Pripravte sa na cestovanie

Mgr. Marika Koscelníková | 10. Jul 2014
Pripravte sa na cestovanie

Dovolenkové obdobie ponúka nekonečné možnosti zážitkov a oddychu nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ak patríte k rodinám, ktoré obľubujú exotickejšie miesta, prípravy na dovolenku by mali byť dôkladnejšie. Každá cesta do zahraničia so sebou nesie určité riziká.

Dovolenkové obdobie ponúka nekonečné možnosti zážitkov a oddychu nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ak patríte k rodinám, ktoré obľubujú exotickejšie miesta, prípravy na dovolenku by mali byť dôkladnejšie. Každá cesta do zahraničia so sebou nesie určité riziká.

Deti a takisto tehotné a dojčiace ženy patria medzi skupinu rizikových cestujúcich. Každú cestu do cudziny, najmä tej exotickej, by ste mali dobre zvážiť a konzultovať s lekárom. Osobitne dôležité je to v prípade, že vaše cesty mieria do krajín s nízkym hygienickým štandardom, najmä do tropických a subtropických oblastí. Ošetrujúci lekár cestujúcemu poskytne informácie predovšetkým o povinných alebo odporúčaných očkovaniach, odporúčaných liekoch na samoliečbu v priebehu cesty a dôsledkoch cesty na  zdravotný stav.

Pri väčších časových posunoch pozor pri užívaní antikoncepcie

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje ženy užívajúce antikoncepciu, aby mali na pamäti výrazne časové posuny pri cestovaní v rámci časových rozdielov, napríklad pri ceste do Japonska, Austrálie, či na západné pobrežie Spojených štátov amerických. Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný varuje, že výlety s deťmi do trópov alebo subtrópov musia byť plánované ešte s väčšou pozornosťou, pretože podmienky, ktoré vyhovujú dospelým, môžu byť pre deti nevhodné a nebezpečné. „Pri voľbe dovolenky s malými deťmi dávame prednosť menej náročným krajinám, ubytovaniu v hoteli na dobrej úrovni a dostatočne dlhej príprave na cestu. S deťmi do troch rokov sa neodporúča cestovať do tropických krajín. Keď cestujeme s deťmi mali by sme so sebou vziať aj dostatok hračiek, prípadne kníh na spríjemnenie cestovania. Okrem veku je dôležitý aj zdravotný stav detí. Je nutné pred plánovanou  cestou poradiť sa s detským lekárom, prípadne na oddeleniach pre cudzokrajné choroby pri Fakultných nemocniciach v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a Košiciach. Neodporúča sa cestovať chronicky chorým deťom so špeciálnou liečbou alebo diétou.“

Strážte si čisté ruky a to, čo máte na tanieri

Stále platí, že najúčinnejším opatrením v prevencii infekčných ochorení je dôkladné dodržiavanie osobnej hygieny, najmä časté umývanie rúk mydlom a vodou. Pomôžu aj špeciálne dezinfekčné gély  prípadne použitie čistiacich obrúskov na báze alkoholu. Gurmáni, pozor! Hoci pre Stredoeurópana je vždy lákavá degustácia exotických jedál a špecialít, hygienici odporúčajú konzumovať len dôkladne tepelne spracované jedlo, vyhnúť sa neumytej surovej zelenine, v žiadnom prípade nejesť surové mäso, surové ryby a morské živočíchy. Ak sa chcete vyhnúť problémom tak častým v cudzine, treba sa vzdať jedál, ktoré už raz boli zohriate, zďaleka sa vyhýbať majonézam, vajíčkam, studeným misám, jesť len ovocie, ktoré sa dá ošúpať, alebo ktoré je dôkladne umyté pitnou vodou. Najčastejšie však žalúdočné problémy vznikajú pitím vody. Ale pozor aj na nápoje pripravené z kontaminovanej vody. Na prípravu kávy alebo čaju treba používať len prevarenú pitnú vodu, alebo vodu zo spotrebiteľského balenia. Často zabúdame, že nepríjemnosti si môžeme na dovolenke privodiť aj ľadom v nápojoch, preto sa mu treba vyhnúť. Obozretnosť je namieste takisto pri umývaní zubov. Aj na dentálnu hygienu je nutné požiť prevarenú pitnú vodu, alebo vodu z uzavretého balenia. Ivan Rovný radí nejesť zmrzlinu a nekupovať potraviny u pouličných predavačov.

(Spracované podľa www. uvzsr.sk)

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: