľudí si držte od tela a priveľmi im nedôverujte.

V podstate by sme mohli zhrnúť tieto typy ako citových vydieračov, očakávajú od vás reakciu, ktorá potvrdí ich správanie a manipulujú vami. Nemôžeme žiť izolovane od všetkých, ktorí sa nám nepáčia, ale môžeme si nastaviť hranice. Nebojte sa to urobiť, chránite tým seba. Zasiahnu vás len do tej miery, do akej im to dovolíte.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: