SIDS: Strašiak všetkých rodičov

Redakcia | 28. May 2018
SIDS: Strašiak všetkých rodičov

Príčiny náhleho úmrtia dojčiat v spánku nepoznáme, ale poznáme možnosti účinnej ochrany.

Čo je to syndróm náhleho úmrtia dojčiat – SIDS?

Jednou z najzáhadnejších príčin úmrtia malých detí vo veku do jedného roka života je takzvaný syndróm SIDS.

Počas spánku náhle a nečakane prichádza k zástave dýchania a úmrtiu dojčaťa, u ktorého sa predtým nezistili žiadne príznaky ochorenia. Napriek intenzívnemu medicínskemu výskumu sa zatiaľ nepodarilo objasniť príčiny syndrómu SIDS a jedinou ochranou je dobrá informovanosť rodičov, ktorí vo väčšine prípadov môžu svoje dieťa zachrániť.

Novorodenec a jeho reflexy
Prečítajte si tiež:

Novorodenec a jeho reflexy

Kedy hrozí riziko úmrtia dojčaťa na SIDS

I keď nie sú úplne presne známe príčiny úmrtí dojčiat v spánku, lekári určili niekoľko rizikových faktorov. Najčastejšie zomierajú deti medzi 2. a 6. mesiacom veku, viac chlapci ako dievčatá. SIDS ako dôvod úmrtia sa vo väčšej miere vyskytuje v chladnejších mesiacoch, v rodinách s viacerými deťmi a postihuje deti z viacplodového tehotenstva.

Najviac ohrozené deti sú:

  • súrodenci obetí SIDS
  • dojčatá s nízkou pôrodnou hmotnosťou
  • dojčatá, u ktorých sa objavili zástavy dýchania
  • deti drogovo závislých rodičov

Ďalšími rizikovými faktormi sú: fajčenie v blízkosti detí, spánok na bruchu, prehriatie alebo podchladenie detí.

Príčiny zatiaľ nepoznáme, ale účinnú ochranu áno

Rodičia, ktorí uložia svoje dieťa spať, môžu jednoducho a účinne sledovať pravidelnosť jeho dýchania pomocou elektronického prístroja. Takýto prístroj sa nazýva apnoe monitor a skladá sa z monitoru a jednej alebo dvoch prístrojových dosiek, ktoré sa vkladajú pod matrac do postieľky.

Pri nebezpečných zmenách dýchania spustí monitor zvukovú signalizáciu a rodičia môžu poskytnúť svojmu dieťatku prvú pomoc. Zvyčajne stačí vybrať dieťa z postieľky a pohýbať s ním, dieťa sa spontánne nadýchne a pod dohľadom rodičov a alarmu pokračuje v spánku. Prístroje na monitorovanie dýchania je možné zakúpiť, alebo tiež prenajať na potrebný čas, kým dieťatko podrastie. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: