Nové MONITORY dychu strážia bábätká

Redakcia | 8. december 2018
Nové MONITORY dychu strážia bábätká

Každú novorodeneckú postieľku v komárňanskej nemocnici už stráži monitor dychu.

Nemocnica Komárno, participuje na projekte Nadácie Križovatka „Mamička dýcham“. Vďaka desiatim novým monitorom v celkovej hodnote 990 eur budú sledované všetky detské postieľky pre novorodencov v zdravotníckom zariadení.

Monitory dychu

Monitory dychu, ktoré sledujú a rozoznávajú poruchy dýchania. Ak sa  dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo sa frekvencia dychu zníži pod hranicu 10 dychov za 1 minútu, začne zvuková a svetelná signalizácia monitoru.

Sám o sebe  monitor dychu síce nedokáže zamedziť vzniku respiračných problémov novorodencov, pripomenie však problém, čím sa môže dieťatko zachrániť.  

,,Veľmi si vážime podpory Nadácie Križovatka a jej partnerov, že nezabúdajú na prevenciu, ktorá môže zachrániť život najmenším deťom narodeným v komárňanskej pôrodnici. Veríme, že je to jeden z aktívnych krokov, ako zvyšovať kvalitu starostlivosti na novorodeneckom oddelení,“ uviedol Mgr. Miroslav Jaška, MPH, riaditeľ Nemocnice Komárno. 

Monitory pomáhajú zdravotníkom a rodičom pri syndróme náhleho a neočakávaného úmrtia dojčiat v prvom roku života. Syndróm sa však väčšinou prejaví u deti  do šiesteho mesiaca života. Najčastejšie k nešťastiu dochádza počas spánku. Ako prevencia sa odporúča používať monitor dychu.

SIDS

Počas prvého roku života môže u dieťaťa nastať nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so „Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat – SIDS. Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je diagnóza, ktorú lekári stanovia žiaľ až po smrti dieťaťa. Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku (tzv. smrť v kolíske) – a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne sa jedná o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku sa podieľa viac rizikových faktorov.  

Zdroj: Nadácia Križovatka


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: