Najlepšia rada k zlepšeniu vášho sexuálneho života

Redakcia | 14. december 2020
SEX v partnerstve

Uvažujete nad kúpou kamásútry alebo dokonca hľadáte inšpiráciu v pornografii? Chcete sa prihlásiť na workshop o sexualite? Nič z toho nie je potrebné.

„Existuje iba jedna rada v sexe, ktorú skutočne potrebujete, a tá je zadarmo: Komunikujte. To je všetko, otvorte sa a porozprávajte sa s partnerom o tom, čo chcete, čo nechcete, o vašej sexuálnej histórii a o tom, čo pri sexe cítite.“, hovorí David W. Wahl Ph.D., sociálny psychológ a výskumník v oblasti sexu v článku na portáli psychologytoday.com.

Hovoríte, že tento tip na sex neznie veľmi vzrušujúco? Práve naopak. Pri otvorenej sexuálnej komunikácii sa môžete uvoľniť a zažívať pri tom pokoj, ale aj zábavu.

Porozprávať sa s partnerom o svojich sexuálnych pocitoch nie je len hravé, môže to byť rovnako vzrušujúce ako ktorákoľvek iná časť sexu.

Zopár faktov o sexe
Prečítajte si tiež:

Zopár faktov o sexe

Aj v sexe je to o komunikácii

„Všetko musí začínať a končiť komunikáciou. Sexuálna komunikácia zahŕňa proces transparentnosti, ktorý odhaľuje sexuálne túžby partnera. Táto komunikácia zahŕňa diskusiu o minulých sexuálnych skúsenostiach, súčasných sexuálnych túžbach a budúcich sexuálnych túžbach.“, tvrdí Wahl. Napokon poznamenáva, že to, kým ste sexuálne, závisí od toho, kto ste boli, od všetkého, čo sa vám stalo, a od všetkého, čo sa nestalo.

Tento tip môže dokonca znieť ako tá najjednoduchšia vec vôbec, ale v skutočnosti je to pre mnohé páry veľmi ťažké. Existuje veľa dôvodov, prečo ľudia so svojimi partnermi nehovoria o sexe, vrátane  strachu zo zahanbenia. Boli vychovaní tak, aby vnímali sex ako tabu, a niektorým chýba v komunikácii slovník týkajúci sa sexu.

Ako začať? 

Najskôr odložte všetky predsudky. Predsudky sú zbytočné.

Najmä ak sa obávate takejto diskusie alebo ste v dlhodobom vzťahu a máte nepríjemné pocity, keď ste túto tému otvorili prvýkrát, možno nebudete chcieť začať slovami „Hej, vzrušuje ma oblizovanie podpazušia. “ Bol by to nevydarený začiatok, ktorý síce môže, ale nemusí uľahčiť ďalší postup diskusie.

Namiesto toho urobte veľmi jednoduché vyhlásenie, že chcete hovoriť o sexe otvorene - možno niečo v zmysle „Môžeme sa dohodnúť na tom, že budeme hovoriť otvorene o tom, čo chceme sexuálne?“ Toto je prvá jednoduchá podmienka k tomu, aby ste mohli začať diskusiu na túto tému. Je to ľahký spôsob, ako nadviazať dialóg. Požiadanie o otvorený rozhovor, pričom obaja partneri s tým súhlasia, je dobrým spôsobom, ako zmierniť, ak nie úplne odstrániť strach zo zahanbenia vo vzťahu.

Komunikáciu v oblasti sexu Wahl podporuje: „Len čo vy a váš partner začnete hovoriť otvorene, je nevyhnutné, aby ste komunikovali pred, počas, aj po sexuálnom stretnutí. Začnite sex tým, že partnerovi poviete, čo chcete a čo vás v minulosti potešilo (aj keď to bolo s predchádzajúcimi milencami/kami). Nebojte sa nasmerovať partnera počas sexu, hlasovo i fyzicky; iba maximalizuje vaše potešenie a naučíte partnera, ako vás potešiť.“

sex v partnerstve

Nechajte sa viesť

Musíte sa nechať viesť. Je to jediný spôsob, ako presne vedieť, ako potešiť svojho partnera. Nie je to niečo, čo by ste sa mohli naučiť z knihy o sexuálnej technike. Autori týchto kníh nevedia, čo konkrétne funguje s konkrétnym partnerom.

Potom podporte to, čo vám prinieslo potešenie. Porozprávajte sa o tom, čo by ste chceli urobiť nabudúce. Je prijateľné hovoriť aj o tom, čo nefungovalo a aké úpravy urobiť nabudúce. Udržujte tento rozhovor hravý a intímny. Keď o tom hovoríte vo všetkých troch fázach, poslúži to na maximalizáciu potešenia vás aj vášho partnera a zároveň vás to zblíži.

Otvorte komunikáciu aj na tému SEX

Montesi, Fauber, Gordon a Heimberg pri zbere údajov od 116 heterosexuálnych, monogamných párov zistili, že komunikácia má v oblasti sexu mimoriadne dôležité miesto a že otvorená sexuálna komunikácia je nápomocná tak v sexuálnom uspokojení, ako aj celkovo vo vzťahu. V aréne sexuálneho uspokojenia prináša otvorená sexuálna komunikácia rôzne výhody, medzi ktoré patrí:

 • Robíte to, čo vás baví.
 • To, čo vám nespôsobuje potešenie, nerobíte.
 • Máte viac orgazmov (tým sa rozdiel medzi mužmi a ženami v orgazme vyrovnáva).
 • Dosiahnete väčší pocit pohody.
 • Získate dôveru vo svoje sexuálne pohnútky, váš vzťah a osobné cítenie seba samého/samej.
 • Narastá dôvernosť s vašim partnerom.
 • Celkovo podporíte svoj vzťah.
 • Viete, kedy je váš partner spokojný.
 • Naučíte sa prekonať pocity hanby a prestanete súdiť ostatných za to, čo chcú.
 • Budujete komunikačné schopnosti, ktoré sa dajú využiť aj v  situáciách mimo spálne.
 • Umlčí to otravné otázky vo vašej hlave.
 • Otvára sa možnosť sexuálneho nasmerovania partnera, aby ste maximalizovali potešenie pre vás oboch.
 • Umožňuje  to ďalšie diskusie o sexualite.
 • Zabránite nude v spálni a zmierni to u vás sociálnu úzkosť a zábrany, ktoré boli škodlivé pre vaše sexuálne aktivity.

Celá škála výhod, psychických aj fyzických, presahuje tie, ktoré sú tu uvedené. Je dôležité poznamenať, že jazyk a komunikácia stoja v popredí sociálnej interakcie. „Pre ľudí ako spoločenské bytosti nemôže byť interakcia čisto fyzická, hoci je sex základným aspektom vzťahov. Komunikácia je integrálna.

Bez otvorenej sexuálnej komunikácie nie sú sexuálne vzťahy nikdy úplne zrelé a nikdy nie je maximalizovaná rozkoš. Odložte teda svoju kópiu 100 spôsobov, ako rozvášniť svojho milenca,  a porozprávajte sa so svojím partnerom.“, uzatvára tému Wahl.
Zdroj: www.psychologytoday.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: