Poradňa: Zamestnávateľ mi vypláca časť mzdy bokom. Čo mám robiť?

Redakcia | 19. Jan 2020
Poradňa: Zamestnávateľ mi vypláca časť mzdy bokom. Čo mám  robiť?

Aj vy máte takú skúsenosť?

Vaša otázka:

Šéf mi vypláca výplatu tak, že mám čas peňazí oficiálne a časť „bokom“. Ja som však samoživiteľka a rada by som mala všetky peniaze oficiálne. Ak by sa mi niečo stalo alebo ma zo zamestnania vyhodili, moje dávky (nezamestnanosť či PN atď.) by z tohto dôvodu boli mizivé a to pritom pracujem dosť a plat je pomerne slušný. Avšak, šéf to nie a nie pochopiť...

Zamestnávateľ porušuje zákon

Na Vašu otázku odpovedá mediátor Igor Mozolák. 

Pracovné spory vášho druhu sú pomerne časté a veľmi zložité. Zamestnávatelia väčšinou nemajú záujem riešiť dané problémy prostredníctvom tretej osoby mediátora. 

Povedzme si otvorene, štát podnikateľom nedaruje nič a ich daňové a odvodové zaťaženie je privysoké. 

Na túto otázku sa dá pozrieť z hľadiska právneho a formálneho. Ak na svojho šéfa pôjdete z právneho hľadiska, ľahko sa môže stať, že skončíte bez práce, alebo sa vás zbaví.

Časť nezdanenej mzdy bokom?

Na druhej strane si musíte uvedomiť, že ak vám začne vyplácať aj tú časť, ktorú dostávate bokom, odráta vám z nej všetky odvody a dostanete zhruba iba polovicu. Oficiálne  budete zrejme všetci spokojní.

Viem, že toto zrejme nebola uspokojivá odpoveď na vašu otázku, lebo vaša predstava je mať čistý príjem vo výške, v akej momentálne je, aj s takzvanou bokovkou a celé odvodové zaťaženie preniesť na svojho zamestnávateľa.

Moja rada je:
skúste sa pozrieť po lepšej práci a serióznejšom zamestnávateľovi, podľa vašich predstáv. Jednoducho si pripravte zadné vrátka a pozíciu na vyjednávanie. Ak si budete istá, že nezostanete bez práce, oznámte svoje požiadavky ohľadne neoficiálnej zložky písomne svojmu zamestnávateľovi.

Ak neviete nabrať odvahu, máte strach, alebo si netrúfate vyjednávať so svojím zamestnávateľom, skúste sa obrátiť s daným problémom na mediátora vo vašom okolí. Musíte však počítať aj s faktom,  že mediácia je dobrovoľný proces všetkých strán a je dosť možné, že váš zamestnávateľ mediáciu  odmietne, už len preto, že vedome porušuje zákon

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: