Mýty o ANTIKONCEPCII. Tomuto (ne)neverte!

MUDr. Peter Brenišin | 14. Oct 2019
Mýty o ANTIKONCEPCII. Tomuto (ne)neverte!

Na trhu je k dispozícii široká paleta HAK v tabletkovej podobe, pričom sa líšia zložením a kombináciou hormónov. Aké mýty sa spájajú s antikoncepciou, pre aké typy žien je vhodná a aký má dopad na plodnosť ženy?

Pri užívaní HAK dochádza k nárastu hmotnosti

ÁNO a NIE 

V niektorých prípadoch síce môže dôjsť k miernemu zadržiavaniu vody, nie je to však viac než v období pred menštruáciou. Rozhodne nejde o zvýšenie hmotnosti v tom zmysle, že by žena musela jesť viac než normálne. HAK možno zvoliť dokonca aj podľa typu ženy – iný druh pre ženu veľmi štíhlu a iný pre ženu so sklonom k nárastu hmotnosti.

Objavuje sa špinenie a krvácanie aj mimo času menštruácie

ÁNO a NIE 

Stáva sa tak pri niektorých typoch HAK v počiatku užívania antikoncepcie, potom sa špinenie vytratí, ak trvá viac ako 3 mesiace, je potrebné antikoncepciu zmeniť.

Ak žena HAK neznáša, môže ju kedykoľvek vysadiť

NIE 

Stáva sa, že niektorej žene HAK tak „nesadne“, že ju chce okamžite vysadiť. V takom prípade však treba dobrať HAK do konca daného balenia, inak si žena môže privodiť poruchy menštruačného cyklu.

HAK zvyšuje riziko vzniku rakoviny

NIE 

HAK nezvyšuje riziko rakoviny, skôr znižuje riziko rakoviny maternice, vaječníkov, hrubého čreva a konečníka. Niekedy sa dávala do súvisu s vyšším rizikom výskytu rakoviny prsníka, na základe porovnávacích štúdií sa však dospelo k záveru, že zvýšené riziko rakoviny prsníka súvisí s odkladaním tehotenstva do vyššieho veku.

Vždy po určitej dobe (napr. po 5 rokoch) treba HAK vysadiť

NIE

V súčasnosti žena berie vo forme HAK iba nízke dávky hormónov a telo si od nich prirodzene „oddýchne“ počas prestávky na mesačné krvácanie. Pokiaľ žena HAK, ktorú užíva, nespôsobuje žiadne zdravotné problémy, nie je dôvod na jej vysadenie.

HAK zvyšuje riziko tvorby pigmentových škvŕn

ÁNO

Platí to však iba pre preparáty obsahujúce estrogény. Predispozícia na zvýšenú tvorbu pigmentových škvŕn je podobná ako v čase tehotenstva – aj tu si treba dávať pozor pri slnení a pleť si chrániť krémom s ochranným faktorom. 

HAK zvyšuje neplodnosť

NIE

Ide skutočne len o mýtus, plodnosť párov po vysadení HAK je porovnateľná s ostatnými pármi.

HAK a menopauza

O menopauze sa dá hovoriť, až keď od poslednej menštruácie uplynie rok. Ak žena berie HAK, prichádza krvácanie pravidelne každý mesiac, takže ťažko zistí, či už je v menopauze alebo nie. Pokiaľ sa žena vo veku, kedy by už mala menopauza nastať, rozhodne ďalej pokračovať v užívaní HAK, môže tak urobiť.

Pokiaľ žena v takomto veku prestane HAK užívať, musí sa chrániť pred otehotnením iným spôsobom – a to až do uplynutia minimálne jedného roka od posledného mesačného krvácania. (Pozn.: Menopauzu možno určiť aj na základe špeciálneho vyšetrenia hormonálneho profilu.)

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: